Zgaga w ciąży - jak sobie radzić i co pomaga?

Zgaga w ciąży jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości. Główną przyczyną tego, że występuje w tym okresie, jest podnoszący się poziom progesteronu. Co pomaga na zgagę w ciąży?

 Zgaga w ciąży - dlaczego występuje

Za częste występowanie zgagi w ciąży, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego, odpowiedzialny jest progesteron, którego poziom jest znacznie wyższy w tym czasie. Wpływa to na zwiotczenie zwieraczy przełyku. Powiększona macica powoduje ponadto wypychanie treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Właśnie dlatego u przyszłych mam ryzyko wystąpienia tej dolegliwości jest wyższe. Rośnie tym bardziej, jeśli kobieta nie odżywia się prawidłowo i boryka się z nadwagą bądź otyłością.

Refluks żołądkowo-przełykowy - co go powoduje

Spożywanie niektórych pokarmów i napojów podnosi ryzyko wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego. Jeśli dokucza ci zgaga, wystrzegaj się:

  • kawy ;
  • alkoholu;
  • czarnej herbaty;
  • soków z cytrusów;
  • gazowanych napojów;
  • kwaśnych i pikantnych potraw;
  • tłustych, smażonych dań;
  • cebuli;
  • słodyczy, zwłaszcza czekolady i cukierków miętowych;
  • sera żółtego.

Zgadze sprzyja także palenie papierosów , nadmierne objadanie się i zbyt szybkie spożywanie posiłków. 

Zgaga w ciąży - jak sobie radzić

Jeśli dokucza ci zgaga, powinnaś przede wszystkim wyeliminować z diety produkty, które mogą ją powodować, jeść posiłki regularnie i powoli. Na pewno też słyszysz, że skoro jesteś w ciąży, to powinnaś jeść za dwoje - rzeczywiście, należy zwiększyć liczbę kalorii, ale nie oznacza to konieczności nadmiernego objadania się! Po posiłkach nie odpoczywaj w pozycji leżącej. Śpij z głową położoną wyżej na poduszkach, w pozycji półsiedzącej. Nie noś obcisłych ubrań, a zwłaszcza pasków. Zgaga w ciąży - sposoby, jakie warto wypróbować? Warto wypróbować imbir (możesz pić herbatkę lub jeść lekkie ciastka imbirowe). Pomoże także napar z rumianku, kminku, kopru włoskiego, anyżku lub prawoślazu lekarskiego. Pij siemię lniane zalane wrzątkiem. Niektórym kobietom ulgę przynosi wypicie szklanki ciepłego mleka nie tłustszego niż 1,5%. Jeśli dolegliwości nie ustępują, wypróbuj sól Vichy dostępną w aptekach lub inne leki bez recepty - sprawdź przede wszystkim, czy mogą je przyjmować kobiety w ciąży. Gdy zgaga jest bardzo uciążliwa i nie pozwala ci normalnie funkcjonować, skontaktuj się z lekarzem! 

Może cię również zainteresować: Sposoby na zaparcia w ciąży

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.