Dzień Matki w Polsce. Kiedy go obchodzimy?

Dzień Matki w Polsce obchodzony corocznie 26 maja. To dobra okazja by wyrazić naszą wdzięczność jednej z najważniejszych osób w życiu. Warto też zdawać sobie sprawę z długiej historii i znaczenia tego pięknego święta.

Którego jest dzień matki? Czy pamiętasz go z dzieciństwa?

Którego jest Dzień Matki? Oczywiście, obchodzimy go w Polsce 26 maja. Większość z nas dobrze pamięta tę datę już ze szkoły czy przedszkola. Nieodłącznie towarzyszyły jej kolorowe laurki przygotowywane na lekcjach plastyki - własnoręcznie i z największą dbałością. Także po skończeniu szkoły, z 26 maja związana jest pamięć zarówno wobec mam, które wciąż nam towarzyszą, jak i tych, które zostały jedynie w naszej pamięci. 

Kiedy jest Dzień Matki w innych krajach? Sprawdzamy

Kiedy jest Dzień Matki w innych krajach? Z reguły obchodzi się go w miesiącu maju, nie ma jednak jednej daty. Świętowanie z tego powodu niekiedy wywodzi się z zamierzchłej starożytności nawiązując do różnego rodzaju kultów Bogini-Matki. Miały one zresztą też związki z płodnością i uprawą roli. Co do zasady współczesna koncepcja tego rodzaju święta wcale nie posiada tysięcy lat historii, ale liczy sobie ich zaledwie setkę. Osobą, którą uważa się za jedną z jego patronek, jest bez wątpienia pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Anna Jarvis. Rozpoczynając swoje starania o upamiętnienie wszystkich matek, kobieta zmagała się z ciężkimi chwilami - zależało jej na tym, aby uhonorować swoją zmarłą rodzicielkę. Co ciekawe - to właśnie jej rodzona mama doprowadziła w latach 70. XIX w. do ustanowienia takich świąt, jak ''Dni Matczynej Pracy'' i ''Dzień Matek dla Pokoju''.

Interesujące, że z reguły w innych krajach dzień matki również przypada w maju. Nie ma jednak wyznaczonego konkretnego dnia na świętowanie.

  • w Stanach Zjednoczonych jest to druga niedziela maja - prezydent Thomas Woodrow Wilson ustanowił ją w 1914 r. świętem państwowym. Za tym państwem idzie wiele innych;
  • we Francji i kilku krajach z nią związanych jest to ostatnia niedziela maja - wprowadził ją do kalendarza Napoleon Bonaparte, znany z miłości i szacunku do swojej matki;
  • w Rosji jest to już jednak ostatnia niedziela listopada;
  • w Gruzji 3 marca;
  • w Wielkiej Brytanii zaś czwarta niedziela wielkiego postu - z dniem tym wiązały się drobne podarunki składane mamom przez ich dzieci. Dawniej modlono się również w ich intencji w katedrach i pomniejszych kościołach anglikańskich.

Niekiedy łączy się dwie uroczystości i tę dotyczącą wszystkich mam obchodzi razem z Dniem Kobiet. Co kraj - to inny zwyczaj. Wszystkie je łączy jednak chęć podkreślenia wyjątkowej relacji, która łączy matki z ich dziećmi. Prezenty, czekoladki, nawet wierszyki deklamowane przez dzieci na szkolnych akademiach próbują oddać charakter tej więzi.  

Zobacz wideo Dzień Matki

Którego jest Dzień Matki? Czy ta data jest przypadkowa? 

Dzień Matki w Polsce - czy data jest przypadkowa? Nie do końca, ale prawdą jest, że również w naszym kraju maj jako miesiąc poświęcony pamięci mam jest pochodną święta ustanowionego w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz obchodzono je w Krakowie 26 maja 1914 r., czyli jeszcze w czasach zaborów. Powrócono do niego już po I wojnie światowej i od 1923 r. na stałe znalazło miejsce w kalendarzu. Co ciekawe, 26 maja jako Dzień Matki jest obchodzony jedynie w Polsce, co wyróżnia nas na tle innych krajów.  

Dzień Matki w Polsce - czym najczęściej obdarowujemy nasze mamy?

Dzień Matki w Polsce to święto, które kojarzy się także dorosłym z pracami plastycznymi w formie kolorowych laurek, które robione były przez dzieci na lekcjach plastyki całe lata temu. Kolorowe kartki, własnoręcznie ozdobione, były kolorytem tego majowego dnia. Wiadomo, że dzieciaki wykonują je w szkołach także obecnie, ale często prezentami dzisiaj są:

  • urocze drobiazgi,
  • czekoladki,
  • kwiaty kojarzące się z wiosną.

W przedszkolach i szkołach natomiast odbywają się bardzo często akademie lub przedstawienia, na które zapraszane są mamy. W ten sposób najmłodsi mogą wyrazić swoje uczucia w ciekawy, kreatywny i niecodzienny sposób, rozwijając przy tym swoje talenty.     

Dzień Matki w Polsce 2020 - warto, aby był wyjątkowy

Dzień Matki 2020 przypada w wyjątkowym i nie zawsze łatwym czasie, gdy dzieci nie chodzą do szkół, spotkania z osobami mieszkającymi poza domem należy zaś starać się rozsądnie ograniczać. W tym roku będzie to wtorek. Warto jednak, aby ten dzień był wyjątkowy zwłaszcza dla mam, których dzieci są dorosłe i niekoniecznie mogą pojawić się u nich osobiście. I tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne środki komunikacji - liczy się przede wszystkim pamięć. Oprócz przesłania jakiegoś prezentu można połączyć się przez komunikator, nagrać filmik, nawet stworzyć ciekawą animację nawiązującą do dawnych szkolnych laurek - ograniczeniem może być jedynie nasza wyobraźnia. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA