Ozdoby bożonarodzeniowe ręcznie robione

Okres Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas spotkań w rodzinnym gronie i wspólnego spędzania wolnych chwil. Niepowtarzalną atmosferę tworzą pyszne potrawy, a także niezwykłe dekoracje domu oraz choinka. Ozdabianie domu to ulubione przedświąteczne zajęcie wielu osób, dzięki któremu jeszcze przed świętami można poczuć ten wyjątkowy klimat. Do przystrojenia stołu oraz całego mieszkania można użyć roślin, gotowych ozdób, ale coraz bardziej popularne staje się własnoręczne przygotowywanie urokliwych drobiazgów. Jak w prosty sposób własnoręcznie zrobić stroiki i ozdoby na choinkę?

Stroiki bożonarodzeniowe ręcznie robione

Stroik bożonarodzeniowy to bardzo efektowna ozdoba, którą można w łatwy sposób wykonać w domowym zaciszu. Wprawdzie stroik można kupić praktycznie w każdej kwiaciarni oraz sklepie z elementami dekoracyjnymi, jednak własnoręczne wykonanie tej ozdoby na pewno przyniesie wiele radości i satysfakcję. Wybór materiałów, z których można stworzyć stroik jest ogromny - gałęzie świerkowe, jarzębina, szyszki, sztuczny mech, świeczki, bombki, wstążki, pozłacane gałęzie, suszone cytrusy, orzechy, lampki, gwiazdki i wiele, wiele innych. Do wykonania stroika, który stanie na świątecznym stole najlepiej użyć gąbki florystycznej, na której można umieścić wybrane elementy. Jako baza stroika świetnie sprawdzą się gałązki, które należy odpowiednio poprzycinać sekatorem i umieścić w gąbce. Za pomocą drutu w gąbce można zamocować świeczki, szyszki oraz inne dodatki.

Doskonałą dekoracją stołu mogą być również ułożone na nim piękne serwety, związane czerwoną wstążką fragmenty kory cynamonu, rozrzucone gdzieniegdzie plastry suszonej pomarańczy czy gwiazdki anyżu. Niezwykły świąteczny klimat wprowadzą do domu świece, które można rozstawić w różnych miejscach, niekoniecznie tylko na bożonarodzeniowym stole.

Nie potrafisz rozstać się ze świątecznym klimatem? Podpowiemy ci, jak wykorzystać światełka z choinki na trzy sposoby

Ozdoby bożonarodzeniowe z papieru

Niezwykle efektownie wyglądają zawieszone na choince ozdoby z papieru. Ich wykonanie jest na tyle proste, że warto zaangażować dzieci we wspólne robienie ozdób. Wszystkim maluchom widok świątecznego drzewka z zawieszonymi własnoręcznie stworzonymi ozdobami sprawi niemałą radość! Z kolorowych kartek można zrobić na przykład łańcuch. Wystarczy pociąć kartki papieru na pasy równej szerokości, a następnie sklejać je w pierścienie i łączyć w łańcuchy dowolnej długości. Z białego bądź srebrnego papieru można wyczarować piękne śnieżynki. Wystarczy złożyć kartkę na cztery części, wyciąć kształt śnieżynki, a następnie odcinać małe fragmenty papieru ze środka śnieżynki, tak aby stworzyć oryginalną mozaikę. Po rozłożeniu kartki należy doczepić do śnieżynki wstążeczkę i ozdoba jest gotowa do zawieszenia na choince.

 Jako ozdoba świąteczna świetnie sprawdzą się wycięte z zielonego brystolu choinki, które można ozdabiać w dowolny sposób, na przykład za pomocą brokatu albo wycinanych kolorowych bombek. Innym pomysłem na papierowe ozdoby jest stworzenie serduszek, które zawiesić można na choince. Do ich zrobienia należy przygotować kolorowy papier, nożyczki, zszywacz oraz wstążkę. Z papieru należy wyciąć paski o równej szerokości, ale różnych długościach. Następnie paski trzeba ułożyć od najdłuższego do najkrótszego, około 3-4 pasków na jedno serce, po czym spiąć zszywaczem w taki sposób, aby utworzyły kształt serca.

Kompozycje bożonarodzeniowe

Jeżeli masz w szafie stare bombki, które już dawno straciły swój blask i urok, w łatwy sposób możesz dać im nowe życie. Świetnym sposobem na rozświetlenie świątecznej choinki jest przygotowanie bombek oklejonych fragmentami płyt CD. Mieniąca się powierzchnia płyt będzie doskonałym urozmaiceniem każdej choinki. Aby przygotować takie ozdoby wystarczy przygotować kilka bombek (mogą być kolorowe lub przezroczyste), płyty CD lub DVD, nożyczki oraz pistolet z klejem na gorąco. Płyty należy pociąć na małe kawałki o zróżnicowanych kształtach, a następnie ponaklejać na bombkach tworząc mieniącą się mozaikę.

W równie prosty i szybki sposób można ozdobić bombki przy użyciu lakieru do paznokci lub kleju oraz brokatu. Do tego celu najlepiej zużyć stare bombki, których farba jest już pozdzierana albo są zarysowane. Takie niewielkie defekty łatwo zasłonić i nadać bombkom nowego blasku. Na początku należy okleić bombki taśmą izolacyjną w taki sposób, aby wolne przestrzenie pomiędzy taśmą stworzyły pożądany wzór. Najciekawsze wzory stworzysz, jeśli użyjesz kilku taśm o różnych szerokościach. Niezaklejone przestrzenie należy zamalować lakierem do paznokci w wybranym kolorze albo pokryć klejem, na który przyklei się brokat. Brokatem można również pokryć przestrzenie pozostałe po zdjęciu taśmy izolacyjnej. Bombki można dodatkowo udekorować kolorowymi taśmami lub wstążkami.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA