Stroje na jasełka. Jak zrobić strój Marii, a jak strój świętego Józefa? A może kupić lub wypożyczyć?

Stroje na jasełka to popularny temat w grudniu. Przedstawienia są wystawiane w żłobkach, przedszkolach i szkołach, a aktorami zostaja zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Jak zrobić strój na jasełka?

Strój świętego Józefa - cechy charakterystyczne

Obowiązkowy strój na jasełka to ten świętego Józefa. Był on cieślą, jego szaty są skromne, najczęściej w odcieniach beżu i brązu. Jak zrobić strój na jasełka? Potrzebujemy bazy - najlepsza będzie długa sukienka w jednym kolorze, ale sprawdzić się też może podwiązane prześcieradło lub obrus (oczywiście w jednym kolorze). Na to nakładamy drugą warstwę, w innym odcieniu wybranego przez nas koloru. Możemy wykorzystać szal lub ponownie, prześcieradło lub bieżnik. Jakie jeszcze są elementy charakterystyczne stroju świętego Józefa? To nakrycie głowy - możemy wykorzystać kawałek materiału, który ujarzmimy tasiemką (lub na przykład elastyczną opaską do włosów). Szatę możemy przepasać kawałkiem materiału lub sznurem. Nie zapomnijmy o butach - dobrze, aby św.Józef nie występował w tenisówkach, a na przykład w beżowych lub brązowych sandałach. Strój świętego Józefa na jasełka doskonale uzupełni laska (idealna byłaby taka zakrzywiona, ale sprawdzi się i mocny patyk).

Strój Maryi na jasełka - o czym pamiętać?

Szykując strój Maryi musimy przygotować materiały w dwóch kolorach - białym i niebieskim. Naszą bazą jest długa, biała sukienka. Na nią nakładamy materiał w niebieskim kolorze, całość przepasamy cienkim pasem materiału lub sznurkiem. Nakrycie głowy to po prostu pas materiału. Możemy przewiązać go paskiem materiału lub przypiąć wsuwkami. Maryja również nie ma "normalnych" butów. Aby strój na jasełka był kompletny, przygotujmy jej sandałki lub ciżemki.

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Zobacz wideo

Stroje na jasełka: jakie jeszcze są potrzebne?

Oprócz Maryi i św. Józefa w jasełkach pojawiają się także:

  • Archanioł Gabriel,
  • pastuszkowie,
  • Trzej Królowie: Kacper Melchior i Baltazar.

Jak zrobić strój na jasełka? Najprościej jest wykorzystać materiały, które znajdziemy w domu. Jeśli chodzi o Archanioła Gabriela, bazą jest biała sukienka lub odpowiednio upięty biały materiał (można wykorzystać obrus lub prześcieradło). Coś, co możemy dokupić to skrzydła i aureola, jednak i te akcesoria - przy odrobinie czasu i chęci - możemy przygotować w domu. Skrzydła wycinamy z brystolu, na nie naklejamy pióra lub kawałki białej bibuły. Aureolę przygotowujemy z opaski i drucika, która następnie owijamy białym paskiem materiału lub bibułą.

W strojach pastuszków najważniejsze elementy to futrzana kamizelka i czapka. Tu najlepiej sprawdzą się elementy góralskie. Jeśli takich nie macie, wykorzystajcie na przykład podpinkę od kurtki. A co z królami? Na "zwykłe" ubranie możemy założyć pelerynę, która je przykryje. Dobrze, aby była bogato ozdobiona. Jak ją zrobić? Wykorzystajmy zasłonę lub obrus. Możemy je dodatkowo ozdobić, na przykład naklejkami-kryształkami. Nie zapomnijmy o koronach. Wykonamy je z papieru technicznego, który możemy ozdobić błyszczącym papierem kolorowym, a także ozdobnymi naklejkami. Pamiętajmy o atrybutach władców. Jakie dary przynieśli Trzej Królowie?

  1. Kacper - kadzidło,
  2. Melchior - złoto,
  3. Baltazar - mirrę.

W jasełkach często występują także kolędnicy. Mogą oni być ubrani po prostu w stroje galowe lub ludowe (na przykład góralskie). Musimy pamiętać, aby przygotować także pierwszą gwiazdkę. Jest ona także ona także elementem choreografii (np. przy utworze "Świeć gwiazdeczko mała świeć").

Stroje na jasełka: zrobić, kupić czy wypożyczyć?

Wbrew pozorom najprościej jest zrobić strój na jasełka. Najważniejszy jest czas i odrobina zdolności. Materiały, których potrzebujemy, mamy w domu - to prześcieradła i obrusy. Jeśli chcemy kupić gotowy strój, warto sięgnąć po ten używany. Znajdziemy je w serwisach aukcyjnych, ale i na lokalnych grupach. Z kolei za nowe przebranie zapłacimy około 100 złotych. Podpytajcie także znajomych - jasełka wystawiane są co roku, może mają stroje, w których występowały ich dzieci i mogą je wam wypożyczyć.

Więcej o: