Dekoracje bożonarodzeniowe - jakie i z czego ozdoby można zrobić samodzielnie?

Dekoracje bożonarodzeniowe są dostępne niemal w każdym w sklepie, ale można je również przygotować samodzielnie. Co jest potrzebne do stworzenia ozdób świątecznych w domowym zaciszu?

Dekoracje bożonarodzeniowe - co wybrać?

Wybór dekoracji bożonarodzeniowych to indywidualna sprawa, dopasowana do gustu. W zależności od naszych upodobań, możemy postawić na typowo świąteczne kolory, czyli zieleń i czerwień, w słodkim klimacie ozdobnych cukierków i pierniczków. Zwolennicy elegancji wybiorą zapewne bardziej stonowane barwy. Modne są ostatnio ozdoby w białym kolorze, a także złoto-srebrny wystrój. Ozdoby świąteczne pięknie się też zaprezentują w delikatnych, pastelowych odcieniach. Kolorystyka to jednak nie wszystko. Równie ważny jest styl, w jakim chcemy przyozdobić wnętrze, a jest w czym wybierać - w sklepach mamy duży wybór wszelkiego rodzaju dodatków. Jednak ozdoby świąteczne można także zrobić samemu - jest przy tym mnóstwo zabawy, a do tego ogromna satysfakcja. Z czego można stworzyć ozdoby bożonarodzeniowe? Co jest teraz na topie?

Ozdoby bożonarodzeniowe ręcznie robione

Z masy solnej

Bardzo gustowne dekoracje bożonarodzeniowe można zrobić z niedrogiej, ekologicznej i łatwej w przygotowaniu masy solnej - na masę składają się tylko 3 składniki - mąka, sól i woda. Można z niej zrobić zarówno ozdoby na choinkę, jak i figurki, które można postawić na półce, powiesić na sznurkach w oknie lub stworzyć ozdobny wieniec na drzwi.

Masa solna stwarza moc możliwości - nie tylko jeśli chodzi o kształty, ale i techniki zdobienia. Można ją pomalować, lakierować, wyciskać z niej wzory i ornamenty. Wystarczy puścić wodze fantazji i zabrać się za produkcję świątecznych bombek, gwiazdek, aniołków, mikołajów czy reniferów, które nie tylko będą zdobiły choinkę, ale również cały dom, tworząc wyjątkowy nastrój.

Z domowych pierników

Kto powiedział, że świąteczne ozdoby nie mogą być jadalne? Kiedyś bardzo popularne było wieszanie na choince podłużnych cukierków, w ładnych, ozdobnych papierkach. Dziś rzadziej świąteczne drzewko ozdabia się cukierkami, a częściej własnoręcznie robionymi pierniczkami. Choinka ozdobiona słodkimi ciasteczkami będzie wyglądała bardzo apetycznie, a w domu będzie roznosił się piękny, świąteczny zapach pierników. 

Jednak pierniki same w sobie stanowią typowo świąteczną ozdobę – można je ułożyć pod choinką, lub w dowolnie wybranych miejscach, zawiesić na wstążce i umieścić nad kominkiem. Można je także upiec w wersjach mini i maxi. Mogą one przyjmować dowolne kształty – od tradycyjnych ciasteczek, po renifery, mikołaje i świąteczne gwiazdki.

W zależności od upodobań, pierniki mogą być w tradycyjnej wersji lub ozdobione kolorowym lukrem. Piernikowe, bożonarodzeniowe dekoracje pasują właściwie do każdego wnętrza domu, zarówno mieszkania urządzonego w nowoczesnym stylu, jak i tego bardziej tradycyjnego.

Stroiki świąteczne

Oprócz bombek, światełek, choinek i świątecznych wieńców, na Boże Narodzenie dużą popularnością cieszą się stroiki. Te tradycyjne dekoracje świąteczne oferują naprawdę spore możliwości aranżacyjne z kilku powodów. Stroiki można bowiem na czymś powiesić (np. w oknie) lub zwyczajnie położyć (np. na stole). Oczywiście są dostępne w sklepach, ale frajda polega na tym, by stroik przygotować samodzielnie. 

Z czego można wykonać stroik na Boże Narodzenie? Tak naprawdę nie ma dobrej i złej odpowiedzi - stroik można wykonać niemal ze wszystkiego, co mamy pod ręką. Można nazbierać liści, szyszek i gałązek podczas spaceru, można wykorzystać suszone owoce, czy inne materiały, które niepotrzebnie zalegają w domu. Świąteczne stroiki doskonale komponują się także z  bombkami, świeczkami i orzechami, ale najlepszą drogą do stworzenia pięknego stroika jest uwolnienie własnej wyobraźni. Im bardziej pozwolimy sobie na kreatywne działania, tym wyjdą one piękniejsze. 

Z papieru

Najbardziej popularne na święta jest wykonanie ozdób świątecznych z papieru. Dodatki z papieru są  łatwe w wykonaniu, materiał jest powszechnie dostępny i każdy ma go pod ręką. Do tego świąteczne ozdoby z papieru są naprawdę pełne uroku - mimo tego, że papier nie kojarzy się wcale ekskluzywnie.  Naturalne i pomysłowe, ale jednocześnie proste, sprawdzą się właściwie w każdym wnętrzu i będą pasowały do niemal każdego stylu. Dodatkowo wpiszą się w aktualnie modny trend eko. Z kolorowego papieru można wykonać kolorowe gwiazdki i urocze choinki. Tego typu dekoracje bożonarodzeniowe zawsze są na czasie i na każdą kieszeń; tanie i łatwe do samodzielnego przygotowania. Można je postawić na stole lub komodzie, zapewnią w domu świąteczny nastrój.

 W Wigilię post nie jest obowiązkowy. Ważniejsza jest jałmużna

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.