Jak ubrać choinkę? Skąd się wzięła ta tradycja?

Zwyczaje świąteczne, które obchodzi się w danym gospodarstwie domowym, mogą się nieco od siebie różnić. Każda rodzina na swój własny sposób przygotowuje się do świąt. I chociaż ogólnie przyjęte są te same zwyczaje, to w rzeczywistości nie każdy celebruje święta tak samo. Jest jednak element, który łączy Święta Bożego Narodzenia w każdym domu - to obecność choinki. Kiedy powinno się ubierać choinkę?

Ubieranie choinki – kiedy powinno się rozpocząć ubieranie drzewka?

Zgodnie z tradycją, świąteczne drzewko powinno się stroić w wigilijny poranek. Wigilia Bożego Narodzenia stanowi czas dla rodziny, podczas którego wszyscy członkowie wspólnie szykują się do tego wyjątkowego wydarzenia. W ramach przygotowań jednym z głównych punktów jest ubieranie choinki przez całą rodzinę, zazwyczaj o poranku.

Jednak w obecnych czasach media wywierają presję rozpoczęcia przygotowań do świąt już na początku grudnia. Dlatego w sklepach od połowy listopada pojawiają się świąteczne ozdoby, które mają nakłonić społeczeństwo do zawieszenia świątecznych dodatków z początkiem grudnia.

Najczęściej jednak drzewko i ozdoby świąteczne pojawiają się w polskich domach około tygodnia lub dwóch przed Wigilią. Kościół daje przyzwolenie, by bożonarodzeniowe drzewko przystroić tydzień przed 24 grudnia - taki termin jest zgodny ze współczesną tradycją. Warto do tej czynności zaangażować wszystkich członków rodziny.

Tradycja ubierania choinki - skąd się wzięła?

Pierwsze wzmianki o strojeniu choinki pojawiła się w Alzacji (region pograniczny Francji i Niemiec). Właśnie tam rozpoczęto ozdabianie iglaka jabłkami i orzechami, a także świecami czy innymi dodatkami wykonanymi z papieru. Ozdabiane w ten sposób drzewka stanowiło symbol nawiązujący do rajskiego drzewa, niosącego obietnicę nadziei i odrodzenia. Wzmianki te datuje się na XV, XVI wiek. Kościół nie popierał tego zwyczaju, uznając go za pogański. Jednak niechęć kościoła do tego obrzędu nie zniechęciła społeczeństwa - zyskiwał on coraz większą popularność. W końcu nawet katolicy zgodzili się, by zachęcać ludzi do ozdabiania drzewek ku pamięci Adama i Ewy. Istotną rolę w symbolice miały pełnić jabłka zdobiące drzewko, nawiązując do grzechu pierworodnego, będąc jednocześnie symbolem płodności. Świece miały symbolizowały światłość (Chrystusa).

Przystrajanie drzewka iglastego na święta szybko stało się popularne  w całej Europie. We Francji zwyczaj ten pojawił się w XVIII wieku, kiedy to małżonka króla Francji Ludwika XV (Maria Leszczyńska), ozdobiła choinkami Wersal. Po pewnym czasie drzewka zawitały do domów mieszczan i mieszkańców wsi. W Polsce świąteczne drzewko pojawiło się w Polsce w XIX wieku, na początku w dużych miastach, zaś na wsi bardziej popularne były stroiki. Po jakimś czasie również na wsiach zaczęto ubierać choinki.

Jak ubrać choinkę?

Jak sprawnie przygotować i ubrać świąteczne drzewko? 

1. Po pierwsze: przygotuj choinkę do ubierania poprzez oczyszczanie

Na samym początku powinno się przygotować samego iglaka - zanim postawimy go w domu, dobrze jest oczyścić jego gałęzie z ziemi i pozostałych nieczystości. Ta rada dotyczy oczywiście prawdziwych choinek, sztuczne drzewka wystarczy jedynie przetrzeć mokrą szmatką, zbierającą kurz.

2. Po drugie: aklimatyzacja drzewka

Jeśli planujemy przystrajanie prawdziwego drzewka, to pamiętajmy o jego aklimatyzacji. Gdy wnosimy do mieszkania świeżą choinkę, musimy liczyć się z tym, że drzewko straci sporo igieł. Lepszym rozwiązaniem jest zakup choinki wcześniej i pozostawienie jej na kilka dni w piwnicy lub garażu. Dzięki temu, gdy wniesiemy ją do domu nie będzie tak szybko traciła igieł.

3. Po trzecie: odpowiednie zabezpieczenie

Bardzo ważnym elementem, o którym nie można zapomnieć przed rozpoczęciem ubierania choinki, jest zabezpieczenie drzewka. Aby choinka stała w pionie i nie groził jej upadek, dobrze jest zakupić stojak. Stabilny stojak i dobre umocowanie choinki zapewni mu bezpieczeństwo.

4. Po czwarte - ubieranie choinki

Jak ubierać choinkę? To pytanie wydaje się proste, ale dobrze jest znać najlepszą kolejność przystrajania drzewka. Zdaniem specjalistów, powinno się ono rozpocząć od sprawdzenia, czy lampki działają, aby następnie je umieścić na choince – najlepiej zaczynając od góry. Aby zwiększyć efekt, można użyć dwóch zestawów choinkowych światełek.

W dalszej kolejności zaleca się powieszenie świątecznych bombek – również od góry, od najmniejszych do najcięższych na dole. Następny krok to oplatanie choinki wybranymi łańcuchami. Zwieńczeniem jest nałożenie na samą górę, na czubku choinki, gwiazdy lub innej ozdoby.

Świąteczne bombki na choinkę. Jak wykonać je w domu?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA