Czy nauczyciel może kazać włączyć kamerkę? "Spór trwa". Uczniowie nie chcą pokazywać twarzy z obawy o żarty

Uczniowie czasem nie chcą pokazywać swoich twarzy podczas zajęć online w obawie przed żartami kolegów i m.in. zrobieniem przez nich zrzutu ekranu. Czy nauczyciel może kazać włączyć kamerkę? Wyjaśniamy.

Włączona kamerka to dodatkowy stres dla niektórych z uczniów. Niedawno pisaliśmy o sytuacji ucznia, który opisał swój problem na jednej z grup na Facebooku. Nauczyciele w jego szkole oczekują, aby każdy uczeń pokazał swoją twarz na kamerce, podczas sprawdzania listy obecności. 

Jedna nauczycielka zupełnie nie rozumie, że ktoś może mieć kompleksy lub po prostu nie chce się pokazywać

- stwierdził. - Taki spór trwa, aż któraś ze stron w końcu się nie podda. W dodatku nauczycielka potrafi komentować nasz wygląd, przez co niektórzy mogą poczuć się niekomfortowo. Padają stwierdzenia takie jak 'ale ładnie dziś wyglądasz', 'ale pięknie włosy masz ułożone'- dodał. Co jeśli uczeń, któremu nie podoba się takie zachowanie rówieśników i nauczycieli i nie będzie chciał pokazać swojej twarzy podczas lekcji online, czy nauczyciel może kazać włączyć kamerkę? 

Czy nauczyciel może kazać włączyć kamerkę? W rozporządzeniu nie ma takiej informacji

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nauczyciel nie może wymagać kamerki podczas nauki zdalnej, co więcej sam nie ma obowiązku jej włączenia. Minister edukacji nie zdefiniował narzędzi, które mają służyć do prowadzenia lekcji. W rozporządzeniu nie ma informacji na ten temat. "Przede wszystkim jest tam wskazane, że nauczanie zdalne jest dozwolone. Lekcja może trwać od 30 do 60 minut, a dyrektor w regulaminie określa szczegóły, jak to nauczanie zdalne ma wyglądać. Każdy uczeń powinien mieć też sprzęt, który zapewnia łączenie się na odległość. Nie ma natomiast w rozporządzeniu wymogu, że musi być to łączenie wideo. I tu powstają właśnie kontrowersje, dlatego że różni nauczyciele inaczej to interpretują - tłumaczyła jakiś czas temu w "Dzień dobry TVN" adwokat Eliza Kuna. 

Czy nauczyciel może kazać włączyć kamerkę? To pytanie często pada z ust uczniów klas 4-8 i szkół podstawowych w związku z nauką zdalną. Powrót dzieci do szkół tych roczników wobec trzeciej fali epidemii koronawirusa stanął pod znakiem zapytania. Zarówno Minister Edukacji i Nauki, jak i Minister Zdrowia twierdzą, że uczniowie mieli wrócić do nauki stacjonarnej w marcu. Jak długo potrwa jeszcze edukacja zdalna? Zobacz artykuł: Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku".

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"
Więcej o: