Imię, które oznacza "niedźwiedziczkę". Dziś każdy rodzic je zna, ale sto lat temu było rzadkie i dziwne

To imię dziś nie należy do tych szalenie popularnych, jednak i do lamusa mu daleko. Jawi się dziś jako niezwykle eleganckie, dostojne i z klasą, jednak jeszcze sto lat temu uważano je za pretensjonalne, starodawne i dziwne. W ubiegłym stuleciu rzadko która dziewczynka otrzymywała je na chrzcie. Jednak dobrze, że czasy się zmieniły i moda również, bo samo imię jest piękne i wyjątkowe. Oznacza "niedźwiedziczkę".

Urszula, bo o tym imieniu mowa, to imię pochodzące z języka łacińskiego i co ciekawe, należy do wielkiej rodziny niedźwiedzich imion powstałych od słowa "ursus" - "niedźwiedź", zatem samo imię można tłumaczyć jako "niedźwiedziczka". Przez stulecia imię to było bardzo rzadkie, a w XIX wieku uchodziło nawet za dziwne, staromodne i pretensjonalne. Popularność przyniósł mu dopiero XX wiek, chociaż obecnie daleko mu do pierwszej dziesiątki imion najczęściej nadawanych, to w zeszłym roku nadano je aż 365 razy.

Zobacz wideo Czy dziecko może nam dawać sygnały, że coś się dzieje niepokojącego? Psycholożka wymienia konkretne zachowania nastolatków

Urszula - historia tego nietypowego imienia

Imię Urszula powstało od łacińskiego przydomka Ursula, który stanowi zdrobnienie od wyrazu pospolitego "ursa" - w znaczeniu niedźwiedzica; co oczywiście można tłumaczyć jako "niedźwiedziczka". Co ciekawe, jeszcze jakiś czas temu etymolodzy i badacze języka uważali, że imię wzięło się nie z łaciny, a z języka wczesnych plemion słowiańskich i oznaczało "przebiegłą lisicę". 

W Polsce pierwsze zapisy pochodzą z końca XIV wieku, jednak wymiennie Urszula z Orszulą. Dużą sławę temu imieniu przyniosły Treny Kochanowskiego, w których poeta opisał śmierć swojej córeczki, jednak nie zaskarbiło ono sobie zbyt dużo miejsca w sercach rodziców. Przez lata uchodziło za staromodne i pretensjonalne. Popularność zyskało w XX wieku - chociaż nigdy nie było na tyle modne, aby znalazło się w pierwszej dziesiątce imion najczęściej nadawanych. Czy to się kiedyś zmieni? Czas pokaże.

Jaka jest Urszula - każdy widzi

"Osoby noszące to imię są zazwyczaj energiczne, towarzyskie i pełne życia. Urszula jest zazwyczaj śmiała i odważna, dzięki czemu może przetrwać w trudnych sytuacjach. Jest to silna osobowość, która jest w stanie stawić czoła wszystkim wyzwaniom" - podaje portal jakiemie.pl. I faktycznie w tym opisie jest wiele prawdy, bo kobiety noszące to imię uchodzą za piękne, energiczne i przyjacielskie osoby. To imię jest dobrym wyborem dla każdego rodzica, który chce, aby jego córka była silna, piękna i pełna energii.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Ula, Ulka, Ulina, Ulinka, Urszulka, Urszulcia, Urszulek, Urszulinka, Uluś, Ulusia, a imieniny obchodzi ona: 29 maja i 21 października.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.