Monika Horna-Cieślak nową Rzeczniczką Praw Dziecka. "Będę wspierać tęczowe piątki tak jak święto zmarłych dzieci katolickich"

Mecenas Monika Horna-Cieślak została powołana na urząd Rzecznika Praw Dziecka. Za głosowało 246 posłów i posłanek, przeciw było 195. Zgodę musi wyrazić jeszcze Senat. Kadencja obecnego rzecznika Mikołaja Pawlaka upływa 14 grudnia.

Monika Horna-Cieślak jest adwokatką, aktywistką, działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Jak informuje tvn24.pl, współpracuje ona z organizacjami młodzieżowymi m.in.: Nastoletnim Azylem, fundacjami Autism Team oraz Przyszłość dla Młodych. Jest członkiem Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i Komisji ds. Współpracy z Sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Pełni też funkcję przewodniczącej Sekcji Praw Dziecka drugiej z tych organizacji. Pomoc drugiemu człowiekowi to jej życiowa misja oraz pasja.

Udzielam pomocy prawnej osobom młodym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej oraz w innych dziedzinach praw dziecka jak prawa edukacyjne, równościowe, dostęp do pomocy psychologicznej

- pisze na swoim Facebooku.

Zobacz wideo Miłosz Motyka: Nie chciałbym, żeby zmuszano młodych do pracy, nie dając im szansy na wychowywanie dzieci

Monika Horna-Cieślak wesprze zarówno tęczowe piątki, jak i obchody Święta Zmarłych

Monika Horna-Cieślak zastąpi na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i zacznie pełnić swoje obowiązki 15 grudnia. Prawniczka zapowiedziała, że swój urząd potraktuje przede wszystkim jako wsłuchiwanie się w głos młodych Polaków.

- Każde dziecko jest ważne, potrzebne. Wiemy, że ta społeczność jest bardziej narażona na kryzysy psychiczne. Każdemu musimy zagwarantować pomoc. Dzieciom LGBT, tak jak i dzieciom, które wyznają religię katolicką.

Tęczowe piątki będę wspierać tak jak obchody Święta Zmarłych, które organizują dzieci katolickie

- przyznała w rozmowie z Piotrem Pacewiczem, dodając, że "czas najwyższy pokazać, jak może go sprawować kobieta, osoba, która - na zasadzie wychowania i kulturowych wzorców, jakie nas kształtują - ma głębsze pokłady wrażliwości, empatii, rozumienia świata z poziomu emocji. A z drugiej strony czas, żeby pokazać także w tej roli odwagę Polek, nasz upór w dążeniu do celu, żeby nam oddać głos".

Monika Horna-Cieślak nową Rzeczniczką Praw Dziecka. Czym się zajmuje?

Mecenas Monika Horna-Cieślak jest autorką tzw. ustawy Kamilka, czyli nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która wzmacnia ochronę dzieci przed przemocą. Przez wiele lat pracowała w "Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę", a także współpracowała z wieloma innymi organizacjami młodzieżowymi, m.in. Nastoletnim Azylem, Fundacją Autism Team i Przyszłością dla Młodych.

Do jej sukcesów należy też stworzenie przyjaznych warunków przesłuchiwania najmłodszych oraz zorganizowanie w samorządzie adwokackim grupy adwokatów broniących dzieci z urzędu. Oprócz tego jak podaje portal Wiadomości Dziennik, miała też swój udział w tworzeniu tzw. antyprzemocówki 1.0 i 2.0, czyli ustawy wprowadzającej m.in. możliwość natychmiastowego odizolowania sprawcy przemocy od ofiary. Warto też wiedzieć, że w 20219 roku wygrała konkurs „Rising Stars - Liderzy Jutra" oraz zdobyła I wyróżnienie w konkursie "Prawnik Pro Bono".

Więcej o:
Copyright © Agora SA