Czarnek wprowadza nowy przedmiot. Już wybrał ekspertów. Historię Kościoła mają w małym palcu

Przemysław Czarnek osobiście wybrał ekspertów, którzy będą czuwać nad podstawą programową nowego przedmiotu - Historia i teraźniejszość. Już od października trwają prace nad zakresem zagadnień, jakie będą omawiane na tych lekcjach.

Więcej o zmianach w polskiej oświacie na stronie Gazeta.pl

Zgodnie z zapowiedziami Jarosława Kaczyńskiego i deklaracjami ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, we wrześniu 2022 roku w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot: Historia i teraźniejszość

Zapowiadał to hasłowo prezes Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu. Niezbędna jest nam nauka historii w nowoczesny sposób, podzielona na historię Polski i historię powszechną. Wierzę, że to będzie 'HiT' nie tylko z nazwy

- zapowiadał szef resortu.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Przemysław Czarnek wybrał ekspertów

Minister edukacji i nauki sam wybrał ekspertów, którzy pracują  nad podstawą programową nowego przedmiotu. W tym celu nie została zorganizowana żadna oficjalna rekrutacja, ani konkurs. Długo też resort nie ujawniał nazwisk tych osób. Udało się to jednak ustalić posłankom Koalicji Obywatelskiej w efekcie kontroli poselskiej. 

Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]

Kim są eksperci ministra edukacji i nauki

Jak poinformował portal TVN24.pl, wybranymi przez Czarnka ekspertami są:

Wojciech Muszyński (ur. 1972 r.) to pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 2010 roku. 

Grzegorz Kucharczyk (ur. 1969 r.) jest profesorem nauk humanistycznych, ekspertem od historii myśli politycznej XIX i XX wieku, a takżehistorii Niemiec. Jest aktywnym publicystą. Publikował m.in. w „Christian Order", „Christianitas", „Cywilizacji", „Naszym Dzienniku". Regularnie pisze też do katolickiego czasopisma ewangelizacyjnego„Miłujcie się!".

Mieczysław Ryba (ur. 1969 r.) jest członkiem kolegium IPN i profesorem nadzwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wykłada także na uczelni założonej przez Tadeusza Rydzyka -  Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Robert Derewenda (ur. 1977 r.) jest  historykiem ze stopniem doktora (obronił pracę pt. "Historia Ruchu Światło-Życie w latach 1950-1985"), związanym z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. 

Przemysław Czarnek wprowadza nowy przedmiot. 'To będzie HiT nie tylko z nazwy'Przemysław Czarnek wprowadza nowy przedmiot. "To będzie HiT nie tylko z nazwy"

Paweł Milcarek (ur 1966 r.) jest redaktorem naczelnym kwartalnika "Christianitas", do 2009 roku był dyrektorem i redaktorem naczelnym II Programu Polskiego Radia. Jest aktywnym uczestnikiem starań o przywrócenie dostępu do tradycyjnej liturgii łacińskiej w Kościele katolickim, regularnie pisze do "Przewodnika Katolickiego". W 2001 roku wziął udział w zamkniętych Dniach Liturgicznych w klasztorze benedyktyńskim w Fontgombault z udziałem kard. Josepha Ratzingera.

Małgorzata Żaryn - ma tytuł doktora i specjalizuje się w historii nowożytnej, jest związana z Uniwersytetem Warszawskim. Jest autorką lub współautorką kilku książek historycznych i kierownikiem działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Więcej o: