Pies dla dzieci - jaki powinien być? Usposobienie i rasa

Pies dla dzieci nie może być spełnieniem zachcianki. Jego zakup (koniecznie z prawdziwej, a nie pseudohodowli) bądź przygarnięcie ze schroniska powinny być przemyślaną i odpowiedzialną decyzją. Posiadanie psa to nie tylko zabawa i miłe towarzystwo, ale również regularne spacery, szczepienia i karmienie. Pies dla dzieci to poważna kwestia, dlatego kiedy już zapadnie decyzja o nowym domowniku, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jaki powinien być idealny towarzysz dla najmłodszych? Jakie musi mieć usposobienie? Czy rasa czworonoga ma znaczenie?

Pies dla dzieci nie może być maskotką, choć nie dla wszystkich jest to oczywiste. Zdecydowanie każdy przed wyborem konkretnego psiaka powinien się zastanowić, czy jest w stanie się nim zaopiekować. Myśląc o czworonożnym przyjacielu zawsze trzeba mieć na uwadze, że pies w domu to ocean korzyści, ale i morze obowiązków.

Zobacz wideo

Pies dla dzieci - dlaczego warto?

Nikt nie ma wątpliwości, że obecność czworonoga doskonale wpływa na dzieci. Wspólne mieszkanie z psem przynosi im wiele korzyści. Wychowując się z nim dziecko staje się bardziej wrażliwe i opiekuńcze, uczy się odpowiedzialności i szacunku, rozwija swoją empatię i wyobraźnię.

Pies dla dziecka jest przyjacielem, kompanem zabaw, często także opiekunem. Specjaliści są zdania, że dzieci wychowywane w domu z psami lepiej się rozwijają i szybciej nawiązują kontakty z innymi. Nie sposób tego nie docenić. Poza tym badania dowodzą, że dzieci, które mieszkają z psem, mają silniejszy system odpornościowy i rzadziej chorują. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rasy psów nadają się do zamieszkania z maluchami.

Pies dla dzieci - jaki powinien być?

Pies dla dzieci powinien być łagodny, cierpliwy i opiekuńczy. Ten, który jest bezpieczny dla najmłodszych nie reaguje nerwowo na ich - często natarczywą i hałaśliwą - obecność. Wspaniale, gdy wesołe usposobienie i chęć zabawy idą w parze z cierpliwością i posłuszeństwem.

Czasem decydując się na psa należy mieć na uwadze względy szczególne. I tak psy dla dzieci alergicznych powinny mieć sierść, która w strukturze przypomina ludzki włos. Ta nie powinna mieć tak zwanego podszerstka, czyli puchu, który najbardziej uczula. Tym samym najmniej alergizujące rasy to yorkshire terrier, pudel czy grzywacz chiński.

Pies dla dziecka z Aspergerem czy dotkniętego autyzmem powinien mieć wyjątkowo przyjazny stosunek do ludzi i pogodne, łagodne usposobienie. Jaki pies dla chorego dziecka? Taki, z którym kontakt będzie miał działanie terapeutyczne. Kontakt małego pacjenta z psem, czyli domowa dogoterapia, daje poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza poziom lęku, agresji i frustracji, ułatwia kontakty z innymi ludźmi.

Pies dla dzieci - o czym jeszcze pamiętać?

Zastanawiając się nad wyborem psa dla dziecka należy wziąć pod uwagę także inne czynniki, takie jak choćby warunki lokalowe. Duży pies w małym mieszkaniu nie będzie szczęśliwy. Owczarki niemieckie czy nowofunlandy, choć doskonale funkcjonują w rodzinach z dziećmi, niekoniecznie odnajdują się w małych mieszkankach w bloku. Duży czworonożny przyjaciel to raczej pies dla dzieci do ogrodu. Mieszkając na małej powierzchni lepiej zdecydować się na małego psiaka, takiego jak Bichon Frise czy Yorkshire Terrier.

Nie mniej ważny jest tryb życia rodziny i sposób spędzania wolnego czasu. Fantastycznie byłoby, gdyby pies ze swoimi potrzebami i temperamentem wpisywał się w charakter domowników. Nie każdy czworonóg najbardziej na świecie lubi wylegiwanie się na kanapie i głaskanie po brzuszku. Niektóre potrzebują solidnej dawki ruchu. Zdecydowanie warto różnym rasom przyjrzeć się pod tym kątem.

Pies dla dzieci - jaka rasa

Istnieje wiele ras psów, które charakteryzują się wyjątkowo łagodnym usposobieniem i cierpliwością do dzieci. Wydaje się, że najbardziej odpowiednie to:

 • Yorkshire Terrier,
 • Labrador,
 • Golden Retriever,
 • Alaskan Malamute,
 • Cavalier king charles spaniel,
 • Samojed,
 • Buldog francuski,
 • Bokser,
 • Beagle,
 • Berneńczyk,
 • Nowofunland,
 • West highland white terier,
 • Owczarek szkocki collie,
 • Boston terier,
 • Jack russell terier,
 • Bichon Frise,
 • Buldog angielski.

A co z psami ze schroniska, które najczęściej nie są rasowe? Jeśli rodzice zapragną przygarnąć do domu kundelka, powinni wybrać czworonoga, który wydaje się słodki, przeuroczy czy w inny sposób chwyta za serca, ale jest także: zrównoważony, spokojny, łagodny, ufny, cierpliwy i przyjacielsko nastawiony do ludzi oraz innych psów.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że wybór określonej rasy nie zastąpi właściwego wychowania psa, a i nie daje gwarancji, że ten nie zareaguje zniecierpliwieniem na nachalne pieszczoty dziecka. Przy okazji warto przypomnieć, że nie wolno pozwalać, by dziecko biło psa, ciągnęło go za uszy czy ogon bądź wkładało rączki do pyska. Należy zdecydowanie reagować i uczyć dziecko szacunku do zwierząt.

Więcej o: