Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Co do zasady przysługuje ona każdemu rodzicowi, ale są od tego pewne wyjątki, o których trzeba pamiętać podczas wypełniania corocznej deklaracji podatkowej. Inaczej Urząd Skarbowy może wymierzyć całkiem sporą karę.
Wprawdzie co do zasady ulga na dziecko przysługuje wszystkim rodzicom, to jednak są pewne ograniczenia. Z tej preferencji nie można bowiem skorzystać, gdy:
Przy czym w przypadku kontynuacji nauki czy orzeczenia o niepełnosprawności trzeba mieć odpowiednie dokumenty w razie kontroli podatkowej. Inaczej również grozi rodzicom kara.
Nienależne skorzystanie z ulgi na dziecko bądź nieokazanie wymaganych dokumentów podczas kontroli podatkowej może być uznane za wykroczenie skarbowe (lub przestępstwo, jeśli podatek został uszczuplony o ponad 21200 złotych). Wówczas fiskus może nałożyć karę grzywny w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. A jej konkretna wysokość jest zależna od tego, o ile rodzic uszczuplił podatek do zapłacenia. Przy czym trzeba pamiętać, że Urząd Skarbowy ma pięć lat na wszczęcie postępowania wobec nieuczciwego podatnika. Stąd, gdy rodzic sam się zorientuje w pomyłce i złoży korektę zeznania podatkowego, a także zapłaci wszystkie podatki i opłaty wraz z koniecznymi odsetkami, to fiskus nie wyciągnie żadnych konsekwencji. O ile oczywiście postępowanie już się nie zaczęło.