Lektury z gwiazdką na maturze 2022. Które z dzieł trzeba powtórzyć przed egzaminem maturalnym?

Lektury z gwiazdką - matura 2022. ''Lalka'', ''Dziady'', a może ''Potop''? Co roku przed maturą z języka polskiego trwa typowanie dzieł, które mogą pojawić się na egzaminie. Z pewnością maturzyści powinni odświeżyć sobie tzw. ''lektury z gwiazdką''.

Czym są lektury z gwiazdką? Matura 2022 z języka polskiego

Z pewnością sami maturzyści doskonale znają to pojęcie, ale pozostałym osobom zdecydowanie warto je wyjaśnić. Czym są lektury z gwiazdką? Matura 2022 z języka polskiego z pewnością będzie trudna do zdania bez ich znajomości. Chodzi właśnie o te teksty literackie opracowane na zajęciach podczas edukacji gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, które są konieczne do zdania egzaminu dojrzałości z języka polskiego. 

Oczywiście pomimo oznaczenia niektórych lektur jako najważniejsze nie wiadomo jak będą brzmiały tematy maturalne. Uczniowie mierzą się w części podstawowej z dwoma arkuszami. W pierwszym ich zadaniem jest wykazanie się umiejętnością odpowiedzi na pytania na podstawie zamieszczonych tekstów kultury. Przy drugim arkuszu należy wykazać się umiejętnością napisania rozprawki lub interpretacji wiersza. W poprzednim roku tematy związane były m.in. z ''Lalką'' Bolesława Prusa i ''Ziemią obiecaną'' Władysława Reymonta. Do interpretacji można było wybrać wiersz ''Strych'' Beaty Obertyńskiej.  

Lektury z gwiazdką na maturze 2022. Lista tekstów z gimnazjum

Jak wypadnie znajomość lektur z gwiazdką na maturze 2022? Lista dzieł na szczęście dla zdających egzamin nie jest zbyt długa. Należy zacząć przegląd umieszczonych na niej dzieł od tych utworów, które uczniowie poznawali w gimnazjum. Będą to więc:

 • Wybrane fraszki i ''Treny'' (V, VII, VIII) Jana Kochanowskiego; 
 • Wybrane bajki Ignacego Krasickiego;
 • ''Zemsta'' Aleksandra Fredry;
 • ''Dziady część II'' Adama Mickiewicza;
 • Wybrana powieść historyczna Henryka Sienkiewicza (''Potop'', ''Quo vadis'' lub ''Krzyżacy'').
Zobacz wideo Dinozaury mogły żyć 300 lat?! Mnóstwo ciekawostek o prehistorycznych gadach [Pracownia Bronka]

Matura 2022. Jakie są lektury z gwiazdką ze szkoły ponadgimnazjalnej?

Oczywiście na tym nie kończą się lektury z gwiazdką na maturę 2022. Jakie są dzieła omawiane w szkole ponadgimnazjalnej, które trzeba znać przed przystąpieniem do egzaminu z języka polskiego? Na liście znalazły się:

 • ''Bogurodzica'';
 • Wybrane ''Pieśni'', ''Treny'' i psalm (''Treny'' muszą być inne od tych, które omawiano w gimnazjum);
 • ''Dziady część III'' Adama Mickiewicza;
 • ''Pan Tadeusz'' Adama Mickiewicza;
 • ''Lalka'' Bolesława Prusa;
 • ''Wesele'' Stanisława Wyspiańskiego;
 • ''Ferdydurke'' Witolda Gombrowicza;
 • Wybrane opowiadanie Brunona Schulza. 

Lektury z gwiazdką. Które mogą być na maturze?

Wiadomo, że maturzyści powinni przed przystąpieniem do egzaminu w szczególności poznać lektury z gwiazdką. Które mogą być na maturze? Właściwie można to jedynie zgadywać. Prawda jest jednak taka, że wybór dzieł jest tu mocno ograniczony i niektóre z nich powtarzają się dość często.    

Z pewnością jednymi z najczęściej powtarzających się na maturze dzieł są ''Lalka'' Bolesława Prusa i ''Dziady część III'' Adama Mickiewicza. Nieco częściej pojawiały się też tematy związane z ''Weselem'' Stanisława Wyspiańskiego. W praktyce warto jednak powtórzyć przed egzaminem wszystkie spośród wymienionych dzieł. Szanse na dobry wynik maturalny z pewnością bardzo dzięki temu wzrosną.

Zobacz też: ''Granica'' - streszczenie szczegółowe i krótkie, plan wydarzeń

Więcej o:
Copyright © Agora SA