Introwertyk - poznaj ten typ osobowości

Introwertyk jest osobą skupiającą się przede wszystkim na własnych przeżyciach wewnętrznych, zdecydowanie mniej jest zainteresowana otoczeniem. Jakie cechy wyróżniają ten typ osobowości?

Introwertyzm według Carla Gustava Junga

Termin ekstrawersji i introwersji jako pierwszy wprowadził do języka psychologii Carl Gustav Jung. Ten wybitny psychiatra i psycholog pochodzący ze Szwajcarii przez długie lata pracował nad podziałem i klasyfikacją typów ludzkich osobowości. Przy ich rozróżnianiu brał pod uwagę ogólną energię psychiczną, która stanowi paliwo napędzające jednostkę do podejmowania aktywności i działania. Badania i wnioski naukowiec opisał w swojej pracy pt. "Typy psychologiczne", którą stworzył w drugiej dekadzie XX wieku. To właśnie w tym dziele po raz pierwszy pojawiają się takie pojęcia, jak introwertyk i ekstrawertyk, czyli rodzaje osobowości, które stanowią wobec siebie zupełne przeciwieństwo.

Definicja terminu „introwertyk”. Kim jest introwertyk?

Pojęcie "introwersja" wywodzi się od łacińskiego słowa intra, oznaczającego „wewnątrz” oraz drugiego słowa vertere, które tłumaczy się jako „zwracać się”. Introwertyk to zatem człowiek, który czerpie energię ze swojego życia wewnętrznego. Jego głównym punktem zainteresowań są właśnie przeżycia wewnętrzne, własne myśli, uczucia, na których się mocno skupia, zaś o wiele mniej przejmuje się światem zewnętrznym. Z tego względu bardzo często uznaje się introwertyków za egoistów, jednak nie jest to prawdziwa teoria. Podobnie jak ta mówiąca o tym, że introwertycy są osobami, które lubią być samotne, stronią od ludzi, a wręcz wydają się dziwaczni. Takie osądy nie są właściwie, a mogą być nawet krzywdzące. Prawdą jest, że introwertycy w większości przypadków mają swój własny świat. Jednocześnie mogą być dobrymi przyjaciółmi, pracownikami czy partnerami. Jakie cechy wiążą się zazwyczaj z osobowością introwertyczną? Po czym można rozpoznać introwertyków?

Introwertyk - cechy osobowości

Introwertycy najlepiej czują się we własnym towarzystwie. Lubią oddawać się rozmyślaniom, analizowaniom w samotności, skupiając się na własnych przeżyciach i doznaniach. Introwertyk będzie wolał wybrać się samotnie w miejsce spokojne i ustronne, gdzie będzie mógł oddać się swoim rozważaniom, niż iść na imprezę taneczną czy koncert.

Jeśli jednak jest obecny w towarzystwie, niechętnie podejmuje rozmowy na konkretny temat. Chętniej będzie wypowiadał się na temat błahych, nieistotnych rzeczy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku słuchania - ten typ osobowości jest bardzo dobrym słuchaczem, choć warunek w tym przypadku stanowi ilość odbiorców - powinien być tylko jeden rozmówca. Bodźce wynikające z przebywania w grupie (takie jak m.in. zamieszanie czy hałas) mają niekorzystny wpływ na introwertyka; natężenie głosów i dźwięków powoduje u niego trudności w skupieniu się. Introwertycy potrzebują dużo skupienia, najlepiej w ciszy, nie działają spontanicznie, nie wypowiadają się pod wpływem emocji. Każde słowo, decyzja i działanie jest wynikiem głębokiej analizy.

Mimo wyżej opisanych cech introwertyków, nie można mylić tego typu osób z ludźmi nieśmiałymi. Introwertycy nie są osobami zamkniętymi na innych, nie są zahukanymi odludkami. Chęć do przebywania we własnym towarzystwie nie wynika ze strachu przed oceną społeczną, lecz z braku potrzeby społecznej stymulacji.

Jeśli introwertyk będzie chciał wyjść z własnej strefy komfortu, to wybierze kameralne spotkania towarzyskie, z bliskimi osobami, zamiast dużych imprez z nieznajomymi. W pracy zaś, zamiast współpracy w grupach, chętniej sam przemyśli strategię działania i ewentualnie zapyta o opinię najbliższych przyjaciół.

Warto dodać, że introwertycy to osoby odznaczające się dużą kreatywnością. Bardzo wielu pisarzy, malarzy czy muzyków jest zaliczanych do tego typu osobowości. To właśnie dzięki ich uwielbieniu do pracy we własnym towarzystwie są w stanie osiągnąć spektakularne efekty. Introwertyk doskonale się czuje, jeżeli może działać za pomocą medium - mniejsze znaczenie ma, czy medium stanowi pędzel czy długopis.

Introwertyk a ekstrawertyk

Ekstrawertyk to zdecydowane przeciwieństwo introwertyka. O ile introwertyk będzie najbardziej kreatywny w samotności, tak ekstrawertyk najlepiej czuje się w grupie i to właśnie burza mózgów sprawia mu największą radość. Energię czerpie z otoczenia innych ludzi, to właśnie poprzez działania i pomysły innych osób ekstrawertyk pobudza się do działania. Lubi ludzi i będzie dążył do tego, by jak najczęściej przybywać w ich otoczeniu, szuka kontaktu i nie lubi przebywać jedynie we własnym towarzystwie.

Introwertyk rzadko kiedy pochwali się komuś swoimi sukcesami, zaś ekstrawertycy to zazwyczaj chwalipięty. Chętnie dzielą się swoimi poglądami, często mają do powiedzenia dużo niemal na każdy temat. Jeśli tylko mają okazję wyjść z własnego mieszkania do ludzi, na koncert czy na imprezę do klubu, zrobią to chętnie i nie trzeba będzie ich długo namawiać. Mają często wesołe usposobienie, entuzjastyczne nastawienie do świata i różnych pomysłów. Chętnie pomagają wszystkim dookoła i są bardzo ekspresywni.

Zobacz zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA