Nowy rząd planuje wprowadzić w polskich szkołach wiele zmian. Pod lupę wzięto m.in. kanon lektur, kuratorów oświaty, a także lekcje religii oraz HiT-u. Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała również podczas konferencji prasowej z 22 marca 2024 roku rezygnację z kontrowersyjnego podręcznika autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.
Wszystko wskazuje na to, że niebawem uczniowie będą mogli odstawić na półkę krytykowany podręcznik do HiT-u. Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza wykreślić przedmiot z planu lekcji i zastąpić go Edukacją Obywatelską. - Uważam, że polska młodzież powinna poznawać historię, tę najnowszą, na którą często w curriculum nie ma po prostu czasu, a po drugie powinna też dowiedzieć się, po co jest konstytucja, jak działają wybory samorządowe, jaka jest siła obywatelek i obywateli - powiedziała szefowa MEN.
Zmiany mają zostać wprowadzone na początku roku szkolnego 2025/2026. Nowy przedmiot będzie jednak realizowany nie wcześniej niż od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej. - Wreszcie przedmiot i podręcznik czarnej magii zniknie z naszych żyć - skomentował na antenie TVN Paweł Mrozek, uczeń liceum i aktywista.
Głośno w ostatnim czasie również o lekcjach religii. Usunięcie tego przedmiotu ze szkół lub zmiany jego funkcjonowania w obrębie programu nauczania były jednym z postulatów wyborczych KO, Lewicy i Polski 2050. Ministra edukacji zapowiedziała "odchudzenie" planu lekcji z zajęć religii. Przedmiot miałby być zredukowany do jednej godziny tygodniowo płatnej z budżetu państwa.
- Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, także finansowa - mówiła kilka miesięcy temu. Wiceministra edukacji, Katarzyna Lubnauer, w rozmowie z Onetem zdradziła z kolei, że trwają prace nad projektem zakładającym niewliczanie religii oraz etyki do średniej ocen rocznych. Zapewniła, że rozporządzenie będzie gotowe w marcu, a zacznie obowiązywać jeszcze w roku szkolnym 2024/2025.