Badania tarczycy należy wykonać jeśli tylko istnieje podejrzenie, że nie pracuje ona prawidłowo. Zobacz, jak jest zbudowana tarczyca i jaką pełni rolę w organizmie:
Według statystyk, mniej więcej co piąty Polak ma problemy z tarczycą - z czego więcej niż połowa nie jest świadoma, czy w ich organizmie rozwija się nadczynność, niedoczynność czy choroba Hashimoto. Nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca nie boli, o jej zaburzeniach świadczy szereg objawów, które nie zawsze pacjenci są w stanie powiązać z chorobą. Problemy z suchą skórą tłumaczy się niewłaściwym nawilżaniem, kłopoty z przybieraniem na wadze z nieprawidłową dietą, worki pod oczami - zbyt małą ilością snu. Tymczasem nieleczona tarczyca może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Jakie objawy powinny być powodem do niepokoju i jakie badania należy wykonać, by postawić prawidłową diagnozę?
Niektóre objawy nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy nie zawsze są oczywiste. Czasami latami pacjenci skarżą się na jakieś dolegliwości, zanim zdecydują się powiadomić o swoich obawach lekarza. Tarczyca pełni tak wiele istotnych funkcji w organizmie, że jej niewłaściwe działanie w znaczący sposób przekłada się na wiele stref zdrowotnych, a także na samopoczucie. Wśród najczęściej pojawiających się objawów jest:
Oczywiście, wyżej wymienione objawy nie występują u każdego pacjenta. Jedna osoba może mieć jeden z nich, inna kilka, ale o różnym nasileniu. Objawy są związane z zaburzeniami pracy tarczycy i danej przypadłości - na inne dolegliwości będą się skarżyły osoby chore na Hashimoto, inne na nadczynność, a jeszcze inne na niedoczynność tarczycy.
Niepokojące objawy są zazwyczaj podstawą do przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Podczas wizyty u lekarza nie będzie on w stanie prawidłowo postawić diagnozy - w tym celu koniecznie będzie przeprowadzenie odpowiednich badań na tarczycę. Polegają one na pobraniu próbki krwi i muszą być wykonywane na czczo. Jest to związane z tym, że w czasie doby hormony podlegają różnym wahaniom, przez co mogą dawać nieprawidłowy wynik.
Bardzo ważne jest, aby regularnie badać hormony w czasie ciąży. Ich poprawny poziom jest ważny, ponieważ jakiekolwiek zaburzenia bezpośrednio przekładają się na prawidłowy rozwój dziecka. Zaburzenia mogą powodować wady genetyczne, nieprawidłowy rozwój układu kostnego, a nawet problemy w rozwoju umysłowym.
W czasie ciąży zmienia się stężenie poziomu TSH. Ważne jest, aby TSH nie przekraczało pewnej granicy. Zalecane przez Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne normy wskazują na poziom TSH w granicach 2,5 mIU/l u kobiet w ciąży. Ten wynik jest niezależny od trymestru ciąży. Najlepiej, aby każda kobieta przed planowaną ciążą lub na samym jej początku (pierwszy trymestr) sprawdziła funkcjonowanie tarczycy.