Berneńczyk - opinie, karma, charakter. Czy berneńczyk to dobry pies dla dzieci?

Berneńczyk, a właściwie berneński pies pasterski, to coraz bardziej popularna w Polsce rasa czworonogów. Pomimo dość wysokich cen, podbijają serca przyszłych właścicieli niebanalną urodą - trudno im odmówić dostojności. Czym jeszcze się wyróżniają?

Pies berneńczyk - podstawowe informacje o rasie

Każdy współczesny pies berneńczyk jest potomkiem bardzo starej rasy. Jej początków z całą pewnością upatruje się w czworonogach, które towarzyszyły rzymskim legionom w ich triumfalnych pochodach po ówcześnie znanym świecie. Przypuszcza się jednak, że takie psy żyły na terenie współczesnej Szwajcarii już wcześniej, co wnioskuje się po znaleziskach archeologicznych. Obecnie berneńczyki uważa się za rodzimą rasę szwajcarską. Wzrost zainteresowania nimi przypadł na koniec XIX w. Wykorzystywano wtedy instynkt terytorialny tych pięknych i masywnych czworonogów. Pilnowały one stad, zaganiały bydło, wreszcie - bywało, że służyły jako psy pociągowe. Trójkolorowe berneńczyki stały się przedmiotem rozmyślnej selekcji i hodowli na przełomie XIX i XX w., chociaż długo stały w cieniu bernardynów. Przodowali hodowcy z kantonu Berno, skąd też te piękne pasterskie psy wzięły ostatecznie swoją nazwę. 

Berneńczyk opinie - co sądzi się o tej rasie?

Opinie o rasie berneńczyków opierają się z reguły na podkreśleniu ich zewnętrznych cech. Te wielkie psy, osiągające nawet od 40 do 60 kilogramów, są niemal synonimem czworonoga o mocnej, ale bardzo regularnej budowie, która pozbawiona jest ociężałości. Wzrok przyciąga również ich bujne owłosienie, które występuje w określonym rysunku łącząc trzy kolory. Z jednej strony już same ich rozmiary budzą szacunek, z drugiej jednak - nie uchodzą za psy agresywne. Z uwagi na rozmiary nie są bardzo szybkie i zwrotne, ale za to silne. Należy im od małego zapewnić zajęcie i okazję do spożytkowania swoich sił. 

Zobacz wideo Pozajcie tę wzruszającą historię

Berneńczyk charakter - specyfika rasy

Charakter berneńczyka to przede wszystkim wierność wobec swojego właściciela i łagodne podejście do dzieci. Jest to typ psa o żywej inteligencji, który chętnie współpracuje i dość szybko się uczy. Należy mu zapewnić tyle różnorodnych zadań i rozrywek, aby pies się nie nudził. Zdecydowanie nie jest to kanapowiec i nie nadaje się dla domatorów. W szkoleniu należy zachować konsekwencję i być systematycznym tak, aby nasz pupil jasno miał określone granice możliwych zachowań i wymagania wobec niego. Dobrym sposobem nagradzania naszego berneńczyka okażą się z całą pewnością smakołyki, które wynagrodzą psiakowi trudy żmudnych ćwiczeń. Generalnie jest to pies, który będzie wspaniałym towarzyszem i przyjacielem rodziny. Berneńczyka można również nauczyć zgodnego życia z innymi zwierzętami zwłaszcza, jeśli przyzwyczaja się go do tego od szczeniaka. Charakter berneńczyka pozwala więc na wiele - trzeba tylko chcieć i potrafić to wykorzystać. Czy berneńczyk to pies dla dzieci? Tak, jeśli jest dobrze wychowywany a dzieci wiedzą, jak zachowywać się w stosunku do psa. 

Ile żyją berneńczyki?

Zdarza się, że ponad dziesięć lat, ale niestety z reguły jest to sześć do ośmiu. Dobrostan tych pięknych zwierząt zależy od kilku czynników. Powodów tak krótkiego życia berneńczyków jest zapewne wiele - wyliczymy geny, sposób żywienia, pielęgnacji i utrzymywania. Bardzo często trapią go jednak choroby nowotworowe, oczu lub zwyrodnienia stawów biodrowych. 

Karma dla berneńczyka, czyli jak najlepiej żywić naszego pupila

Karma dla berneńczyka musi być odpowiednio dobrana. Żywienie tak dużego psa samo w sobie jest wyzwaniem zwłaszcza, jeśli ma się na celu zdrowie i długowieczność pupila. Poleca się gotowe karmy dla ras dużych, z dobrym składem i wysoką zawrtością mięsa. Przy przygotowywaniu jedzenia we własnym zakresie lepiej poradzić się weterynarza lub doświadczonego hodowcy - chodzi zwłaszcza o odpowiednie składniki, które pomogą chronić stawy zwierzęcia. Berneńczyk to pies łakomy, który ma tendencje do pobierania również jedzenia niskiej jakości, który bardzo łatwo tyje. Nie trzeba dodawać chyba, że zatłuszczenie organizmu źle wpływa na szereg parametrów i finalnie może skrócić życie psiaka. 

Zanim zdecydujesz się na kupno psa, sprawdź, czy w którymś schronisku nie ma pieska, którego mógłbyś adoptować. Wiele zwierzaków czeka na dom - nie kupuj, adoptuj. Interesują Cię też inne psy? Sprawdź, czym charakteryzują się sznaucery, beagle i cocker spaniele

Więcej o: