Zwolnienie lekarskie na dziecko. Ile płatne? Kwota duża, ale ZUS zagiął parol na nieuczciwych rodziców

Kto i na jakich zasadach może wziąć zwolnienie lekarskie na dziecko? I czy jest ono płatne? Warto też wiedzieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod lupę rodziców, którzy wykorzystują dodatkowe dni wolne niezgodnie z przeznaczeniem. A co grozi za złamanie reguł? Wyjaśniamy.

Czym jest zwolnienie lekarskie na dziecko? Jest to możliwość otrzymania przez rodzica dni wolnych od pracy, aby móc zająć się chorą pociechą. Jednak aby móc skorzystać z tej możliwości, trzeba wcześniej spełnić kilka warunków. Jakich? I gdzie złożyć wniosek o przyznanie zwolnienia lekarskiego na dziecko? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o tym świadczeniu.

Zobacz wideo Zwolnienie na dziecko - ile dni w roku przysługuje rodzicom?

Opieka nad chorym dzieckiem to L4? I czy zwolnienie na dziecko jest płatne?

Zwolnienie lekarskie na chore dziecko to inaczej L4, które przysługuje rodzicowi pod paroma warunkami. Są one następujące:

  • posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego,
  • w gospodarstwie domowym nie ma innej, zdrowej i sprawnej dorosłej osoby, która mogłaby się zająć malcem.

Przy czym w przypadku, gdy rodzice mają dwoje dzieci, z czego jedno jest chore w szpitalu, a drugie również wymaga opieki w domu, to obojgu przysługuje wówczas możliwość skorzystania z tego świadczenia. Samo zwolnienie lekarskie jest płatne i wynosi 80 procent podstawy zasiłku. A kto płaci za L4 na dziecko? Zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), ale wcześniej pracodawca musi złożyć zaświadczenie płatnika składek Z-3. 

Zwolnienie na chore dziecko. Ile trwa i czy ZUS może skontrolować rodziców?

L4 na dziecko może trwać od 14 do 60 dni w roku, w zależności od wieku dziecka:

  • 60 dni w roku  - gdy dzieci mają mniej niż 14 lat,
  • 14 dni w roku  - gdy dzieci mają więcej niż 14 lat.
  • 30 dni w roku  - gdy dzieci mają orzeczenie o niepełnosprawności (bez limitu wieku).

Przy czym wymiar zwolnienia jest taki sam, niezależnie od liczby dzieci na utrzymaniu. I jeszcze jedno - L4 na dziecko ma tylko jeden cel - opiekę nad chorą pociechą. Dlatego ZUS może skontrolować rodziców, a nieuczciwe osoby, które na zwolnieniu np. wyjeżdżają na wakacje, robią remonty czy załatwiają inne sprawy niezwiązane z L4, mogą stracić zasiłek, a w niektórych wypadkach nawet otrzymać zwolnienie dyscyplinarne

Wylicytuj dla swoich dzieci spotkanie z naczelnym Gazeta.pl w miniciti w warszawskim Centrum Praskim Koneser! Link do aukcji charytatywnej znajduje się >>TUTAJ. To jedna z naszych wielu aukcji charytatywnych w ramach tegorocznej akcji #JedenDzieńDłużej - Gazeta.pl dla WOŚP. Wszystkie środki z licytacji trafiają na Wielką Orkiestrę. Zapraszamy do licytowania pomysłów, które przygotowali wasza Gazeta.pl i przyjaciele. [>> LISTA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.