PIT. Odliczasz ulgę na dziecko? Być może popełniasz "wykroczenie skarbowe". Skarbówka nakłada grzywny

Czy rodzic może zostać ukarany za to, że skorzysta z ulgi prorodzinnej? Choć teoretycznie przysługuje ona każdemu, to jednak są przypadki, w których mimo to nie można z niej skorzystać. Inaczej fiskus może nałożyć całkiem sporą karę. Jaką? I kto konkretnie może zostać ukarany? Wyjaśniamy.

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Co do zasady przysługuje ona każdemu rodzicowi, ale są od tego pewne wyjątki, o których trzeba pamiętać podczas rozliczania się z fiskusem. W przeciwnym razie można zostać dotkliwie ukaranym.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

PIT w 2024 roku. W tych kilku przypadkach rodzicom nie przysługuje ulga na dziecko

Co do zasady ulga na dziecko przysługuje każdemu rodzicowi, jednak są od tego dwa wyjątki. Są one następujące (za serwisem Podatnik.info.pl):

  • dochody rodzica są opodatkowane wyłącznie podatkiem liniowym, ryczałtem bądź kartą podatkową,
  • rodzic jedynaka przekracza próg dochodowy - 2024 roku jest on następujący: małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych, a osoby niepozostające w związku małżeńskim (w tym przez część roku) - 56 tysięcy złotych,
  • roczne dochody pociechy przekroczyły 19 061,28 zł (równowartość 12 rent socjalnych),
  • pociecha trafiła do placówki zapewniającej całodobowe utrzymanie,
  • niepełnoletnie dziecko weszło w związek małżeński,
  • dziecko jest pełnoletnie i nie kontynuuje nauki lub skończyło już 25 lat,
  • dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ale zarazem pobiera świadczenie opiekuńcze,
  • rodzic podczas kontroli skarbowej nie okazała wymaganych dokumentów, np. zaświadczenia o kontynuacji nauki czy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jeśli mimo to rodzic odliczy ulgę na dziecko, to Urząd Skarbowy może go ukarać. Choć niekoniecznie - można tego uniknąć, robiąc jedną rzecz.

PIT 2024. Jaką karę może nałożyć fiskus za nienależną ulgę? Tak można jej uniknąć

Skorzystanie z nienależnej ulgi na dziecko lub nieokazanie wymaganych dokumentów podczas kontroli skarbowej może stać się wykroczeniem skarbowym bądź przestępstwem, jeśli podatek został uszczuplony o ponad 21200 złotych. A jaka kara wówczas grozi rodzicowi? Grzywna może wtedy wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia, a jej konkretna wysokość jest zależna od tego, o ile rodzic uszczuplił podatek do zapłacenia. Przy czym można uniknąć jej płacenia. A jak? Rodzic musi złożyć korektę zeznania podatkowego i zapłacić wszystkie podatki i opłaty wraz z niezbędnymi odsetkami. Jednak musi to zrobić, zanim Urząd Skarbowy się zorientuje i rozpocznie postępowanie wobec nieuczciwego podatnika. W przeciwnym przypadku nawet korekta PIT i uiszczenie wszystkich opłat nie pomoże.

Więcej o: