PIT 2024. Skarbówka ukarze tych rodziców. Chodzi o ulgę na dziecko. Wyjaśniamy, jak się uratować

Czy za skorzystanie z ulgi na dziecko można zostać ukaranym przez fiskusa? Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to jak najbardziej. A kiedy konkretnie można ponieść za to konsekwencje? Są dwa takie przypadki. Jakie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) umożliwia rodzicom zmniejszenie podatku do zapłacenia, a w wielu przypadkach uzyskanie sporego zwrotu. Co do zasady przysługuje na każde dziecko w rodzinie, choć nie zawsze. Co więcej, czasem za skorzystanie z tej preferencji można zostać ukaranym. W jakiej sytuacji? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Ulga na dziecko 2024. W tych dwóch przypadkach grozi za nią kara

Rodzice mogą zostać ukarani za skorzystanie z ulgi na dziecko w dwóch przypadkach. Dzieje się tak, gdy (za serwisem Podatnik.info):

  • skorzystają z preferencji, chociaż im nie przysługuje, bo osiągają dochody opodatkowane inaczej niż według skali podatkowej bądź przekraczają obowiązujące progi dochodowe (dotyczy wyłącznie rodziców jedynaków),
  • podczas kontroli skarbowej nie okażą wymaganych dokumentów - np. orzeczenia o niepełnosprawności dziecka, zaświadczenia o kontynuacji nauki, jeśli jest pełnoletnie czy choćby odpis aktu urodzenia pociechy.

 W takich przypadkach jest to wykroczenie skarbowe i podatnik zostanie ukarany grzywną.

Ulga na dziecko 2024. Jakie są konsekwencje skorzystania z niezależnej ulgi?

Oba powyżej podane przypadki są wykroczeniem skarbowym, za które grozi kara grzywny. Konkretna kwota jest zależna od tego, o ile rodzic obniżył podatek nienależną ulgą na dziecko, a sama grzywna może wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. A czy można uniknąć takiej kary? Jak najbardziej - trzeba wówczas zrobić dwie rzeczy:

  • jak najszybciej złożyć korektę deklaracji podatkowej,
  • uiścić wszystkie konieczne opłaty i podatki wraz ze wszystkimi odsetkami.

Przy czym trzeba to zrobić, zanim Urząd Skarbowy rozpocznie postępowanie w tej sprawie. Inaczej korekta deklaracji i uregulowanie opłat nie wystarczy, aby uniknąć grzywny.

Więcej o: