Ozdoby choinkowe ręcznie robione, czyli jak zrobić bombki na choinkę w domu

Masz wolne popołudnie? Wspólnie z dziećmi zróbcie bombki na choinkę! To naprawdę łatwe zadanie, a własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe są powodem do dumy! I będziecie pewni, że nikt nie będzie miał dokładnie takich samych.

Ozdoby choinkowe to temat wielu rozważań, ile choinek, tyle stylów jej ubierania. Jedno preferują naturalne drzewka, na których goszczą suszone owoce i pierniczki, inni wybierają świecidełka w jednym kolorze, jeszcze inni - zakładają wszystko, co mają. Niezależnie od tego, jaka jest u was, na drzewku mogą znaleźć się także ozdoby choinkowe, które przygotujecie wspólnie z dziećmi. Bombki robione w domu kojarzą wam się z mnóstwem pracy? Tak nie jest! Najprostsze zrobicie w kilka chwil. Przedstawiam kilka pomysłów, z których ja korzystam (niektóre znam jeszcze z przedszkola!) - może was zainspirują. Koniecznie podzielcie się waszymi "przepisami" w komentarzach - do ubierania drzewka zostało jeszcze trochę czasu, może uda nam się przygotować ozdoby choinkowe waszego pomysłu.

Nie potrafisz rozstać się ze świątecznym klimatem? Podpowiemy ci, jak wykorzystać światełka z choinki na trzy sposoby

Level 1: z tym poradzi sobie nawet przedszkolak

Jestem pewna, że podobne dekoracje robiliście na jednym z pierwszych etapów edukacji. Potrzebujemy kolorowych papierów, krepiny (w jednym lub kilku kolorach) nożyczek, kleju, sznurka lub nitki.Co będziemy robić? Oczywiście... ozdoby choinkowe! Najprostsze są łańcuchy. Moje dzieci uwielbiają kleić, więc robienie wielometrowych łańcuchów z kolorowego papieru jest idealnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Wystarczy, że potniecie papier na paski równej szerokości (tu lepiej dzieciom pomóc, szczególnie tym najmłodszym - gdy kawałki będą miały różną wielkość, efekt finalny nie będzie tak ładny. Kolejny krok to sklejanie tworzenie kolejnych oczek łańcucha i sklejanie ich ze sobą - ogniwa muszą być ze sobą połączone. Gdy dekoracja osiągnie zadowalającą was długość (albo gdy skończy się papier lub klej) dzieło skończone. Moja córka ozdabia taki łańcuch brokatem w kleju, ale to wersja dla odpornych - istnieje prawdopodobieństwo, że brokat będzie wszędzie... Generalnie jesteśmy na etapie, że brokat mógłby być wszędzie, więc - pozwólcie - że pominę go przy kolejnych ozdobach. Załóżmy, że zawsze możecie go dodać. Na własną odpowiedzialność.

Gotowe dzieło możecie zawiesić na choince lub wykorzystać do ozdoby pokoju, np. zawieszając na karniszu.

Łańcuch na choinkę możesz zrobić także z krepiny. Potrzebne będą ci dwa paski krepiny: odetnij dwa paski szeroki na ok. 2-3 cm z jednej rolki lub po jednym z dwóch w różnych kolorach. Połącz je i nakładaj na siebie, jeden kolor na drugi. Po rozwinięciu otrzymasz łańcuch o ciekawym splocie.

Ozdoby choinkowe z kolorowego papieru

Papier kolorowy, nożyczki i klej to sprzęty, które pomogą stworzyć wam wiele dekoracji. Możecie robić tzw. pawie oczka (na papier w kształcie łzy naklejcie mniejsze w tym samym kształcie, ale w innym kolorze, na to jeszcze jedno itp.) albo proste "bombki" - możecie skleić ze sobą kilka kółek (podobnych jak te, które były potrzebne do zrobienia łańcucha), dokleić do nich kilka piórek zrobionych z papieru albo stworzyć kompozycję z samym papierowych oczek.

Sprawdź, co masz w domu

Może w szufladach masz resztki sznurka, wstążeczki, niepotrzebne guziki...? To wszystko doskonale przyda się do wykonania domowych ozdób choinkowych. Sznurek możecie skleić na kształt skorupki ślimaka, a gdy wyschną doczepić do nich nitkę z do zawieszenia. Wstążeczki wykorzystajcie do ozdabiania wspomnianych wyżej dekoracji z papieru albo po prostu zawiążcie je na gałązkach drzewka. Jeśli guzików jest dużo, zróbcie z nich łańcuch - po prostu nawlekając na nitkę lub sznurek. Jeśli jest ich mniej, wykorzystajcie do tworzenia innych ozdób (wiecie, że guziki to doskonałe sowie oczy?) albo nawleczcie kilka na nitkę i poróbcie oryginalne "dzwoneczki".

Wykorzystaj szyszki i owoce

Naturalne dekoracje świąteczne także są bardzo łatwe do wykonania, a są wspaniałą (i pięknie pachnącą ozdobą). Zacznijmy od szyszek, u nas najczęściej goszczą w naturalnym wydaniu, ale możecie je pomalować (czy wspominałam już o brokacie...?). Najczęściej zawieszamy szyszki na sznureczku - można go po prostu zahaczyć o szyszkę albo dokleić do płaskiego końca.

Lubicie to, jak pachnie choinka? Dodajcie do tego zapach cytrusów - doskonałe połączenie. W zależności od tego, ile czasu mamy (i czy mali pomocnicy nie zjedzą wszystkich mandarynek, które zostały przeznaczone do dekoracji) korzystam z różnych wersji cytrusowych ozdób na choinkę.

Możemy je (u nas najczęściej pomarańcze i cytryny) pokroić w cienkie plasterki i wysuszyć - można to robić na kaloryferze (zakładając, że pracuje on na pełnych obrotach, ale i wtedy proces trwa o wiele dłużej) albo w piekarniku, w niskiej temperaturze, ale przez dłuższy czas. Gdy nasze owoce będą już gotowe, przewlekamy przez nie nitkę lub wstążeczkę i wieszamy na drzewku (możemy je dodatkowo ozdobić np. goździkami).

Skoro jesteśmy przy goździkach, bez nich nie ma kolejnej owocowej ozdoby. Potrzebujemy mandarynek, wstążeczek i wspomnianej już wcześniej przyprawy. Mandarynki owijamy wstążeczką tak, jakbyśmy pakowali prezent. Wstążeczka posłuży nam nie tylko do zawieszenia dekoracji na choinkę, dzięki niej będziemy wbijać goździki w wyznaczone miejsca. To goździkowo-mandarynkowe połączenie pachnie naprawdę obłędnie!

Bombki na choinkę dla (niekoniecznie) zaawansowanych

Co mamy na myśli? Przy tych ozdobach choinkowych będzie się trzeba trochę nagimnastykować, ale to wcale nie oznacza, że ich wykonanie jest piekielnie trudne. Pierwszy pomysł to wykorzystanie różnego skrawków materiałów (najładniej będzie wyglądał filc, ale spokojnie możesz wykorzystać to, co masz w domu) i stworzenie z nich dekoracji w prostych kształtach - świątecznej skarpety, czapki Mikołaja, choinki, serduszka, gwiazdki itp. Na papierze (możesz wykorzystać tekturkę z tylnej okładki bloku lub tę wkładaną do paczki rajstop) narysuj szablon i wytnij go. Następnie odrysujcie go na materiale i wytnijcie - na jedną ozdobę potrzebujesz dwóch wyciętych kształtów. Teraz trzeba je ze sobą szyć. Możesz zrobić to na wiele sposobów, na lewej stronie, ukrywając szew albo wręcz przeciwnie, zrobić z niego kolejny element ozdoby (do tego przyda ci się mulina lub kordonek, będzie jeszcze wyraziściej). Nie zapomnij o doszyciu zawieszki i o tym, aby zostawić otwór przez który włożysz watę (możesz wykorzystać też wypełnienie ze starej poduszki). Gdy ozdoba będzie wypełniona zaszyj ją. Możesz uznać dzieło za gotowe lub dodatkowo je udekorować doszywając, doklejając lub dorysowując drobne elementy.

Dekoracje, które teraz zaproponuję, wymagają tego, aby się trochę pobrudzić. Będziesz potrzebować balonów, sznurka i kleju (takiego płynnego, który wlejesz do miseczki). Balony delikatnie napompuj (mają mieć wielkość bombki, wielkich nie zawiesisz na choince), sznurek potnij na kawałki i dokładnie namocz w kleju. Sięgaj po kolejne kawałki sznurka, usuwaj nadmiar kleju i przyklejaj na balon. Kawałki sznurka muszą łączyć się ze sobą tak, aby tworzyły ażurową kulę. Balony pokryte sznurkową przeplatanką zostaw do wyschnięcia - najlepiej na noc. Gdy sznurek stanie się sztywny, przebij balony i wyciągnij je ze środka. Własnoręcznie zrobione bombki na choinkę gotowe, musisz jeszcze tylko dowiązać sznurek, który umożliwi założenie ich na drzewko.

Pamiętasz zabawy z papierem i klajstrem w szkole? Też oblepiało się nią balony. Tamtą techniką tworzyliśmy głównie maski na karnawał, dzięki sznurkowi mamy ozdoby na choinkę.

Wykorzystaj półprodukty

Chcesz zrobić coś samemu, ale nie do końca wiesz, od czego zacząć? Może zaczniecie od ozdabiania tego, co można kupić w sklepach? A wybór jest spory: możemy sięgnąć np. po bombki, które możemy sami pomalować (często sprzedawane w zestawach z farbami do szkła) albo po styropianowe kule, które w kilka chwil przeistoczymy w małe dzieła sztuki.

Nie wspominam tu bombkach na choinkę, które można zrobić np. z wstążek, często są one pracochłonne i zapewne więcej robiliby tu rodzice, a nie dzieci.

Może i wasza choinka będzie pstrokata, ale gwarantujemy, że będziecie nią zachwyceni. A dzieci będą dumne, gdy będą mogli chwalić się bliskim, że to oni przygotowali ozdoby na choinkę, które goszczą w waszym domu w tym roku.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: