"Mając na uwadze Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z 17 kwietnia 2020r. w sprawie wykonywania szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID-19, zalecający wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, zalecam uwzględnienie w realizacji opieki profilaktycznej nad dziećmi badań bilansowych, a w pierwszej kolejności - bilansów w czasie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego (tzw. bilans sześciolatka)" - czytamy na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
Badania bilansowe w innych grupach wiekowych należy realizować w miarę możliwości organizacyjnych przychodni, mając na względzie, iż pierwszeństwo realizacji opieki profilaktycznej mają szczepienia (przede wszystkim najmłodszych dzieci) oraz bilanse 6-latków - dodała Mastelarz-Migas.
Badanie bilansowe - jak będzie wyglądać? Konsultantka krajowa wyjaśniła, że zgodnie z zaleceniem badanie bilansowe powinno być podzielone na dwa etapy. Pierwszy to teleporada, podczas której należy przeprowadzić badanie podmiotowe oraz te elementy bilansu, które można omówić telefonicznie. Takie rozwiązanie jest możliwe na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Mastelarz-Migas zwróciła uwagę na to, że teleporada powinna zawierać wywiad epidemiologiczny. Później powinna odbyć się wizyta w poradni, podczas której przeprowadzone zostanie badanie bilansowe, uwzględniające ocenę stanu zdrowia. Lekarz zbada, czy dziecko rozwija się prawidłowo, m.in. zmierzy wzrost (prawidłowy wzrost w sześcioletnich dziewczynek to 110-122,5 cm, a chłopców 107-125 cm), zważy (prawidłowa waga sześciolatka to 18-25,5 kg) i określi ewentualne wady postawy (skoliozę, koślawe kolana, płaskostopie).
Jak podkreśla konsultantka, te dwa etapy (teleporada i wizyta w poradni) powinny zostać zrealizowane w odstępie nie dłuższym niż tydzień. O ile istnieje taka możliwość, zaleca się połączenie wizyty bilansowej z wykonaniem szczepień obowiązkowych i zalecanych.
Na wizytę do poradni z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba dorosła, bez objawów infekcji. Powinna mieć maseczkę ochronną dla siebie oraz dla dziecka. Personel medyczny przeprowadzający bilans musi z musi mieć na sobie maseczkę chirurgiczną z przyłbicą, rękawiczki jednorazowe, fartuch (preferowany fartuch jednorazowy, a w przypadku braku – czysty fartuch wielorazowy, wykorzystany wyłącznie do badania dzieci zdrowych). Powierzchnia i sprzęt medyczny, z którym ma kontakt pacjent powinna być dezynfekowana po każdej wizycie. Wizyty powinny być tak zaplanowane, aby unikać gromadzenia się pacjentów i opiekunów w poczekalni.