Rodzice chrzestni wybierani przez rodziców noworodka mają za zadanie pobudzać dziecko do prawdziwej i żywej wiary. Zresztą ci zobowiązali się publicznie wobec wspólnoty Kościoła do tego, aby dać dziecku chrześcijańskie wychowanie i formację życia. Niestety, niekiedy jak to w każdej rodzinie bywa, pojawiają się rodzinne sprzeczki, a niekiedy nawet z chrzestnymi traci się kontakt. I choć niczemu winne jest samo dziecko, to brak kontaktu często wpływa na nie. Dowodem tych słów jest historia naszej czytelniczki.
Do naszej redakcji napisała jedna z matek, której dziecko w tym roku przystąpi do pierwszej komunii świętej. Kobieta przyznała, że systematycznie czyta wypowiedzi rodziców na naszym portalu i w wielu kwestiach są dla niej naprawdę pomocne. W związku z tym sama zdecydowała się, aby podjąć pewien niewygodny dla niej temat. Chodzi o rodziców chrzestnych dziecka. Kiedy rodzice wybierali ich, to było kilka lat temu i ci byli świeżo upieczonym małżeństwem, które bardzo się kochało. Nikt nie pomyślałby wówczas, że za kilka lat aż tak się zmienią. Ich związek nie przetrwał próby czasu i się rozwiedli. Obydwoje zerwali kontakt z rodziną i przeprowadzili się za granicę.
"Nie mamy z nimi żadnego kontaktu. Zresztą nikt nie wychyla się, aby się do nich odezwać, bo w swoje kłopoty angażowali całą rodzinę. Nie mogę sobie wybaczyć, że wybrałam ich na chrzestnych swojej córki. Dziecko cierpi przez decyzję rodziców" - pisze pani Dorota i dodaje:
Córka wstydzi się chrzestnych, a zaraz komunia. Czy da się ich legalnie zmienić? Wiem, że to nie tak się powinno załatwić, ale nie chcę rozmawiać z tymi ludźmi. Kiedyś byli inni i nie mogą pojąć tego, jak jeden człowiek może wpłynąć na drugiego człowieka. Nie wyobrażam sobie ich powrotu do naszego życia.
Matka nie może się pogodzić ze swoją decyzją z przeszłości i zastanawia się, czy jest szansa, aby zmienić rodziców chrzestnych. Niestety, z informacji zebranych w sieci, wynika, że nie jest to możliwe. Wykreślenie ani zmiana osoby rodziców chrzestnych jest niemożliwa, gdyż taki był stan faktyczny w momencie chrztu i tego nie da się cofnąć. Funkcji tej także nie można się świadomie zrzec.
Osoby, które w niedługim czasie mają zostać rodzicem chrzestnym, muszą spełnić szereg wymagań, które nakłada na nich Kościół. Okazuje się, że Kościół w niektórych przypadkach potrafi się nie zgodzić na bycie chrzestnym. Zatem rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby, które: