Dzień Matki na świecie - daty, w których obchodzone jest święto mam

Dzień Matki na świecie obchodzony jest w wielu krajach. Daty, na które przypada, nie są jednak jednakowe. Jak wyglądają obchody i terminy tego święta w poszczególnych krajach?

Dzień Matki 2020: nietypowe okoliczności

Dzień Matki obchodzony w Polsce 26 maja, jest bardzo popularnym świętem. Większość osób w tym dniu odwiedza swoje mamy, obdarowuje je drobnymi upominkami, kwiatami i słodyczami, na znak pamięci o ich poświęceniu i oddaniu. Dzień Matki 2020 na pewno będzie inny niż wszystkie dotychczas. Ze względu na epidemię, a co za tym idzie nakaz społecznego izolowania, nie odbędą się w tym dniu wydarzenia, takie jak:

  • koncerty,
  • wystawy,
  • inne eventy kulturalne.

Nie będzie też tradycyjnych okolicznościowych przedstawień w przedszkolach i szkołach. Mimo to, że wielu z nas nie uda się spotkać osobiście z mamą, to nie zapominajmy o ich święcie i postarajmy się im wynagrodzić te niedogodności. Możemy zorganizować konferencję za pośrednictwem Internetu lub zwyczajnie zarezerwować więcej czasu na pogawędkę przez telefon. 

Dzień Matki: USA. Jak święto matki obchodzą Amerykanie? 

Dzień Matki w USA w przeciwieństwie do Polski, co roku obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Ustanowiono je dzięki Annie Marie Jarvis w 1905 roku, która w ten sposób dążyła do uhonorowania działań swojej rodzicielki, na rzecz docenienia roli kobiet w społeczeństwie. W 1914 roku Kongres USA uznał Dzień Matki za święto narodowe. 

Amerykanie bardzo przywiązują uwagę do tego święta. Co roku padają kolejne rekordy wydatków jakie czynią w związku z nim. Swoje mamy obdarowują wówczas cennymi prezentami, kwiatami i słodyczami. Częstym sposobem na uczczenie tego dnia jest wspólny obiad w specjalnie zarezerwowanej na tę okazję restauracji. 

Dzień Matki: Włochy. Jak obchodzi się Festa della Mamma?

Każdy kto choć trochę interesuje się kulturą włoską wie, że matka w italskim domu jest świętością. Kobiety w tym kraju są otoczone szczególną czcią - to one odpowiadają za dom i wychowanie dzieci, którym poświęcają się bezwarunkowo. 

Współczesny Dzień Matki we Włoszech ma swoje korzenie w latach 50. XX wieku, kiedy to w jednej z włoskich miejscowości przy granicy z Francją, burmistrz postanowił zorganizować do spółki z prezesem Targów Kwiatów i Roślin Ozdobnych - Dzień Matki. Miał on na celu wypromowanie imprezy kwiatowej, która odbywała się tam w drugą niedzielę maja. W niedługim czasie Senat Republiki zdecydował się ogłosić 8 maja Dniem Matki.

Włosi obchodzą ten dzień bardzo podobnie, jak w innych krajach. Kupują mamom upominki i  bardzo często spędzają z nimi czas w licznych włoskich restauracjach i kafejkach. 

Dzień Matki na Ukrainie, czyli tuż za wschodnią granicą

Tak, jak w przypadku Stanów Zjednoczonych, na Ukrainie Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Ukraińcy, którzy starają się nadążyć za zachodnimi modami, świętują go podobnie jak mieszkańcy innych części Europy - składają mamom życzenia i przesyłają drobne podarunki.

Zobacz wideo Pomysł na prezent dla mamy

Dzień Matki w innych krajach - kiedy jest obchodzony?

Dzień Matki obchodzony jest w bardzo wielu krajach na świecie. Biorąc pod uwagę datę święto to, wypada:

  • 3 marca - w Gruzji;
  • 8 marca - w Afganistanie, w Albanii, w Kosowie, w Armenii, w Azerbejdżanie, na Białorusi, w Bośni i Hercegowinie, w Bułgarii, w Macedonii, w Mołdawii, w Czarnogórze, w Maroku, w Rosji, w Serbii;
  • w czwartą niedzielę wielkiego postu: w Irlandii, w Wielkiej Brytanii, w Nigerii;
  • 21 marca - w Bahrajnie, w Egipcie, w Jordanii, w Kuwejcie, w Libii, w Libanie, w Omanie, w Katarze, w Arabii Saudyjskiej, w Sudanie, w Syrii, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Jemenie, w Iraku;
  • w pierwszą niedzielę maja - na Węgrzech, na Litwie, w Mozambiku, w Portugalii, w Rumunii, w Hiszpanii;
  • w drugą niedzielę maja - w Australii, w Austrii, na Bahamach, w Bangladeszu, w Belgii, w Brazylii, w Kanadzie, w Kazachstanie, w Chile, w Chinach, w Kolumbii, w Chorwacji, na Kubie, na Cyprze, w Czechach, w Danii, w Estonii, w Etiopii, na Filipinach, w Grecji, w Indiach, w Japonii, na Łotwie, w Malezji, w Niemczech, w Pakistanie, w Peru, w Singapurze, na Słowacji, na Sri Lance, w Szwajcarii, w Turcji, w Urugwaj, w Wietnamie, w Wenezueli. 

W niektórych z tych krajów Dzień Matki jest powiązany z Dniem Kobiet, natomiast w Korei Południowej obchodzony jest Dzień Rodziców (8 maja). 

Zobacz też: Dzień Matki w Polsce. Kiedy go obchodzimy?

Więcej o: