Wózek spacerowy. Jak wybrać pierwszy pojazd bez uprawnień dla dziecka?

Wózek spacerowy musi być niezawodny, funkcjonalny, zwrotny i lekki. To tylko kilka cech, charakteryzujących spacerówki. Niektóre z nowoczesnych modeli mają iście kosmiczny design, kuszą nim oraz swoimi udogodnieniami wszystkich rodziców.

Spacerówka, czym powinna się charakteryzować?

Spacerówka - duża, mała, lekka, poręczna, składana, 3in1? A to tylko jeden przedmiot i kilka przykładów cech, którymi może się charakteryzować. Bardzo często jeszcze przed narodzinami dziecka, stajemy przed nieziemsko trudnymi wyborami. Chodzi tutaj przede wszystkim o wytypowanie odpowiednich przedmiotów do kompletowanej wyprawki. O ile nie mamy zapewne trudności z doborem poszczególnych rzeczy, o tyle wybór odpowiedniego egzemplarza w danej kategorii, może niekiedy przyprawić o niezły zawrót głowy. Pod ten opis spacerówka wpisuje się jak ulał. Tego rodzaju wózków jest wiele, posiadają one różny wygląd, funkcje i niekiedy bardzo ciekawe i przydatne akcesoria. Na samym początku będziemy musieli zdecydować, czy zakupić wózek 2in1 (a nawet 3 i więcej in 1), czyli głęboki ze spacerówką połączony w jeden, czy też będą to dwa osobne wózki. Pierwsza wersja zazwyczaj jest bardziej ekonomiczna, a co bardziej istotne, cechuje ją także możliwość zaoszczędzenia sporej ilości miejsca. 

Wózek spacerowy. Jak wybrać odpowiedni dla nas model?

Wózek spacerowy - jak go wybrać spośród całego gąszczu dostępnych ofert? Nie jest to prosta sprawa. Jeżeli już zdecydujemy się na wersję, czy to podwójną - z wózkiem głębokim lub też osobną spacerówkę, przyjdzie czas na dobór odpowiednich funkcji i możliwości.

Bardzo dobrze jest na samym początku przemyśleć sprawę -  do czego wózek spacerowy, będzie głównie przeznaczony? Mamy tutaj duży wachlarz możliwości:

  • Sportowe mamy mogą brać pod uwagę wózki z przeznaczeniem do joggingu, które w ostatnich czasach są bardzo popularne. Mają one wielce futurystyczny wygląd i opływowy kształt, bardziej przypominają małe wyścigówki niż klasyczne spacerówki. Często w zestawie znajduje się lub można dokupić dyszel i przekształcić taki wózek w przyczepkę dla dziecka do roweru;
  • Kolejnym bardzo rozchwytywanym modelem jest wózek spacerowy, podróżny, który charakteryzuje się bardzo dużą praktycznością. Został on stworzony po to aby ułatwiać poruszanie się w trakcie podróży z dzieckiem. Będzie on bardzo lekki i daje nam możliwość szybkiego składania, co jest bardzo przydatne. Zmieści się w każdym bagażniku i będzie poręczny podczas podróży samolotem, czy też pociągiem. Dużo takich wózków jest rozkładanych automatycznie, co przydaje się gdy mamy tylko jedną wolną rękę i wyciągamy złożony wózek z bagażnika;
  • Być może spodoba nam się bardzo reprezentacyjna spacerówka z parasolką, która jest wręcz idealna na słoneczne, letnie dni. Parasolka jest dodatkową ochroną dla naszego dziecka przed działaniem szkodliwych promieni UV.

Jak już będziemy mieć swój typ wózka, nie możemy także zapomnieć o niektórych bardzo przydatnych elementach. Mianowicie, chodzi tutaj o:

  • szeroki rozstaw kół,
  • odchylany fotelik dla dziecka,
  • hamulce na tylne koła,
  • dodatkowa blokada na przednie koła.

Pamiętajmy również o dobrych i solidnych zabezpieczeniach dla dziecka w kształcie litery T, bardzo przydatną funkcją jest możliwość całkowitego odczepienia takie zabezpieczenia.  

Wózek spacerowy: akcesoria. Przydatne czy zbędne dodatki?

Wózek spacerowy - akcesoria, czyli dziedzina, która z założenia ma ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkich mamy tutaj szereg toreb do wózka, które w różny sposób zawieszamy, bądź przyczepiamy do elementów naszej spacerówki. Takie torby występują w różnych rozmiarach i stylach, każda mama znajdzie tutaj interesujący model dla siebie. Dostępne są także klasyczne, czarne i nierzucające się w oczy egzemplarze, których nie powstydzi się żaden tata podczas spaceru. Wszystkie oferowane torby zazwyczaj są bardzo funkcjonalne, mają dużo kieszeni, które są wprost idealne do przechowywania potrzebnych nam rzeczy dziecka. Jeżeli chodzi o okres jesienno-zimowy rodzice powinni zapoznać się z ciekawymi propozycjami ciepłych śpiworów do wózka, które są niezbędne podczas spacerów w chłodne dni. Dla samych rodziców natomiast, dostępne są rękawiczki-mufki do zaczepienia na obręcz wózka. W przypadku okresu letniego do otwartych spacerówek warto jest kupić parasolkę, chroniącą dziecko przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Na deszczowe dni możemy zaopatrzyć się w specjalną folię nieprzemakalną, która skutecznie zabezpieczy dziecko przed zmoknięciem. Oczywiście mamy także do wyboru szereg zabawek-zawieszek przypinanych do wózka.

Zobacz wideo Wyprawka dla dziecka - co trzeba wiedzieć?

Wózki spacerowe - ranking

Przed zakupem pierwszej spacerówki, warto jest zrobić dogłębny research, tak aby wybrać najlepszy dla nas model. Na całe szczęście będziemy mieć świetnego sprzymierzeńca przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Warto jest wtedy odwiedzić w internecie - wózki spacerowe ranking. Jeżeli jest nam ciężko zdecydować się na ostateczny model, oceny innych rodziców, powinny nam w tym pomóc. Możemy także przeszukać różne fora tematyczne i podpytać bardziej doświadczonych użytkowników wózków. 

Więcej o: