Czy twoje dziecko jest WWO? Psychoterapeutka wymieniła cechy, które charakteryzują tę osobowość

Rodzice czasem przeczuwają, że mają nadzwyczaj wrażliwe dziecko. Dzięki opracowaniu amerykańskiej psychoterapeutki mogą stwierdzić, czy chodzi o WWO (wysoko wrażliwą osobowość). Doktor Elaine Aron wyróżniła cechy, które ją charakteryzują. Sprawdź, czy dotyczy twojego dziecka.

Do niedawna twierdzono, że osobowość człowieka jest uzależniona od doświadczeń. Ten pogląd zmienił się, gdy Elaine Aron, amerykańska psychoterapeutka, zajęła się badaniem wrażliwości u ludzi. Już wiadomo, że mniej więcej połowa osobowości uwarunkowana jest wrodzonymi zmiennymi cechami temperamentu, takimi jak właśnie wysoka wrażliwość. Druga połowa zależy natomiast od doświadczeń lub środowiska.

Aron uważa, że wysoko wrażliwą osobowość można dostrzec u człowieka już w okresie niemowlęcym. Osoba z WWO mocniej doświadcza bodźców. Tacy ludzie mogą stanowić nawet 15-20 proc. populacji. 

Wysoko wrażliwe dzieci

Wrażliwe niemowlęta łatwo rozpoznać. Może wydawać się, że wodzą za wszystkim wzrokiem, reagują na każdy dźwięk lub na każdą zmianę tonu głosu, jak również na dotyk materiału czy temperaturę wody, w której się je kąpie. 

Czy twoje dziecko ma WWO?

Elaine Aron w książce "Wysoko Wrażliwe Dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie", opisała cechy, które wyróżniają wysoko wrażliwe dziecko i zamieściła kwestionariusz dla rodziców. Przy każdym z poniższych zdań należy stwierdzić (napisać "P"), czy było prawdziwe przez dłuższy czas w przeszłości lub jeśli jest "raczej prawdziwe" w odniesieniu do Twojego dziecka. Z kolei "F" należy wybrać, jeśli zdanie nie odnosi się do twojego dziecka bądź odnosi się do niego w niewielkim stopniu. Jeśli prawdziwe będzie przynajmniej 10 stwierdzeń, to znaczy, że twoje dziecko jest wysoko wrażliwe.

Co wyróżnia dziecko wysoko wrażliwe?

 1. łatwo je przestraszyć;
 2. ma delikatną skórę, mówi często, że drażnią je szwy w metkach, czy np. metki na ubraniach,
 3. bywa zdezorientowane w głośnych miejscach;
 4. surowe kary nie motywują go (lepiej działają łagodne wskazówki i uwagi);
 5. używa skomplikowanego słownictwa;
 6. jest wrażliwe na wszelkie zapachy;
 7. ma inteligentne poczucie humoru;
 8. zdaje się obdarzone intuicją;
 9. trudno jest mu zasnąć po dniu pełnym wrażeń; 
 10. stresuje się, gdy ma do wykonania zbyt wiele zadań;
 11. chce się przebrać, jeśli jego ubranie jest wilgotne lub zabrudzone piaskiem;
 12. zadaje wiele pytań, w tym głębokie, skłaniające do refleksji;
 13. stara się robić wszystko perfekcyjnie;
 14. zauważa cierpienie i stres innych ludzi;
 15. woli spokojne zabawy; 
 16. jest bardzo wrażliwe na ból;
 17. lubi być samo;
 18. jest ostrożne;
 19. najlepiej funkcjonuje wtedy, gdy w jego otoczeniu nie ma obcych osób;
 20. bardzo odczuwa głód.

Korzyści z bycia WWO 

Osoby o wysoko wrażliwej osobowości są zwykle bardzo kreatywne. Zaskakują intuicją, dojrzałością emocjonalną oraz empatią. Mają bogate życie wewnętrzne i potrafią uczyć się na błędach. Osoby WWO często są obdarzone talentami. 

Z czym mają trudności osoby z WWO?

Przez to, że osoby wysoko wrażliwe są wyczulone na większość bodźców łatwo rozpraszają się, gdy jest zbyt głośno. Mają trudności w koncentracji. Dla nich każdy problem jest tak samo ważny, przez co często myślą jednocześnie o wielu sprawach i mają tzw. natłok myśli. To sprawia, że bywają zmęczone. 

Więcej informacji o wysoko wrażliwych dzieciach znajdziesz w książce "Wysoko Wrażliwe Dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie" autorstwa Elaine Aron. 

Masz wysoko wrażliwe dziecko? Daj znać w komentarzu!

Czy dziecko powinno mieć dużo zajęć dodatkowych?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA