Dzień Ziemi 2018 - co możemy zrobić dla naszej planety?

To święto szczególnie lubiane przez uczniów. W tym dniu często nie ma zajęć, gdyż szkoły bardzo często organizują akcje zbierania śmieci. Jednak to nie jedyny sposób na to, by uczcić Dzień Ziemi (szczególnie, że w tym roku wypada w niedzielę, więc do szkoły i tak nie idziemy). Co możemy zrobić dla naszej planety w Dzień Ziemi 2018?

Dzień Ziemi - trochę historii

Nasza planeta bardzo długo musiała czekać na własny dzień! Mimo że to święto jest starsze od wielu z nas, zapoczątkowano je dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony jest obecnie aż w 192 krajach świata. Jego inicjatorem był John McConell, który swoją propozycję przedstawił w 1969 roku na jednej z konferencji UNESCO. Dzień Ziemi obchodzimy 21 marca. To szczególny moment w ciągu roku - dzień trwa tyle samo co noc na całej naszej planecie. Na półkuli północnej nazywa się to równonocą wiosenną, a na południowej jesienną.

Już nasi dalecy przodkowie wiedzieli, że 21 kwietnia to wyjątkowa data. Na długo przed ustanowieniem Międzynarodowego Dnia Ziemi świętowali wówczas odrodzenie przyrody po długiej zimie do nowego życia.

Dlaczego więc świętujemy 22 kwietnia? To święto zostało bardziej wypromowane. I chociaż powszechnie mówimy o nim właśnie jako Dniu Ziemi, to tak naprawdę 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

We współczesnym święcie chodzi przede wszystkim o promowanie ekologicznych postaw. Na całym świecie odbywają się w tym dniu proekologiczne imprezy i akcje. Obserwując modę na ekologiczny tryb życia, dochodzimy do wniosku, że zamiary inicjatorów zaczynają przynosić efekty.

Dzień Ziemi - co możemy zrobić dla naszej planety?

22 kwietnia to z pewnością najbardziej ekologiczna data w ciągu całego roku. Przypomina nam o tym, że powinniśmy szanować nasze miejsce zamieszkania, któremu tyle zawdzięczamy. A raczej rzadko zastawiamy się nad tym na co dzień.

Dla wielu uczniów 22 kwietnia kojarzy się bardzo dobrze. Dzień Ziemi oznacza wolne od zajęć, bo wszyscy zajmują się zbieraniem śmieci. Takie akcje to nasza polska specjalność - z pewnością rodzice obecnych uczniów także brali udział w takich inicjatywach.

Jednak Dzień Ziemi nie kończy się wraz z wyjściem ze szkoły. Także potem możemy zrobić coś dla naszej planety.

22 kwietnia to doskonała okazja do tego, by w końcu zasadzić własne drzewo. Drzewa nie tylko dają nam tlen - chronią także glebę i klimat. Osoby, które to zrobią, mogą potem latami obserwować jego wzrost.

Międzynarodowy Dzień Ziemi to okazja do zrezygnowania z samochodu i komunikacji miejskiej. Można poruszać się wówczas pieszo lub przesiąść się na rower. Wiadomo, że jedna osoba świata nie zmieni. Jednak gdyby taka akcja stała się bardziej powszechna, chociaż przez chwilę otaczałoby nas mniej spalin.

W tym dniu można także zebrać makulaturę. Każdy z nas ma chyba w domu kolekcję niepotrzebnych gazet i papierów. Należy je przekazać do specjalnych punktów, aby potem można było z nich stworzyć nowy papier. Można też dać im drugie życie, robiąc z papieru różne fajne rzeczy

To także może cię zainteresować:

Więcej o: