Labrador - cechy, karma, opinie. Czy ten wspaniały pies jest dla ciebie?

Labrador to jeden z tych psów, które kojarzą nam się najlepiej. Nic dziwnego - przedstawiciele tej rasy byli w przeszłości bohaterami wielu filmów i wyglądają na naprawdę sympatyczne psiaki. Czy ten wspaniały pies jest jednak dla nas? Postaramy się krótko przedstwić tę rasę.

Pies labrador - skąd pochodzi?

Pies labrador zdobył sobie tak ogromną popularność przede wszystkim dzięki popkulturze, ale zdecydowanie nie jest to rasa nowa. Jej historia sięga XVIII wieku, swój początek wzięła zaś w Nowej Funlandii, gdzie popularność zdobyły nieistniejące już psy św. Jana. To właśnie te silne i lubiące kontakt z człowiekiem czworonogi pomagały myśliwym, rybakom lub pasterzom. Ich potomków, krzyżowanych później z rasami europejskimi, sprowadzono do Anglii w latach 70. XIX w. O pierwotnym pochodzeniu świadczy nazwa, która przyjęła się na Wyspach - pochodzi od Przylądka Labrador znajdującego się we wschodniej Kanadzie. Pierwszym popularyzatorem, któremu wiele zawdzięczał pies labrador, był lord Malmesbury. W 1903 roku labradory uznano oficjalnie jako rasę. 

Labrador opinie - jakie są?

Opinie o labradorach bywają oczywiście bardzo pozytywne. Jak bowiem nie pokochać od pierwszego wejrzenia tego dużego (do ok. 35 kg - pies i 25 kg - suka), przyjacielskiego psa? Wygląd w dużej mierze pokrywa się tutaj z tym, jaki ten pies jest w rzeczywistości, jednak warto zwrócić uwagę na bardzo ważne niuanse. Przede wszystkim labrador był to od początku pies łowiecki. Nie stanowi on jednak zagrożenia dla dzieci lub osób starszych - wręcz przeciwnie, zwłaszcza w zabawach z najmłodszymi jest w stanie wiele znieść. Pamiętajmy jednak, że labrador nie jest jednak sam w sobie "psem dla dziecka", musimy poświęcić mu swój czas, a i psa, i dziecka nie możemy zostawiać bez nadzoru. Przy odrobinie wysiłku nauczymy labradora również żyć pod jednym dachem z innym psem, kotem lub przyjaźnie odnosić się do innych zwierząt. Ważne jednak, aby zapewnić mu niezbędną dawkę ruchu. Labrador chętnie pobawi się też z nami w aportowanie. Generalnie jest to pies, którego od szczeniaka rozpiera pozytywna energia i trzeba zrobić wszystko, aby dać jej upust. Inaczej nasz pupil będzie szczekliwy, mniej radosny i przede wszystkim istnieje ryzyko, że będzie nam uciekał, niszczył ogród lub mieszkanie. 

Labrador charakter - czego możemy się po nim spodziewać? 

Czy to prawda, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka? Charakter labradora wydaje się potwierdzać to powiedzenie. Przede wszystkim jest to pies bardzo przyjacielski. Chętnie zwiąże się z człowiekiem jedynie pod tym warunkiem, by okazywać mu dość zainteresowania. Nie nadaje się jednak przez to na psa stróżującego. Nie można tego powiedzieć na pewno, ale istnieje możliwość, że nasz labrador przywita intruza z właściwą mu radością i merdaniem ogona. Labradorowi od małego warto wpajać podstawowe zasady i komendy. Na początku, gdy jest jeszcze słodkim i rozbrykanym szczeniakiem, o posłuch będzie trudno. Cierpliwość przyniesie jednak efekty. Inteligencja i podatność na naukę to ważne cechy tej rasy - nie przypadkiem jej przedstawiciele bywają szkoleni na przewodników ludzi niewidomych. 

Jaka jest najlepsza karma dla labradora?

Wybór karmy dla labradora nie jest zbyt łatwy. Nie jest tajemnicą, że właśnie przedstawiciele tej rasy są szczególnymi łasuchami, jedzą bardzo dużo i nie będą przy tym wybrzydzać. Od tego już prosta droga do otyłości, zmian chorobowych i pogorszenia stanu zdrowia naszego psika. Jaka jest więc najlepsza karma dla labradora? Przede wszystkim zbilansowana i wysokiej jakości. Wszystko jedno czy będzie to karma sucha, czy też gotowa mokra. Należy zadbać o określone dawkowanie i stałe godziny posiłków naszego labradora.

Ile żyją labradory?

Zastanówmy się jeszcze nad jednym: ile żyją labradory? Należy się spodziewać, że zadbany pupil będzie nam towarzyszył nawet przez 12 lat. Pamiętajmy więc, aby dobrze zastanowić się zanim podejmiemy decyzję o zakupie psiaka tej pięknej rasy. Stan zdrowia labradora będzie zależał także od właściwej pielęgnacji, profilaktyki i opieki weterynaryjnej. Wszystko to przełoży się też na jego długowieczność. 

Pies może uczynić życie nie tylko piękniejszym, ale i dłuższym

Zobacz wideo
Więcej o: