Zwolnienie lekarskie (potocznie zwane L4) na dziecko przysługuje każdemu rodzicowi, który ma ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko wówczas, gdy w domu nie ma nikogo innego, kto mógłby zająć się chorym maluchem. Wyjątkiem są rodzice dzieci do drugiego roku życia - mogą skorzystać z L4 na pociechę bezwarunkowo. Jednak w zależności od wieku dziecka zmienia się jego długość. Jaka wówczas jest? I czym się różni L4 na dziecko od urlopu opiekuńczego? Tłumaczymy.
Długość L4 na dziecko jest zależna od wieku pociechy, stąd czas trwania świadczenia może być następujący:
Zasiłek za czas spędzony na L4 na dziecko wynosi co do zasady 80 procent wymiaru zasiłku, bądź przeciętne, miesięczne wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy (pomniejszone o składki). W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą jest to przeciętny, miesięczny przychód z ostatnich 12 dni, pomniejszony o 13,71 procent. A czy pracodawca może odmówić jego udzielenia? Co do zasady nie, w przypadku chorego dziecka ma obowiązek udzielić pracownikowi L4, podobnie jest ze zdrowym maluchem - też nie może odmówić, a jedynie może zaproponować inny termin.
Rodzicom poza L4 na dziecko przysługują też dwa dni (lub 16 godzin) urlopu na opiekę nad dzieckiem. Może być on jednak wykorzystany najpóźniej do dnia poprzedzającego 14 urodziny dziecka i zarazem do końca roku kalendarzowego, bo inaczej przepadnie. Jest on również płatny w 100 procentach. Przy czym pracodawca udziela go na wniosek pracownika i może też odmówić, jeśli termin wybrany przez pracownika mu nie odpowiada. Oprócz tego rodzicom przysługuje też bezpłatny urlop opiekuńczy, który może trwać maksymalnie pięć dni w ciągu roku, ale jest udzielany pracownikowi tylko i wyłącznie z ważnych względów medycznych, a wówczas pracodawca nie może odmówić udzielenia tego świadczenia. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.