Plusy i minusy rodzenia w wodzie. "Dzięki porodowi w wodzie wydziela się bardzo dużo endorfin"

Czym jest poród w wodzie? Jakie ma plusy i minusy? Opowiedziała nam o tym Katarzyna Grzybowska - koordynatorka Centrum Porodów Naturalnych w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Czym jest poród w wodzie?

Poród w wodzie to proces rodzenia w basenie porodowym  z ciepłą wodą. Przebywanie w wodzie podczas porodu pomaga zmniejszyć ból, a także jest bardziej relaksujące i kojące niż poród bez wody. Woda ułatwia poruszanie się i daje większą kontrolę podczas porodu. Teoria leżąca u podstaw porodu w wodzie polega na tym, że dziecko przebywa już w worku z płynem owodniowym od dziewięciu miesięcy, poród w podobnym środowisku jest łagodniejszy dla maleństwa i mniej stresujący dla matki.

Woda wykorzystywana jest w porodzie od zawsze, ponieważ ma bardzo wiele różnych właściwości. Pierwsza z tych właściwości jest taka, że dynamizuje poród. Dzięki porodowi w wodzie wydziela się bardzo dużo endorfin, a jednocześnie obniża próg bólu

- powiedziała Katarzyna Grzybowska - koordynatorka Centrum Porodów Naturalnych w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Zobacz wideo Poród w wodzie: Dziecko pod powierzchnią zawraca. Co się wtedy dzieje? To kluczowy moment

Jak prawidłowo wejść do basenu?

Jeśli kobieta nie ma skurczu, musi się mocno oprzeć o krawędź basenu. Do basenu wchodzi się zawsze bokiem. Wkładamy jedną nogę do basenu, następnie przekładamy drugą, trzymając się mocno. W międzyczasie jest skurcz, dzieje się wiele rzeczy. Jeżeli kobiecie minie skurcz, pytamy ją na co, ma teraz ochotę i czy jest gotowa do porodu w wodzie.

Jakie są zalety porodu w wodzie?

Ciepła woda może pomóc się zrelaksować. Podparcie wody oznacza, że kobieta może wypróbować różne pozycje i poruszać się swobodniej. Dodatkowo ułatwieniem jest to, że:

  • w pozycji pionowej w wodzie grawitacja pomoże przenieść dziecko w dół do kanału rodnego.
  • przebywanie w wodzie może obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć uczucie lęku, dzięki czemu  ciało jest bardziej zdolne do uwalniania endorfin, co może pomóc złagodzić ból,
  • woda może pomóc w złagodzeniu bólu pleców i uczucia ucisku,
  • przebywanie w basenie podczas porodu zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy nie można rodzić w wodzie?

Przeciwwskazań do porodu w wodzie jest bardzo niewiele. Muszą to być przeciwwskazania medyczne np. bardzo duże nadciśnienie, bardzo duże dziecko lub kobieta jest po odejściu zielonego płynu owodniowego. Wtedy musimy dużo bardziej kontrolować malucha.

Nie powinno się rodzić w wodzie, jeśli:

  • ciąża jest zagrożona,
  • jesteś w bliźniaczej ciąży,
  • dziecko będzie wcześniakiem,
  • masz infekcję,
  • krwawisz,
  • twoje dziecko potrzebuje ciągłego monitorowania za pomocą maszyny KTG.
Więcej o: