Dzień Matki 2018: kiedy, prezent na Dzień Matki

Dzień Matki to wyjątkowe święto, które obchodzi większość z nas - składamy życzenia naszym mamom, słuchamy uroczych wierszyków wygłaszanych przez nasze pociechy. Idealny prezent na Dzień Matki? Ten zrobiony własnoręcznie! Kiedy wypada Dzień Matki 2018?

Dzień Matki 2018: kiedy wypada?

Dzień Matki 2018 (a więc 26 maja) wypada w sobotę, możemy świętować przez cały weekend. Możemy zaplanować wiele atrakcji i spędzić z mamą cudowny czas. Zwłaszcza, jeśli na co dzień nie mamy zbyt wielu możliwości, aby tak po prostu ze sobą pobyć.

Dzień Matki na całym świecie

Matki miały swoje święto już w starożytności, kiedy to dary składano Matkom Boginiom. Symbolizowały one płodność i urodzaj. W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy obchodzono w 1914 roku. Chociaż w większości państw świata obchodzi się to święta, jego data nie jest jednakowa. Jak dobrze wiemy, w naszym kraju mamy świętują 26 maja, w Wielkiej Brytanii Dzień Matki jest ruchomy, przypada na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Najwięcej mam świętuje w drugą niedzielę maja - wtedy Dzień Matki jest m.in. w Kanadzie, Grecji, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Idealny prezent na Dzień Matki

Najlepszy prezent na Dzień Matki to ten, który pochodzi prosto z serca. Dzieci z wypiekami na twarzy będą robić różnego rodzaju prace plastyczne, uczyć się rymowanek i piosenek. A dla ich mam te rzeczy będą liczyły się bardziej niż te, które można kupić w sklepie. Co podarować mamie? Najprościej jest zrobić laurkę, ją może wykonać nawet niemowlak (oczywiście przy pomocy taty lub innej dorosłej osoby). Może to być odcisk rączki lub stópki, może być rysunek przedstawiający ukochaną mamusię. Jak urozmaicić taki prezent? Niech dziecko zrobi laurkę, a następnie należy zrobić mu zdjęcie, gdy trzyma swój prezent na Dzień Matki w dłoni. Fotografię wkładamy do laurki, obydwie rzeczy będą doskonałą pamiątką! Można także udokumentować cały proces powstawania pracy (szczególnie wtedy, gdy jest to prezent z okazji pierwszego Dnia Matki) - obdarowywanej osobie ciężko będzie opanować łzy.

Biżuteria dla mamy

Oczywiście nie mamy tu na myśli tej kupionej u jubilera! Piękne komplety biżuterii można przygotować np. z suchego makaronu. Wystarczy zaopatrzyć się w ten z dziurą w środku, jak penne czy rigatoni. Do tego kolorowa tasiemka i farby. Makaron (nie gotujemy go wcześniej, korzystamy z suchego, prosto z opakowania) dziecko musi pomalować farbami na wybrane przez siebie kolory, następnie nawleka kolejne elementy na wstążeczkę. Może to robić według wcześniej ustalonego schematu albo na żywioł. Bez względu na efekt, ukochanej osobie na pewno spodoba się taki prezent na Dzień Matki.

Ciekawe ozdoby możemy także wyczarować z masy solnej. Jakie produkty powinniśmy przygotować? Przede wszystkim potrzebujemy naszej masy, a więc:

  • mąki,
  • soli,
  • wody.

Taką samą ilość mąki i soli mieszamy z woda (zaczynamy od połowy szklanki, masa nie powinna być zbyt lepka). Niektórzy dodają do tej mikstury także mąkę ziemniaczaną, ale wystarczy zmieszać mąkę pszenną z solą i wodą. Gdy już mamy naszą masę, należy stworzyć z niej wisiorek, który podarujemy mamie. Może mieć kształt medalu (a na nim np. słowo "mama", albo pierwszą literę imienia) albo serca - ograniczeniem jest dziecięca wyobraźnia. Nie zapomnijcie o zrobieniu dziurki, przez którą będzie można przewlec tasiemkę. Można ją zrobić wykałaczką albo - jeśli chcemy by otwór był większy - słomką. Gdy ten etap mamy już za sobą, dziecko może pomalować swoje dzieło. Następnie wisiorek musimy wysuszyć, najprościej będzie to zrobić w piekarniku. Jednak nie wybieraj zbyt wysokiej temperatury, najlepiej ustawić grzanie na ok. 70-80 stopni. Jeśli macie więcej czasu, możecie po prostu wystawić dzieło na słońce - ale lepiej nie robić tego wiedząc, że mama np. często wygląda na balkon. Gdy wisiorek wyschnie wystarczy przewlec przez niego tasiemkę i... podarować mamie z okazji jej święta.

Kwiaty - cudowny prezent na Dzień Mamy

Można kupić bukiet w kwiaciarni, można go zrobić samemu. Jak? Najprościej wykonać go korzystając z tutki po papierze toaletowym i kolorowego papieru (najlepiej korzystać z bloku technicznego z kolorowymi kartkami). Tutka jest naszą bazą, czyli łodygą - malujemy ją na zielono i doklejamy wycięte z papieru liście. W górnej części robimy dwa symetryczne pionowe nacięcia, tam włożymy nasz kwiat. Dzieci najchętniej wycinają tulipana, bo jest on w miarę prosty, ale przy pomocy dorosłego stworzą i inne. Kwiat łączymy z łodygą i gotowe. Całość możemy jeszcze ozdobić wstążeczkami, jak prawdziwą roślinę kupioną w kwiaciarni.

Oryginalny kwiat można wykonać także z... patyczków do uszu. Potrzebujemy przeciętych na pół patyczków, które malujemy na wybrany kolor (może być jeden, możemy wybrać kilka różnych) i coś, co ma jak najbardziej kulisty kształt i czego użyjemy do wbicia naszych patyczków, np. małego ziemniaka albo gotowej styropianowej kulki. Ten przedmiot także malujemy, aby jak najmniej wyróżniał się z całości. Gdy mamy już wszystkie elementy, należy je ze sobą połączyć. Patyczki wbijamy do naszej bazy, tak, aby tworzyły kulisty kwiat (coś na kształt dmuchawca albo czosnku aflatueńskiego). Teraz czas na łodygę. Ponieważ góra jest dosyć ciężka, najlepiej wykorzystać np. patyczki do szaszłyków, które pomalujemy farbą albo okleimy zieloną bibułą. Do tego liście, zrobiona wcześniej góra i... voila, wyjątkowy prezent na Dzień Matki gotowy.

Małe dzieła sztuki dla mamy

Prezentem na Dzień Matki mogą być także trójwymiarowe obrazki. Na twardą kartkę papieru dziecko może naklejać wszystko to, co przyjdzie mu do głowy. Mogą to być skarby zebrane podczas spaceru, albo wyrwane z gazet rzeczy, które przyciągnęły jego uwagę. Kolaż może mieć z góry ustaloną tematykę, może być zbieraniną - z pozoru - niepasujących do siebie elementów. "Wystające" mogą być także kwiaty. Łatwo zrobić je z wytłaczanek po jajkach. Wystarczy pociąć ją na pojedyncze elementy (jedna dziurka od jajka to jedna część), pomalować i nakleić na kartkę. Oczywiście nie można zapomnieć o łodygach!

Przy wymyślaniu prezentów na Dzień Matki, które maluchy mogą zrobić same ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Dla każdej mamy najważniejsze będzie, że pracę zrobiło jej dziecko, że włożyło w nią czas i zaangażowanie.

Artystyczny prezent na Dzień Matki

Nie możemy zapominać o różnego rodzaju rymowankach i piosenkach. Na przedstawieniach, które odbywają się w przedszkolach z okazji Dnia Matki dzieci recytują wierszyki, śpiewają piosenki, a ich mamy... uśmiechają się i ocierają łzy jednocześnie. Takie występny, nawet jeśli artyści zapominają słów, przekręcają je, są wyjątkowe i zostają w pamięci na długo. Próby zaczynają na długo przed Dniem Matki, a gdy na widowni zasiada publiczność, mali bohaterowie nie mogą ukryć podekscytowania. Nastrój udziela się i mamom, które z zapartym tchem obserwują poczynania swoich maluchów. A piosenki zostają w głowie na całe życie. Ja do dziś nucę: "Moja mama jest kochana, moja mama wszystko wie...".

Obejrzyj także wideo:

Zofia Ślotała: Na początku ciąży zaczynasz odczuwać bezwarunkową miłość do istotki, której jeszcze nie znasz

Te artykuły także mogą cię zainteresować:

Więcej o: