Czapki dla dzieci - na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Czapki dla dzieci muszą spełniać kilka warunków, by były funkcjonalne. Czym kierować się podczas wybierania modelu dla swojego dziecka?

Czapki dla dzieci - po co i dla kogo?

O tym, jak ważną rolę w życiu dziecka pełni czapka, wiedzą wszyscy rodzice. Już od pierwszych godzin po urodzeniu się dziecka przyzwyczajamy malucha do noszenia czapki. Bawełniana dziecięca czapeczka jest niezbędnym elementem szpitalnej wyprawki. Czapki dla dzieci to akcesoria zawsze kupowane przez rodziców i opiekunów. Stanowią element dziecięcego stroju i to niezależnie od pory roku. W lato przeważają czapki z daszkiem, chroniące przed promieniami słonecznymi, a zimą, jesienią i wczesną wiosną czapki ocieplające głowy i chroniące uszy. W naszym polskim klimacie, który obfituje w zmienne warunki pogodowe, gdzie bardzo niskie temperatury przeplatają się z coraz cieplejszymi dniami, nie wolno zapominać o tym obowiązkowym elemencie garderoby.

W ofercie producentów można znaleźć naprawdę ogromny wybór różnorodnych modeli, zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Dostępne są w przeróżnych wzorach i kolorach. Można wybierać wśród tych wykonanych z cienkich materiałów, idealnych na chłodniejszą wiosnę czy początek jesieni, a także z grubych, ciepłych tkanin, skutecznie chroniących przed niską temperaturą i mrozem. Różnorodność panuje także w modelach - wybrać można z czapek wiązanych pod brodą, z futrem, z pomponami, kokardami, z uszami, a także różnymi śmiesznymi dodatkami. Jaką zatem wybrać czapkę dla dziecka? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze tego typu akcesoriów?

Czy najwięcej ciepła ucieka przez głowę? Sprawdzamy:

Zobacz wideo

Czapki dla dzieci - na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Wszystkie rzeczy, w tym w szczególności ubrania dedykowane najmłodszym odbiorcom, stanowią znacznie większe wyzwanie niż takie same produkty przeznaczone dla starszych osób, nastolatków czy dorosłych. Dlatego zakup odpowiedniej czapki dla dziecka to nie lada wyzwanie. Producenci stają na wysokości zadania, gdyż różnorodność dziecięcych czapek potrafi miło zaskoczyć. Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że nasze pociechy zakładają cokolwiek im podsuniemy i jest im zupełnie obojętne co noszą, to w rzeczywistości są o wiele bardziej wymagającymi klientami od dorosłych. Z tego względu powinniśmy bardzo starannie wybierać wszystko, co zamierzamy dla nich kupić.

  • Jakość materiału

Skóra dziecka jest bardzo delikatna. Dlatego kupując mu czapkę należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego jest uszyta. Czapka bezpośrednio przylega do głowy dziecka i nie może podrażniać skóry.  Musi to być dobrej jakości materiał, delikatny, miękki, lekki, przyjemny w dotyku, przeznaczony dla wrażliwej dziecięcej skóry, który nie wywołuje reakcji alergicznej i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, a jednocześnie właściwie chronić przed niską temperaturą lub słońcem.

  • Wygoda

To równie istotna cecha odnosząca się właściwie do wszystkich ubrań, także do nakryć głowy. Na wygodę wpływa oczywiście materiał i jego odpowiednie dopasowanie. Niezależnie od sezonu i modelu, czapka powinna być właściwie dopasowana do wielkości głowy malucha - nie może być ani zbyt luźna, ani zbyt obcisła. Na komfort noszenia wpływają wszelkie dodatkowe elementy ozdobne, takie jak pompony, cekiny, frędzelki, naszywki czy kokardki, które będąc pięknym,  nadającym szyku dodatkiem, mogą niekiedy podrażniać skórę. Warto podczas zakupu przyjrzeć się, jak i gdzie zostały owe ozdobniki przyszyte, by nie uwierały. Tak samo ważne są wszelkie tasiemki i sznurki przeznaczone do wiązania czapki pod szyją - one również powinny być uszyte są z miękkiego materiału i mieć odpowiednią długość. Ostatnie rzecz to szwy -  mało kto zwraca na nie uwagę, a mogą także psuć komfort noszenia czapki.

  • Pogoda

Czapkę powinniśmy dopasować do warunków pogodowych - o tej zasadzie trzeba pamiętać, ponieważ żaden producent nie stworzył jeszcze jednego, uniwersalnego modelu czapki odpowiedniego na wszystkie pory roku. Czapka na wiosnę ma chronić przed wychłodzeniem, a przed zimnymi podmuchami, lecz nie przed minusową temperaturą. Czapki z futrem są przeznaczone na mrozy, ale nie na dodatnie temperatury. Na lekką zimę lepsze będą czapki wykonane z grubszej bawełny, gdyż umożliwią skórze oddychanie. Dobierając nakrycie głowy do pogody nie spowodujemy przegrzania malucha, o co zresztą nie trudno, bo dzieci nawet mroźną zimą są aktywne i podczas zabawy wytwarzają sporą ilość ciepła.

Więcej o: