Choroby cywilizacyjne: czym są? skąd się biorą? jak ich unikać?

Choroby cywilizacyjne to chorzenia, które dotykają ludzi na całym świecie. Atakują coraz częściej osoby w różnym wieku, bez względu na płeć, rasę, wykonywany zawód etc. Jak się przed nimi ustrzec?

Co to jest choroba cywilizacyjna?

Choroby cywilizacyjne to schorzenia, których występowanie, mimo braku elementu zakaźnego, jest powszechne na całym świecie i ma związek z rozwojem i postępem cywilizacyjnym. Jeśli zastanawiasz się, co to jest choroba cywilizacyjna, to wystarczy wziąć pod uwagę to jak w ostatnich dziesięcioleciach zmienił się tryb życia przeciętnego człowieka i jakie pociągnęło to za sobą konsekwencje a zrozumiesz które choroby można zakwalifikować do tej grupy. Choroby cywilizacyjne nazywane także chorobami stylu życia czy chorobami społecznymi, mogą nie tylko upośledzać codzienne funkcjonowanie człowieka, ale nawet prowadzić do przedwczesnego zgonu. 

Choroba cywilizacyjna. Przyczyny

Przyczyny choroby cywilizacyjnej kryją się głównie w postępie technologicznym i wysokim tempie  życia, które zdecydowanie wzrosło na przestrzeni ostatnich lat. Upowszechnienie się samochodów, przeniesienie się wielu aspektów życia do sieci internetowej spowodowało, że znaczna część populacji cierpi z powodu siedzącego trybu życia. Brak aktywności fizycznej prowadzi do nadwagi i otyłości, a także do problemów dotykających kręgosłupa i układu ruchu. Tempo życia z kolei sprawia, że coraz częściej siegamy po produkty wysoko przetworzone oraz fast foody, które nie dość, że są bardzo tłuste, to zawierają w sobie mnóstwo szkodliwych substancji negatywnie wpływających na funkcjonowanie organizmu. Wszystko to razem prowadzi do stopniowej degradacji organizmu i pojawiania się schorzeń mogących doprowadzić do kalectwa lub śmierci.

Choroby cywilizacyjne. Przykłady

Choroby cywilizacyjne to cała masa schorzeń, z którymi zmagają się rzesze pacjentów na całym świecie. U ich podłoża leży najczęściej brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta, ale także izolacja społeczna i trudności w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Przykładem choroby cywilizacyjnej, która zbiera coraz większe żniwo jest depresja. Pod tym pojęciem rozumiemy cały szerego zaburzeń psychicznych, wśród których dominujące jest obniżenie nastroju. Depresja dotykać może nie tylko ludzi dojrzałych - coraz częściej atakuje ona dzieci w wieku szkolnym, które poddawane są z wielu stron dużej presji nie będąc w stanie sobie z nią poradzić. Dla prawidłowego zdiagnozowania i pomocy osobie dotkniętej depresją konieczna jest jak najszybsza reakcja otoczenia i skorzystanie ze wsparcia specjalisty - terapeuty, który będzie w stanie określić przyczynę powstawnia depresji, a także dobrać odpowiednią metodę leczenia. 

Zobacz wideo Prof. Horban: Oprócz covidu mamy inne choroby. Trudno odmówić pomocy innym potrzebującym

Najgroźniejsze choroby cywilizacyjne. Cukrzyca

Bez wątpienie do najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych należy zaliczyć cukrzycę typu 2. Schorzenie to polega na wzroście poziomu glikemii i niemożności organizmu do właściwego regulowania go. Cukrzyca typu 2. coraz częściej dotyka osób w różnym wieku - zapadają na nią dzieci, osoby w kwiecie wieku jak również starsi. Co ważne, schorzenie to przez wiele lat może rozwijać się nie dając widocznych objawów. Mimo to jego pojawienie się wywołuje wiele negatywnych konsekwencji. Wysoki poziom cukru może powodować uszkodzenia w obrębie narządu wzroku, ale także wątroby, nerek, naczyń krwionośnych i wielu wielu innych. Dlatego niezwykle istotne jest profilaktyczne kontrolowanie glikemii przynajmniej raz w roku, a w przypadku pojawienia się stanu przedcukrzycowego - natychmiastowe wdrożenie leczenia i zmian w sposobie odżywiania. 

Choroby cywilizacyjne. Rodzaje

Wśród głównych rodzajów chorób cywilizacyjnych należy wymienić:

  • choroby umysłowe: depresja, alkoholizm, anoreksja etc
  • choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, miażdżyca
  • choroby nowotworowe: rak macicy, rak prostaty, rak jelita grubego.
  • otyłość i nadwaga
  • choroby układu pokarmowego: kamica żółciowa, przewlekłe zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  • choroby układu oddechowego: rak płuc, astma oskrzelowa
  • alergie i nietolerancje (w tym pokarmowe).

Choroby cywilizacyjne: ranking

Według Światowej Organizacji Zdrowia ranking chorób cywilizacyjnych, które obecnie stanowią największe niebezpieczeństwo dla populacji prezentuje się następująco:

Zobacz też: Prokrastynacja - odkładanie na później nową chorobą cywilizacyjną? Leczenie prokrastynacji

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.