Jak ubrać 4-miesięczne dziecko wiosną, gdy pada deszcz lub świeci słońce?

Jak ubrać 4-miesięczne dziecko na spacer wiosną, aby czuło się komfortowo, w każdych warunkach atmosferycznych? Zmienna wiosenna pogoda może stanowić nie lada problem. Podpowiadamy jak sobie z tym poradzić.

Jak ubrać dziecko na spacer: czy jedna, ciepła warstwa wystarczy?

Jak ubrać dziecko na spacer tak, aby strój był odpowiednio dopasowany do danej temperatury? Organizmowi z reguły łatwiej jest się ogrzać niż uchronić przed przegrzaniem. Dlatego musimy każdorazowo przed wyjściem, sprawdzać pogodę i zwracać uwagę na to, w co ubieramy dziecko.

Wczesną wiosną, gdy temperatura jest nadal niska, a krajobraz raczej zimowy, można nałożyć dziecku:

  • ciepły kombinezon,
  • pod spód zwykłe body,
  • ewentualnie dodajemy delikatną, bawełnianą kamizelkę.

Wiosna w pełni, z temperaturą powyżej siedmiu stopni Celsjusza, pozwala na nieco lżejszy zestaw, na przykład:

  • delikatną kurtkę wiatrówkę,
  • pod spodem bawełniana bluza,
  • ciepłe spodnie.

Przy naprawdę ciepłym dniu, na małe nóżki wystarczy założyć same spodenki i skarpetki bez rajstop pod spodem. Czteromiesięczne dziecko na spacerze porusza się przede wszystkim w wózku, ewentualnie na rękach rodzica. Wspominany wózek, już sam w sobie jest dobrą ochroną przed niską temperaturą. Dodatkowo zawsze warto mieć pod ręką coś, czym można otulić dziecko. Przy bardzo silnym wietrze  kocyk lub bawełnianą pieluchę wystarczy nałożyć na budę wózka i w ten sposób chronić dziecko. Ta metoda pozwala kontynuować spacer, pomimo chwilowych zimnych podmuchów, co wiosną często się zdarza.

Jak ubrać niemowlę na spacer? Potrzebne dodatki

Istnieje kilka ważnych dodatków, o których nie możemy zapomnieć podczas ubierania niemowlaka na spacer. Kluczowym elementem wiosennej garderoby jest czapka. Przy kilku, kilkunastu stopniach na plusie możemy zrezygnować z ciepłej zimowej czapy na rzecz lżejszej wersji wełnianej lub całkiem cienkiej i delikatnej czapeczki z bawełny. Przed zakupem, sprawdź - czy wybrany model nie zsuwa się dziecku na oczy i czy uszy są szczelnie zakryte. Hitem ostatnich lat są turbany, które nie zmieniają swojej pozycji. Popularną czapką jest także model z troczkami, jednak nie każde dziecko lubi wiązanie pod szyją, najlepiej na wszelki wypadek kupić dwie wersje i przetestować, która się sprawdzi. Ta część garderoby lubi się często gubić, dlatego z pewnością dwa egzemplarze na stanie, to nie przesada.

Kolejny ważny element wiosennej garderoby niemowlaka, to delikatna chusta lub apaszka. Może być zapinana na rzepy i dodatkowo pełnić funkcję śliniaka, sprawdzi się też zwykła wiązana chusteczka. W przypadku braku apaszki, można użyć po prostu bawełnianą pieluszkę.

Niemowlę na spacerze - czy buty są konieczne?

Niemowlę na spacerze najczęściej leży sobie wygodnie w gondoli lub spacerówce. W pierwszym przypadku buty zdecydowanie się nie sprawdzą. Dziecku będzie niewygodnie, a ciepło zapewni śpiworek. W przypadku spacerówki funkcję śpiworka pełni często kocyk i tutaj można pomyśleć o pierwszej parze bucików. Powinny być one odpowiednio szerokie. Przy naprawdę ciepłej wiośnie, wystarczą grubsze skarpetki i bawełniane spodenki.

Zobacz wideo Wyprawka dla dziecka

Jak ubrać niemowlę na spacer? Czy okulary dla dziecka to dobry pomysł? 

Jak ubrać niemowlę na spacer, kiedy na zewnątrz świeci słońce? Niektórzy rodzice bardzo wcześnie kupują dziecku pierwsze okulary, inni wstrzymują się do ukończenia pierwszego roku życia lub dłużej. Wiosenny spacer z niemowlakiem nie wymaga pary okularów, przy mocnym słońcu wystarczy zmienić kierunek lub odwrócić wózek. Skuteczną ochroną przed słońcem jest także buda wózka przysłonięta delikatną pieluszką.

Z tym zakupem warto poczekać do lata, kiedy przed mocnym słońcem czasami ciężko się schować i para okularów z odpowiednią ochroną UV będzie konieczna.

Spacer z niemowlakiem. Dobry plan to podstawa

Spacer z niemowlakiem, szczególnie wiosną, powinien być dobrze przemyślany. Jeśli planujemy przejść większą odległość, zawsze warto mieć ze sobą dużą torbę z akcesoriami, gdzie zmieszczą się także dodatkowe ubrania. Natomiast jeżeli pobliski park czy plac zabaw, znajduje się tuż za rogiem - dodatkowy kocyk, który przyda się w razie nagłej zmiany pogody, będzie z pewnością wystarczającym zabezpieczeniem.

Więcej o: