Ogólnopolski Program Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D. Jesteś w ciąży? Sprawdź się!

Rozpoczął się Ogólnopolski Program Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D skierowany do kobiet w ciąży. Od 31 maja do 10 czerwca w 5 polskich miastach panie mają możliwość bezpłatnie sprawdzić poziom witaminy D. Cykl badań zainaugurowano Warszawie. Gościem specjalnym był uznany lekarz ginekolog prof. Romuald Dębski.

W zeszłorocznej edycji programu wzięło udział niemal 20 tys. dorosłych Polaków. Wykazano wtedy, że 90 proc. osób w naszym kraju ma niedobory witaminy D. Problem dotyczy w szczególności kobiet w ciąży. Dlaczego? - Ludzki organizm syntetyzuje witaminę D w kontakcie ze słońcem. Kobiety w ciąży boją się opalać z racji na obawy przed zaszkodzeniem dziecku oraz ryzykiem pojawiania się trwałych przebarwień skórnych - mówił podczas spotkania prof. Romuald Dębski - obserwuję moje pacjentki i prawie wszystkie mają niedobory witaminy D .

Warszawskie badania zorganizowane przez amerykańską firmę farmaceutyczną UNIPHARM miały charakter otwarty i bezpłatny. Panie uczestniczące w wydarzeniu mogły nie tylko zbadać poziom witaminy D, ale również dowiedzieć się jak w bezpieczny i skuteczny sposób uzupełniać jej ewentualne niedobory, a także porozmawiać z pielęgniarką położną, która odpowiadała na wszelkie pytania odnośnie ciąży i porodu. W ramach programu przyszłe mamy wypełniały również ankiety, których wyniki posłużą do badań, jak poziom witaminy D w organizmie matki wpływa na dziecko tuż po urodzeniu.

Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Witamina D stanowi niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Reguluje cykl miesiączkowy, zmniejsza dolegliwości bólowe podczas okresu, pomaga zajść w ciążę, wzmacnia układ odpornościowy. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia chorób kobiecych np. endometriozy i zespołu policystycznycvh jajników, ale też występujących coraz częściej u pań chorób neurologicznych i autoimmunologicznych np. Alzheimera i Hashimoto.

Prof. Romuald DębskiProf. Romuald Dębski materiały prasowe

U kobiet w ciąży witamina D nabiera jeszcze większego znaczenia. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zwraca uwagę, że zbyt niskie stężenie tego składnika w okresie płodowym może mieć wpływ na występowanie cukrzycy i anemii ciążowej, powikłań ciąży oraz zaburzeń rozwoju płodu, przedwczesnego porodu. - Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, niski poziom witaminy D w organizmie może powodować osteoporozę, ostereopenię. Przypuszcza się jednak, że konsekwencje mogą być dużo większe, np. wyższe ryzyko zachorowania raka piersi - informował prof. Dębski. Specjaliści twierdzą również, że zbyt niski poziom tego składnika stanowi istotny czynnik ryzyka innych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Suplementacja witaminy D

Czy suplementacja jest konieczna? Zdecydowanie. - Nasz styl życia warunkuje niedobory witaminy D. Praca w zamkniętych pomieszczeniach, szczelne ubrania i kremy z filtrem nie pozwalają skórze syntentyzować tego składnika - wyjaśnia prof. Dębski. Przeciętnie zaleca się przyjmować dzienną dawkę 2000 j.m., dzieci - 1000 j.m. W przypadku kobiet w ciąży dawki ustalane są z lekarzem. - Zazwyczaj zalecam moim pacjentkom suplementację w postaci 2000 j.m. Zawsze jednak warto chociaż minimalnie wspomagać się regularną ekspozycją na słońcu - przekonuje prof. Dębski.

Wspomagać organizm suplementacją można przez cały rok. Szczególnie dotyczy to osób dorosłych z nadwagą (zalecana dawka dzienna to 4000 j.m.) oraz osób powyżej 65 lat (2000 j.m.). Ci, którzy w okresie letnim spędzają dużo czasu na słońcu, mogą suplementować witaminę D od września do kwietnia.

Jak się okazuje, rygorystyczna dbałość o suplementację przynosi skutek. - Dzieci w pierwszym okresie życia są ściśle obserwowane pod kątem stężenia witaminy D w organizmie, dlatego u nich kwestia niedoborów praktycznie nie występuje. Problem zaczyna się u 2-3 latków, nie mówiąc już o dorosłych - mówi prof. Dębski.

Kolejne otwarte badania zostaną przeprowadzone we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach naturalnawitaminazycia.pl i vitrumd3.pl .

Więcej o:
Copyright © Agora SA