Maska z papieru - jak ją zrobić?

Ostatni tydzień karnawału to czas zabaw, balów przebierańców. Już drobny element może sprawić, że trudno nas będzie rozpoznać. Maska z papieru, bo to o niej mowa, może zdziałać cuda. Jak ją zrobić? Opcji jest wiele, podpowiadamy, jak sprawić, żeby twoja maska z papieru była wyjątkowa.

Maska z papieru to najprostszy sposób na przebranie. Możemy tworzyć różne stroje karnawałowe, ale już maska sprawi, że będziemy wyglądać inaczej niż zwykle. Oczywiście maski możemy kupić - w sklepach jest ich bardzo dużo, wybór jest naprawdę ogromny. Jednak, jeśli mamy chwilę, warto zrobić ją samemu. Będziemy pewni, że nasza maska z papieru będzie jedyna w swoim rodzaju.

Maska z papieru: wersja podstawowa

Podstawowa wersja to maska, która zakrywa głównie oczy. Jak ją zrobić? Musimy zaopatrzyć się w sztywny papier, patyczek (lub gumkę) oraz rzeczy, które posłużą nam do ozdoby naszego dzieła. Możemy wykorzystać farby, papier kolorowy, cekiny, brokat, piórka, naklejki... Wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy.

Od czego zacząć? Musimy zastanowić się, czy nasza maska z papieru ma być po prostu ozdobą, czy też chcemy, aby przedstawiała coś konkretnego. W tej pierwszej wersji wystarczy, że wyrysujemy wzór na papierze, wytniemy go (pamiętajmy o tym, aby dobrze wymierzyć, w którym miejscu wyciąć otwory na oczy), a następnie ozdobimy. Jeśli chcemy, aby nasza maska z papieru trzymała się na gumce, warto dziurki zrobić już wcześniej, a jeśli ma być przymocowana do patyka - pamiętajmy, aby nie była zbyt ciężka. Nadmiar ozdób sprawi, że nie będzie stabilna (patyczki możemy przyczepić na dwóch końcach, ale trzymanie takiej maski nie należy do najwygodniejszych czynności).

Jak ją ozdobić? Efektowne jest np. oklejenie całości maski materiałem, a następnie ozdobienie jej cekinami i/lub piórkami, brokatem. Obok błysku nikt nie przejdzie obojętnie! A co jeśli chcemy postawić na coś konkretnego? Jeśli np. nasza maska ma przedstawiać psa, warto dociąć uszy i nos, a zamiast doklejać cekiny - narysować np. plamki. Możemy pokusić się też o pewną trójwymiarowość i do maski dokleić papierowy kubeczek, który stanie się psim pyszczkiem.

Jeszcze prostsza wersja

Maska z papieru wycinana z szablonu wydaje ci się czymś skomplikowanym? Możesz zrobić ją jeszcze prościej - korzystając z papierowych talerzyków. To, jak je dotniesz, zależy od ciebie. Możesz wyciąć jedynie otwory na oczy, możesz przeciąć maskę w połowie, możesz dociąć ją tak, aby zakrywała tylko oczy. Jeśli będziesz korzystać z talerzyka w ciekawy wzór, nie musisz go już nawet ozdabiać, wystarczy doczepić gumkę (lub patyczek).

Zamiast szablonu

Boisz się, że nie narysujesz idealnego wzoru? Nic straconego. Maska z papieru może być wzorowana na... dłoniach. Na sztywnej kartce (możesz skorzystać też z kartonu lub tektury falistej) odrysuj dłonie - muszą one być złączone od strony nadgarstków, tak, aby palce były skierowane na zewnątrz. To bardzo prosty sposób na stworzenie ciekawej, "poszarpanej" maski. Ozdobić możesz ją tak, jak każdą inną, fajnie będzie wyglądać w wielokolorowej wersji.

Maskę możecie też ozdobić fluorescencyjnymi farbkami. Jak je zrobić?

Zobacz wideo

Maska z papieru: wersja dla zaawansowanych

Nie jest wersja o wiele bardziej trudniejsza od tych poprzednich, jednak zrobienie tej maski wymaga więcej czasu. Maska z kawałków gazet sklejonych klajstrem najczęściej jest robiona na całą twarz, jednak możemy wykonać także wersję zakrywającą jedynie oczy. Ale od początku. Co będzie nam potrzebne? Przede wszystkim:

  • gazety pocięte na kawałki (najlepiej te z papieru gazetowego),
  • klajster, czyli klej wykonany z krochmalu (mąki ziemniaczanej i wody),
  • balon.

Oprócz tego przydadzą nam się farby i rzeczy, którymi będziemy ozdabiać naszą maskę.

Pompujemy balon, oklejamy go kawałkami gazet maczanymi w klajstrze (robimy to starając się nadać kształt, na jakim nam zależy). Najlepiej, aby warstw było kilka, aby nasza maska nie była zbyt cienka. Gdy będziemy już zadowoleni z efektu (dodamy też np. elementy wypukłe), odstawiamy balon pokryty gazetowo-krochmalową skorupą do wyschnięcia. Gdy klej wyschnie, a gazety zesztywnieją, przekuwamy balon. Nadszedł czas, aby naszej masce nadać ostateczny kształt - docinamy ją, wycinamy otwory na oczy, nos, usta. Pamiętajmy o dziurkach na gumkę do przymocowania. Ostatni etap to ozdabianie. Warto nie korzystać ze zbyt mokrych produktów (jak farby akwarelowe), aby maska z papieru zbyt szybko nie rozmiękła. Gotowe! Naprawdę, przygotowanie takiej ozdoby nie jest skomplikowany, dzieła z gazet i klajstru z powodzeniem tworzą już najmłodsze dzieci.

Robicie sami maski? Na jakie decydujecie się najczęściej? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA