PIT w 2024 r. Nie każdy rodzic może odliczyć pieniądze na dziecko. Za pomyłkę Skarbówka wymierzy karę

Czy za odliczenie ulgi na dziecko rodzic może zostać ukarany? Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe. A w jakich przypadkach? I jaką karę może wówczas wymierzyć fiskus? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Co do zasady przysługuje ona każdemu rodzicowi, ale są od tego pewne wyjątki. Jakie konkretnie? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Kiedy rodzicowi nie przysługuje ulga na dziecko? W tych przypadkach może zostać ukarany

Choć co do zasady ulga na dziecko przysługuje każdemu rodzicowi, to są od tego pewne wyjątki. Z tej preferencji podatkowej nie można skorzystać, gdy:

  • dochody rodzica są opodatkowane wyłącznie podatkiem liniowym, ryczałtem bądź kartą podatkową,
  • rodzic jedynaka przekracza próg dochodowy - 2024 roku jest on następujący: małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych, a osoby niepozostające w związku małżeńskim (w tym przez część roku) - 56 tysięcy złotych,
  • niepełnoletnie dziecko weszło w związek małżeński,
  • pociecha trafiła do placówki zapewniającej całodobowe utrzymanie,
  • dziecko jest pełnoletnie i nie kontynuuje nauki lub skończyło już 25 lat,
  • roczne dochody pociechy przekroczyły 19 061,28 zł (równowartość 12 rent socjalnych),
  • dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ale zarazem pobiera świadczenie opiekuńcze.

Jeśli rodzic mimo to odliczy ulgę na dziecko, to fiskus może wymierzyć karę. Stąd przed złożeniem deklaracji warto ją dokładnie przejrzeć i upewnić się, że na pewno możemy skorzystać z preferencji.

Ulga na dziecko 2024. Jaka kara grozi rodzicowi za skorzystanie z nienależnej ulgi?

Rodzic, który skorzysta z nienależnej ulgi na dziecko, może zostać ukarany przez fiskusa. Podobnie jest, gdy podczas kontroli podatkowej nie okaże wymaganych dokumentów, np.: (za serwisem Podatnik.info):

  • odpisów aktów urodzenia pociech,
  • zaświadczenia o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły,
  • orzeczenia o niepełnosprawności dziecka,
  • orzeczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, rodziny zastępczej lub umowy zawartą między rodziną zastępczą a starostą.

Warto wiedzieć, że kary można uniknąć - trzeba wówczas jak najszybciej złożyć korektę deklaracji podatkowej oraz uiścić wszystkie konieczne opłaty i podatki. Wtedy fiskus odstąpi od wymierzenia kary grzywny, która może wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. A jej konkretna wysokość jest zależna od tego, o ile rodzic uszczuplił podatek do zapłacenia.

Więcej o: