Szkolne tornistry nie powinny ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała ucznia - tak zaleca państwowy inspektor sanitarny. To teoria, w praktyce plecaki są cięższe. Zważyliśmy kilka plecaków uczniów różnych klas i poprosiliśmy lekarze o komentarz. Co mówi?
Władek, 8 lat, II klasa. Plecak: prawie 3 kg
fot: archiwum prywatne AD
Mama Władka: Plecak mojego, chodzącego do drugiej klasy podstawówki, syna waży niecałe 3 kg. Co prawda na wadze wyszło 2,600, ale to waga bez albumu z kartami Lego.
Kupiliśmy mu na początku tornister, ale był tak ciężki, że po pół roku dostał lżejszy, solidny plecak. Syn nosi ze sobą trzy piórniki (ciężko stwierdzić dlaczego...), trzy zeszyty i zeszyt ćwiczeń. Książki - podręcznik, książkę do angielskiego i religii ma w szafce w szkole. W szkole ma także strój sportowy (przynosi do prania) oraz buty na zmianę. Kiedy ma coś zadane, wtedy zabiera do domu podręcznik lub ćwiczenia.
Najwięcej w jego plecaku waży śniadanie (zielone pudełko, a w nim kanapka, warzywa, jogurt i przekąska) oraz bidon z wodą. Dość ciężki jest także segregator na karty Lego. Nosi go codziennie, bo w klasie mają jakiś skomplikowany system wymiany i zabawy zbiorami.
Syn waży 23 kg.
fot: archiwum prywatne AD
Zdaniem pediatry:
Dr Bartosz Pawlikowski, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac:
W tym wieku przeciętny chłopiec jest wzrostu 125-135 cm i waży 23-35 kg. Masa plecaka nie powinna przekroczyć 10 proc. wagi dziecka. Można zatem przyjąć, że plecak o masie 3 kg jest w tym przypadku jednak trochę za ciężki. W wyposażeniu należałoby zmniejszyć liczbę piórników do jednego (zajmują dużo miejsca i dodają niepotrzebnych gramów). Przekonałbym też syna, by karty Lego wymieniać poza szkołą. Choć są papierowe to ich zbiór zwiększa niepotrzebnie masę plecaka.
Mama Doroty: Dorotka jest drobna i lekka jak na swój wiek. W poprzednich latach nie musiała prawie niczego targać do szkoły, ale jak się skończyło nauczanie początkowe (1-3), to wraz z tymprzywilej trzymania książek w szkole. Teraz jedynie przybory na plastykę (farby, bloki, papier, etc.) zostają w klasie.
Zestaw córki na piątek to:
zeszytów 7 (koniecznych: 6, siódmy to brudnopis/notatnik)
książek 6
teczka A4 na prace plastyczne
piórnik (pełny)
śniadaniówka (pełna)
woda
Często oprócz tego są jeszcze książki do czytania (Dorotka mnóstwo czyta), ale nie bierze ich w piątki, bo za ciężko, nie ma gdzie wcisnąć.
W poprzednich latach miała cięższy plecak na kółkach, ale po schodach i tak go podnosiła, więc zdecydowałyśmy o zmianie na lekki. Dorota waży niecałe 28 kg.
fot: archiwum prywatne ED
Zdaniem pediatry:
Dr Bartosz Pawlikowski, pediatra:
Prawie dwukrotnie przekroczona masa plecaka! Koniecznie trzeba zredukować jego masę. Jeśli nie ma z czego, to myślimy jak przy konstrukcji bolidów F1: to samo, ale dużo lżejsze. Trzeba zważyć sam plecak, może to jego waga tak podnosi ogólny ciężar? Książki do czytania? Bardzo dobrze, że córka lubi czytać, ale w tej sytuacji sugeruję realizować tę pasję w domu. Kupiłbym też cieńsze zeszyty i zrezygnował z wody, którą można kupić w szkolnym sklepiku. Taki ciężar na plecach córki to pewne urazy ortopedyczne związane z kręgosłupem i uszkodzeniem bioder i stawów kolanowych. Plecak powinien mieć szerokie, około 4-centymetrowe szelki oraz sztywne plecy. Córce trzeba regularnie przypominać, by nie nosiła plecaka na jednym ramieniu, może to doprowadzić między innymi do skoliozy - trójpłaszczyznowej deformacji kręgosłupa.
Zobacz ile kilogramów dźwiga na plecach pierwszoklasista >>>
Mama Jeremiego: Plecak mojego pierwszoklasisty, w dniach kiedy nosi najwięcej podręczników, waży prawie 4 kg. Dwa razy w tygodniu syn ma religię i angielski. Nie wiem, dlaczego nie zostawiają podręczników, zeszytów i ćwiczeniówek do tych przedmiotów w szkole, tylko za każdym razem dziecko nosi je ze sobą. Ale z tego, co wiem, w szkole nie ma szafek i miejsca na książki.
Syn chętnie zabierałby do szkoły jeszcze albumy z kartami Invizimals, ale staramy się odwieść go od tego pomysłu. W plecaku nie ma nic zbędnego. Dzisiaj, jak założył w domu plecak, to aż nim zarzuciło i okręciło. Na szczęście, syn nie nosi za długo plecaka na plecach. Tyle co, z domu do samochodu, z samochodu do szkoły.
Kiedy kupowaliśmy plecak, najważniejsze było dla nas to, aby był wygodny, lekki i dostosowany do wzrostu syna. Plecak sam w sobie waży kilogram. Jeremi waży 26 kg.
fot: archiwum prywatne IB
Zdaniem pediatry:
Dr Bartosz Pawlikowski, pediatra:
Stanowczo za dużo! Waga pustego plecaka jest prawidłowa, powinna mieścić się w przedziale 0,5-2 kg. Oczywiście, im mniej, tym lepiej. Albumy z kartami zdecydowanie odradzam, zwiększają niepotrzebnie wagę tornistra, a nie służą przecież do nauki. Szczerze mówiąc zastanowiłbym się też nad książkami, o czym mama chłopca sama też pisze. Może warto byłoby ustalić z rodzicem kolegi z tej samej ławki, by dzielili się książką w czasie lekcji lub wynegocjować z nauczycielką możliwość zostawiania niektórych, szczególnie ciężkich podręczników w szkole. Wtedy do noszenia zostałyby zeszyty ćwiczeń, brudnopisy i zeszyty normalne. Trzeba jeszcze zweryfikować wagę zeszytów. Zakup cieńszych zredukuje wagę tornistra.
Mama Stanisława: Myślę, że plecak sam w sobie nie jest dla syna zbyt ciężki. Waży niecały kilogram. Kiedy się go zapakuje, wówczas waży dokładnie 3,183 kg. Wchodzą w to też gadżety Staszka: ulubione samochodziki, książka, którą aktualnie czyta sobie po lekcjach, i album z kartami. Gdy tego nie nosi do szkoły, plecak jest jeszcze lżejszy i wtedy syn wcale nie narzeka na to, że jest dla niego za ciężki.
U nas najcięższe są zeszyty A4, ale to chyba dlatego, że ja taki kupiłam w porządnej oprawce, żeby się nie zniszczył. Do tych zeszytów dzieci będą wklejać ksero zadań, co uważam za zły pomysł. Lżej byłoby to ksero wkładać do teczki A4. Nie jestem też przekonana czy dzieci w ogóle będą wracały do rozwiązanych już ćwiczeń. Mam przeczucie, że ten zeszyt to tylko dodatkowy ciężar do noszenia.
fot: archiwum prywatne MS
Zdaniem pediatry:
Dr Bartosz Pawlikowski, pediatra:
Waga plecaka jest nieco za wysoka. Z opisu jasno wynika, że można ją zmniejszyć. Zabawki w takiej sytuacji oceniam jako nadmiarowe. Można zgodzić się na jedną, taką którą można nieść w rączce. Reszta, niestety, zostaje w domu. Zeszyty w twardych oprawach to zawsze waga superciężka. Należy się ich wystrzegać jak ognia, mimo że wydają się lepszej jakości. Kwestię samego wykorzystania zeszytów dobrze byłoby poruszyć z wychowawcą - może uda się zweryfikować jego wymagania dot. dodatkowych kartek? Również uważam to za zły pomysł.
Plecak powinien być dopasowany, czyli mieć odpowiednio wyregulowane szelki o szerokości około 4 cm. W przypadku źle dobranego plecaka (zbyt miękkie plecy, za duża waga pustego) może z biegiem miesięcy i lat dojść do poważnych wad postawy.
Często widzę dzieci, które przekrzywiają się na jedną stronę idąc z plecakiem, co prawda na plecach, ale ze zbyt luźnymi lub niewłaściwie wyregulowanymi szelkami. Ważna jest tu rola rodziców, którzy powinni nauczyć dziecko, jak prawidłowo nosić plecak, by potem uniknąć problemów i żmudnej rehabilitacji.
Czytaj dalej: Czy prawie 4 kg na plecach drugoklasisty to dużo za dużo? >>>
Mama Franciszka: Waga tornistra Franka jest generalnie uzależniona od tego, ile ma zadane do domu. Często zostawia książki i piórnik w szkole. Natomiast czasami, jak ma dużo zadane, i dodatkowo ma jeszcze w ramach w-f czy basen, tornister robi się naprawdę ciężki...
W takie dni można w nim znaleźć: 3 książki, 3 zeszyty, worek (z lekkim ręcznikiem, klapki, czepek, kąpielówki), mały piórnik, śniadanie. Sporo ważą napoje, a z reguły ma dwa: wodę i sok. Wówczas plecak waży więcej niż 4 kg. Ze względu na wagę tornistra staramy się unikać noszenia do szkoły innych dodatkowych rzeczy typu zabawki lub inne przedmioty.
Waga plecaka 3,8 kg to waga bez śniadania i napojów i bez rzeczy które syn zabiera ze sobą w dniach, kiedy idzie na basen.
fot: archiwum prywatne JM
Zdaniem pediatry:
Dr Bartosz Pawlikowski, pediatra:
Waga tornistra jest stanowczo za wysoka! Tym bardziej, że w dni ''treningowe'' dochodzą jeszcze dodatkowe rzeczy, no i nie wliczyliśmy w to niezbędnego śniadania. Unikanie zabawek to bardzo dobry pomysł. Myślę, że spokojnie można również zrezygnować z napojów butelkowanych, które pewnie bez problemu chłopak kupi w szkolnym sklepiku. Śniadanie mamy smakuje najlepiej, więc tego bym się nie pozbywał.
Rzeczy związane z treningiem najlepiej oddzielić od plecaka szkolnego i - jeśli to możliwe - plecak zostawiać w szkole zabierając do domu jedynie książki związane z odrabianiem lekcji. Proszę mieć na uwadze zdrowie syna. Noszenie zbyt ciężkiego plecaka do szkoły może w krótkim czasie spowodować wady postawy, np. pochylanie sylwetki ciała do przodu. Z czasem dziecko będzie narzekać na bóle głowy związane z nadmiernym napięciem mięśni karku i obręczy barkowej.
Lucjan: Codziennie mam co najmniej 5 lekcji, co oznacza że noszę 10 książek (5 podręczników i 5 zeszytów). Dodatkowo czasami zabieram do szkoły swoją książkę, aby mieć co robić na przerwach. W plecaku noszę: książki, zeszyty swoją książkę, powerbank (ze względu na słabą wytrzymałość baterii telefonu), trzy długopisy oraz takie rzeczy, jak legitymacja, karta miejska, dowód osobisty.
Nie ukrywam, że w dniach, kiedy mam 8 lekcji, jest bardzo ciężko, mimo że książki, których się nie używa można chować w szafkach w klasach. Najgorszy jednak jest powrót do domu, gdy jest się zmęczonym po całym dniu i nosi się ze sobą ponad 4 kg na plecach.
fot: archiwum prywatne AG
Zdaniem pediatry:
Dr Bartosz Pawlikowski, pediatra:
Waga plecaka jest prawidłowa. Miałem w latach szkolnych ten sam problem. Zwróciłem wtedy uwagę na: prawidłowe wyregulowanie szelek, poprosiłem rodziców o plecak ze spinanymi z przodu szelkami i sztywnym tyłem oraz dnem. Zacząłem układać zawartość plecaka uważniej, zaczynając od najcięższych przedmiotów na dnie i lekkich na szczycie. Książki oczywiście są ustawiane pionowo, a na nich drugie śniadanie i piórnik. Dobrze gdyby książki o największej powierzchni przylegały do pleców. Nie wypełniałem nigdy plecaka do pełna, by nie zniekształcać pleców. Pomogło. Po zastosowaniu tych wszystkich zabiegów, mimo tej samej zawartości i wagi, plecak nie wydawał się już taki ciężki.
Powinno Cię również zainteresować: Szkolne śniadania to wyzwania. Przyłączysz się?