Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Rozprawka to jedna z najczęstszych form wypowiedzi, jaką przygotowują uczniowie na lekcjach języka polskiego. Zebraliśmy najważniejsze porady, aby pomóc uczniom w pisaniu tego tekstu.
Rozprawka to po prostu pisemne rozważania na określony temat. Składa się z trzech bloków:
Rodzaje rozprawki są dwa - analityczna i syntetyzująca. W tej pierwszej analizuje się np. zachowanie wybranego bohatera literackiego. Natomiast drugi typ rozprawki służy analizie wybranego motywu wspólnego dla kilku różnych utworów literackich.
Jasno określ swoje zdanie na dany temat - konkretnie przedstaw swoje stanowisko w danej sprawie, musisz być całkowicie pewien/pewna swego zdania i trzymać się go do samego końca. Nie ma tu miejsca na gdybanie;
Zbierz solidne argumenty - mogą być zarówno "za", "przeciw", jak i oba naraz. Ważne, aby na koniec jasno określić swoje zdanie. Argumentów powinno być przynajmniej trzy na rodzaj. Skąd brać argumenty? Przykłady:
Zrób selekcję materiałów - wybierz te argumenty, które najlepiej pasują do tematu rozprawki i na nich się skup. Pamiętaj, aby uzasadnienia wyjaśniać w osobnych akapitach i płynnie przechodzić z jednego do drugiego.
Przygotuj sobie plan rozprawki - zaplanuj "na brudno" co i jak napiszesz, zwłaszcza zorganizuj kolejność, w jakiej przytoczysz argumenty;
Używaj odpowiedniego słownictwa - nie używaj słów obraźliwych, mocno nacechowanych emocjonalnie i wyrażających niepewność. Przykłady rozprawkowego słownictwa znajdziecie na tych portalach: ZPE.gov.pl oraz AleKlasa.pl.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o dzieciach i dla dzieci. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.