Bezpieczeństwo - najnowsze artykuły
-
Sandra walczy z SMA. 9-miesięczna dziewczynka potrzebuje najdroższego lekarstwa na świecie
Sandra Wolniak urodziła się zdrowa w grudniu 2019 roku. Niestety, gdy miała 1,5 miesiąca, lekarka zauważyła, że jej nóżki są bezwładne. Zdiagnozowano u mniej rdzeniowy zanik mięśni typu I, na którego leczenie potrzeba prawie 10 milinów złotych.
-
Ochraniacz do łóżeczka - jakie ma zastosowanie? Wady i zalety tego akcesorium
Ochraniacz do łóżeczka to część wyposażenia, jakie rodzice mogą zapewnić małemu dziecku podczas codziennego snu. Ma on za zadanie podnosić bezpieczeństwo malucha, chroniąc go przed przypadkowymi urazami.
-
Roczne dziecko wypadło z wózka. Było pod opieką pijanej matki
Pijana matka zataczała się pchając wózek, w którym leżała jej roczna córeczka. W pewnym momencie 41-latka przewróciła się, a dziecko wypadło na ziemię. Kobiecie grozi do pięciu lat więzienia.
-
Sposoby na komary dla dzieci - jak uchronić maluchy przed ukąszeniami?
Sposoby na komary mogą być mniej lub bardziej skuteczne. Które z nich są bezpieczne i możemy zastosować je w przypadku małych dzieci? Jak chronić niemowlęta?
-
Jak ubrać 4-miesięczne dziecko wiosną, gdy pada deszcz lub świeci słońce?
Jak ubrać 4-miesięczne dziecko na spacer wiosną, aby czuło się komfortowo, w każdych warunkach atmosferycznych? Zmienna wiosenna pogoda może stanowić nie lada problem. Podpowiadamy jak sobie z tym poradzić.
-
Dzieci w wózkach oddychają o sześćdziesiąt procent bardziej zanieczyszczonym powietrzem niż rodzice
Globalne Centrum Badań nad Czystym Powietrzem opublikowało badania, które wykazały, że niemowlęta w wózkach dziecięcych są narażone na do 60 proc. więcej zanieczyszczeń niż ich rodzice.
-
Mama umyła pierwszy raz od 25 lat dziecięcą matę do zabaw
Panująca epidemia koronawirusa nakazuje nam pozostanie w domach. Każdy przedmiot, z którym dziecko ma do czynienia powinien być utrzymywany w czystości. To świetna okazja, aby zadbać o zabawki naszych pociech. Pewna mama zdecydowała się odświeżyć matę dziecka. Sami zobaczcie efekty.
-
Krem z filtrem UV: jak wybrać? I co to jest to SPF? "O ochronie przeciwsłonecznej powinniśmy pamiętać nie tylko na zagranicznych wakacjach"
Chociaż kremów z filtrem powinniśmy używać przez cały rok, wakacje to czas, w którym kupujemy je masowo. Jaki powinien być idealny krem z filtrem? Na nasze pytania odpowiada dermatolog.
-
Sanepid ostrzega: kąpiele w fontannie są niebezpieczne. "Skutecznie ochłodziłyśmy dziecko gronkowcem"
Pozwalasz dziecku kąpać się w fontannie? Okazuje się, że to spory błąd. Przedstawiamy listę zagrożeń, które wywołuje ta z pozoru bezpieczna zabawa.
-
Dziecko spadło z łóżka. Jak postąpić w takiej sytuacji?
Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć każdej sytuacji. Jak zachować ostrożność i co zrobić, jeśli dziecko spadnie z łóżka lub kanapy?
-
"Dokuczają mojej córce z powodu imienia. Mówią, że jest babcine"
-
Lekarka ją wyśmiała. Młoda matka wykonała badania prywatnie, zostało jej 9 miesięcy życia
-
Niemowlę płakało w pociągu. W pewnej chwili młody chłopak wstał i krzyknął: Ucisz w końcu tego bachora [List]
-
Dziecko urodziło się z czterema rękami i nogami. Ludzie wierzą, że jest "reinkarnacją bogini"
-
Maja Bohosiewicz podzieliła się szczerym wyznaniem. Ma dziecko indygo. Wyjaśniamy, co się za tym kryje
- 12 tys. zł na dziecko. "To rozdawnictwo bardzo źle się kończy"
- Jak sprawdzić kiedy wypłata 500 plus? Rodzic sam może wyszukać termin wpłaty w prosty sposób
- Kiedy poprawa matury 2022? Absolwenci mają szansę na przystąpienie do egzaminu jeszcze w tym roku
- Idziesz z dzieckiem na Minionki, a tam nastolatkowie w garniturach? Tłumaczymy, o co chodzi
- Mają sześcioro synów. Ludzie mówili im, że nigdy nie będą mieć córki
-
Przewóz dzieci w samochodzie: jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy
Prawidłowy przewóz dziecka w samochodzie zapewnia jego bezpieczeństwo i spokój każdemu rodzicowi. Na co zwracać uwagę przy kupowaniu fotelika samochodowego i jak zadbać o właściwe przewożenie dzieci w samochodzie?
-
Foteliki samochodowe RWF: co to znaczy, bezpieczeństwo
Foteliki samochodowe RWF to po prostu foteliki montowane tyłem - rear way facing, czyli tyłem do kierunku jazdy. Najczęściej kojarzą się z tzw. nosidełkiem, ale zaleca się by foteliki samochodowe RWF były używane jak najdłużej.
-
Foteliki samochodowe dla dzieci: jaki fotelik samochodowy wybrać?
Fotelik samochodowy to rzecz niezbędna, jeśli zamierzamy przewozić dziecko samochodem. Jaki fotelik samochodowy wybrać i gdzie kupować foteliki samochodowe dla dzieci?
-
"Pacjentka zapytała, czy każde tak traktuję". Emocjonalny list polskiej pielęgniarki do rodziców chorych dzieci
Co się dzieje z dzieckiem, gdy rodzice zostawiają je w szpitalu pod opieką personelu? Opisała to Monika Drobińska, pielęgniarka z 27-letnim stażem.
-
Zdrowie w podróży
Wymarzony urlop i chore dziecko? Niestety, to się zdarza - letni wypoczynek wręcz sprzyja zatruciom pokarmowym, urazom, infekcjom. Jak przygotować się na chorobę dziecka na wyjeździe, by uniknąć dodatkowych komplikacji?
-
Wakacyjna pierwsza pomoc
Jest ciepło, maluchy bawią się w piaskownicy, biegają po parku, hasają po ogrodzie, towarzyszą nam w wakacyjnych wyprawach. Na wszelki wypadek zabierzcie ze sobą na wyjazd naszą wakacyjną ściągawkę o pierwszej pomocy w przypadku drobnych urazów.
-
Bezpieczna przestrzeń
Niemowlęta potrafią zaskoczyć! Bardzo szybko zyskują umiejętności, o które jeszcze przed chwilą nawet byśmy ich nie podejrzewali. Dlatego opieka nad nimi wymaga stałej czujności i ogromnej wyobraźni. Jak przygotować dom, by był bezpieczny dla odkrywcy, który właśnie zaczyna raczkować?
-
Bezpieczny dom
25 rad dla rodziców ciekawskich i wszędobylskich maluchów.
-
Ferie zimowe 2016: Nauka jazdy na nartach, czyli złamania, zwichnięcia, wstrząs mózgu i spółka. Czas start!
Ferie zimowe to czas wielu atrakcji, ale i niebezpieczeństw. Dzieci chcą uczyć się jeździć na nartach, łyżwach, zjeżdżać na sankach z przydomowej górki. Dla nich liczy się zabawa, a rodzice widzą... wypadki. Złamania, wstrząśnienia mózgu są groźne, ale gdy wiemy, jak reagować będziemy czuć się pewniej.
-
Czym jest SIDS? Każdy rodzic powinien to wiedzieć
Wokół nagłej śmierci niemowląt narosło wiele nieporozumień. Warto poznać fakty, by wiedzieć jak zminimalizować ryzyko.
-
Fotelik to fanaberia? Nie! #kochamzapinam - wystarczy chwila, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo
Chociaż sposób przewożenia dzieci w samochodzie jest regulowany prawnie, wielu rodziców uważa, że to jedynie wymysł władz, że "mnie to nie dotyczy". To błąd, a akcja "Kocham Zapinam" ma to nam uświadomić.
-
Domowy plac zabaw
To idealny sposób na rozpierającą dziecko energię, nudę zimowych wieczorów i... zapobieganie wadom postawy. Zobaczcie, jak łatwo można go urządzić.
-
Garderoba niemowlaka. Co się przyda?
Uszyte z naturalnych materiałów, świetnie zaprojektowane, rozczulają przede wszystkim swoim niewielkim rozmiarem - czasami naprawdę trudno oprzeć się zakupom ubranek dla noworodka. Które z nich rzeczywiście się przydadzą i w jakich ilościach?
-
Te rzeczy są tylko pozornie bezpieczne - warto uważać!
Prezentujemy listę rzeczy z naszego otoczenia, które wydają się niegroźne, ale mogą być niebezpieczne dla naszych dzieci. Na co trzeba zwrócić uwagę?
-
Do lamusa, czyli rady, których nie warto słuchać
Nowy człowiek pojawia się w twoim domu, a wraz z nim dziesiątki podpowiedzi i doradców. Wszyscy wiedzą, jak najlepiej dbać o dziecko i jak je wychować. Czasem, owszem, mają rację. Nie znaczy to jednak, że powinni pouczać świeżo upieczonych rodziców na każdym kroku. Bardzo często przekazują przekonania popularne w poprzednich pokoleniach, a dziś dawno obalone przez psychologów i pedagogów. Oto niektóre z nich - wraz z naszym komentarzem.
-
Fakty o szczepieniach - rozwiewamy wątpliwości
Jeśli chodzi o szczepienie dzieci, warto podporządkować się zaleceniom lekarzy. Argumenty przeciwników szczepionek nie mają naukowych podstaw. Przekonajcie się sami!
-
Akcja Szpital przyjazny rodzicom: głos rodziców
Pobyt w szpitalu to ogromne przeżycie i dla dziecka, i dla jego rodziców. Wraz z wami chcemy zastanowić się, co można zmienić w polskich szpitalach pediatrycznych, by były one bardziej przyjazne dla małych pacjentów i ich rodziców.
-
Pomoc medyczna. Co, gdzie, kiedy?
Mamy nadzieję, że większość tych informacji nigdy wam się nie przyda. Jednak warto, abyście wiedzieli, jak w nagłych wypadkach szybko uzyskać pomoc lekarską dla dziecka.
-
Dobry szpital dziecięcy. Po prostu
Szpital przyjazny rodzicom - to się marzy każdemu z nas Jak się czują opiekunowie, którzy towarzyszą dziecku w szpitalu? Czy prawa małych pacjentów są szanowane? Czy znacie oddziały, na których można w ludzkich warunkach spędzić noc, czuwając przy chorym dziecku? Zapraszamy was do dyskusji.
-
Szpitalna trauma. List czytelniczki
-
Bransoletki z gumek - dorośli się ich boją, dzieci je uwielbiają. Czy "loom bands" szkodzą zdrowiu?
Dzieci oszalały na punkcie wyplatania bransoletek z kolorowych gumek-recepturek. Biżuterię robią wszyscy: starsze przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Dziewczynki i chłopcy. Doniesienia o szkodliwości gumek niepokoją rodziców. Czy słusznie i na czym polega fenomen popularności tzw. "loom bands"?
-
Bajka bez wyrzutów sumienia, czyli bezpieczna telewizja dla dzieci
Warto dbać o to, by dzieci nie oglądały za dużo telewizji. Zwykle zachęcamy was, by tak organizować dziecku czas, aby nie siedziało godzinami przed ekranem. Ale nic się nie stanie, jeśli czasem włączymy mu bajkę.
-
Okłady i kompresy
Tanie, zdrowe, skuteczne - okłady i kompresy to prosty sposób na złagodzenie wielu typowych dziecięcych dolegliwości. Czasem pozwalają nawet uniknąć stosowania leków, co jest ważne zwłaszcza u dzieci.
-
Niania, żłobek, opiekun dzienny czy klubik?
Zdecydowałaś się wrócić do pracy i teraz zastanawiacie się nad tym, kto będzie opiekował się waszym dzieckiem? Może zatrudnić nianię? A może oddać dziecko do żłobek?. By pomóc wam w podjęciu najlepszej możliwej decyzji, przygotowaliśmy przewodnik po formach opieki nad małym dzieckiem w Polsce.
-
Niebezpieczeństwa - jak mądrze rozmawiać o nich z dzieckiem?
Marta Goszczyńska, psycholog, opowiada nam, jak najlepiej nauczyć dzieci bezpiecznych zachowań, nie wywołując w nich nadmiernego lęku i nieufności.
-
Czy kiedyś było bezpieczniej? Niekoniecznie!
Współczesnych rodziców nęka strach, że ich dziecko poza domem przestaje być bezpieczne. Uważają, że za czasów ich dzieciństwa było mniej zagrożeń. Czy to przekonanie jest słuszne?