Kiedy wypada przerwa świąteczna w 2024? Możliwe nawet 17 dni bez lekcji

Uczniowie wrócili do szkół i z pewnością trudno im odnaleźć się w nowej rzeczywistości po dwóch miesiącach wolnego. Jednak chociaż dopiero wpadają w rytm nauki, na horyzoncie pojawiają się już pierwsze długie weekendy. Ale to nie wszystkie dobre wiadomości, bo tegoroczna przerwa świąteczna zapowiada się również wyjątkowo pomyślnie.

Dni wolne od szkoły to nie tylko weekendy, czy święta państwowe. Okazji do odpoczynku, ale też i leniuchowania dla uczniów jest całkiem sporo. Pierwszy długi weekend już w listopadzie, chociaż i październik może przynieść wielkie zaskoczenie. Potem święta i aż 17 dni bez lekcji! Oto szczegóły.

Zobacz wideo "Rośnie nam pokolenie fajtłap". Czy przedmioty techniczne, takie jak ZTP, powinny wrócić do szkół?

Dni wolne od szkoły – długie weekendy i święta

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o przerwach od nauki przypadających w roku szkolnym 2024/2025 z okazji świąt i uroczystości. Są to następujące dni:

  • 1 listopada (piątek) - Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada (poniedziałek) - Święto Niepodległości; 
  • 21 grudnia (sobota) - 1 stycznia (środa) - przerwa świąteczna z Bożym Narodzeniem, Sylwestrem i Nowym Rokiem; 
  • 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli; 
  • 20 stycznia - 2 marca – ferie zimowe (z podziałem na cztery turnusy);
  • 17 kwietnia (czwartek) - 22 kwietnia (wtorek) - przerwa wielkanocna; 
  • 1 maja (czwartek) - Święto Pracy (3 maja, który jest również ustawowo wolnym dniem, przypada w sobotę);
  • w maju są też matury i egzamin ósmoklasisty, wolne dni dla uczniów nieprzystępujących do egzaminów (7-9 maja dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 14-16 maja dla uczniów szkół podstawowych);
  • 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało.

A co z długim weekendem w październiku? 14 października (poniedziałek) obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Czy będzie to dzień bez zajęć edukacyjnych? Wszystko wskazuje na to, że tak, bo dyrektorzy szkół mają do dyspozycji tzw. dni dyrektorskie, które są dniami bez lekcji. Każda placówka podchodzi do tego bardzo indywidualnie, a ich ogłoszenie następuje maksymalnie do końca września. Zatem uczniowie w pierwszym półroczu nowego roku szkolnego mają w perspektywie aż trzy długie weekendy: jeden w październiku i dwa w listopadzie.

17 dni wolnego na święta? To możliwe

Jeśli chodzi o nadchodzące święta, to najwięcej wolnego czeka uczniów w grudniu. Zimowa przerwa świąteczna tym razem potrwa oficjalnie od 23 do 31 grudnia. Jednak tak naprawdę po raz ostatni dzieci pójdą do szkoły 20 grudnia w piątek, a wrócą dopiero 2 stycznia – w czwartek. Dyrektorzy placówek mogą jednak wykorzystać ponownie tzw. dni dyrektorskie i sprawić uczniom dłuższe wolne. Jeśli tak się stanie, uczniowie powrócą do placówek dopiero po święcie Objawienia Pańskiego, a więc dopiero 7 stycznia, bo święto Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia (poniedziałek), jest dniem ustawowo wolnym od pracy i zajęć dydaktycznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.