Nowa szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała duże zmiany w szkolnictwie od września 2024 roku. Między innymi zostanie zmodyfikowana podstawa programowa, a także zmieni się też sposób prowadzenia lekcji religii (mniej godzin w tygodniu i bez ocen). Jednak to nie wszystko. Zmiany mają również dotknąć szkolnych podręczników, a ściślej rzecz biorąc, mają się pojawić ich elektroniczne wersje. A jak to będzie wyglądało w praktyce? Zobaczcie, co już wiemy na ten temat.
Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) uruchomił nabór do konkursu, który ma wyłonić szkoły, jakie będą miały okazję przetestować nowe, elektroniczne podręczniki. Będą to książki do 12 przedmiotów: języka polskiego, matematyki, chemii, fizyki, geografii, biologii, przyrody, informatyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, a także muzyki i plastyki. Podręczniki te będą dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (ZPE). Udział placówek w pilotażu będzie bezpłatny, a w jego ramach pedagodzy wezmą udział w specjalnym szkoleniu. "Nauczyciele wezmą udział w kompleksowym szkoleniu wprowadzającym w zagadnienia korzystania z modułowych e-podręczników i ZPE oraz warsztatach rozwijających umiejętność pracy z modułowym e-podręcznikiem. Otrzymają też stałe indywidualne wsparcie mentora, który jest ekspertem merytorycznym z danego przedmiotu oraz wsparcie z wykorzystania ZPE w zakresie tworzenia i modyfikacji modułowych e-podręczników" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez ORE.
Sam program pilotażowy ma trwać przez cały nowy rok szkolny, czyli od 1 września 2024 r. do 31 sierpnia 2025 r. Z kolei szkolenia dla nauczycieli odbędą się na samym początku roku szkolnego, a warsztaty praktyczne w terminie ustalonym indywidualnie dla danego nauczyciela. Warto wspomnieć, że szkoły, które wezmą udział w projekcie, otrzymają również 24 komputery przenośne i 1 monitor interaktywny. Przy czym testowane e-podręczniki będą modułowe, a pedagodzy będą mogli niemal dowolnie z nich korzystać, np. wykorzystując je w całości lub tylko wybranej przez siebie części. A kiedy szkoły mogą się zgłaszać do udziału w programie? Nabór kandydatur placówek zaczął się 13 maja i potrwa do 28 czerwca, przy czym same wnioski można składać do 10 czerwca. Natomiast wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 28 czerwca, a wybrane placówki zostaną powiadomione drogą elektroniczną.