PMS to inaczej zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może on dotykać nawet 40% kobiet

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego to pojęcie, które obrosło wieloma mitami. Choć niektórzy nadal poddają jego istnienie w wątpliwość, to charakterystyczne objawy występujące na kilka dni przed miesiączką, dotykają bardzo wielu kobiet. Czym charakteryzuje się PMS i co zrobić, gdy dopadną nas symptomy wskazujące na PMS?

PMS: co to za dolegliwość?

PMS — co to właściwie jest? Pod pojęciem PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego, kryje się zespół dolegliwości towarzyszących kobietom na kilka dni przed miesiączką. Przyjmuje się, że najczęściej dotyka kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat. Główną przyczyną wpływającą na pojawienie się PMS, są zmiany hormonalne, ale wskazuje się także, że na PMS mogą mieć wpływ czynniki genetyczne oraz niewłaściwa dieta i niehigieniczny tryb życia.  

PMS: co to znaczy dla gospodarki hormonalnej?

Jaka jest zależność między gospodarką hormonalną kobiety a PMS? Co to znaczy dla poziomu poszczególnych hormonów w organizmie? Zespół napięcia przedmiesiączkowego ma ścisłe powiązanie z poziomem hormonów i to one w głównej mierze odpowiadają za charakterystyczne objawy PMS, które dotykają kobiet na kilka dni przed miesiączką. W trakcie drugiej fazy cyklu miesiączkowego dochodzi do wzrostu poziomu progesteronu. W sytuacji, gdy organizm produkuje za mało progesteronu, pojawiają się zaburzenia gospodarki hormonalnej, których skutkiem jest PMS. Wskazuje się także, że wpływ na występowanie PMS ma zaburzenie wydzielania prolaktyny. Kobiety, które są wrażliwe na zmieniający się poziom poszczególnych hormonów w organizmie, mają większą skłonność do odczuwania negatywnych objawów PMS i to one głównie są na nie narażone.    

Zobacz wideo Jak żyć z endometriozą? "Większość lekarzy mówiła: W pani stadium to już i tak nic nie pomoże"

PMS: objawy fizyczne charakterystyczne dla PMS

Czym charakteryzuje się PMS? Objawy fizyczne oraz towarzyszące im objawy psychiczne potrafią być bardzo uciążliwe dla kobiet i znacznie zmniejszyć komfort życia w czasie ich występowania. Jakie objawy fizyczne są charakterystyczne dla PMS? Wśród nich należy wymienić m.in.:

 • wzdęcia lub zaparcia
 • biegunka
 • ból piersi i towarzysząca mu nadwrażliwość
 • ból głowy o podłożu migrenowym
 • zmęczenie i zawroty głowy
 • zwiększenie masy ciała wynikające z zatrzymywania się wody w organizmie
 • opuchlizna nóg i twarzy.

PMS: objawy psychiczne typowe przy zespole napięcia przedmiesiączkowego

Jakie objawy psychiczne daje PMS? Objawy psychiczne związane z PMS opierają się głównie na:

 • huśtawkach nastroju
 • apatii
 • znużeniu
 • problemach z koncentracją
 • problemach ze snem
 • smutkiem i stanami obniżonego nastroju typowego dla depresji.

Warto zaznaczyć, że choć istnieją pewne objawy charakterystyczne dla PMS, zarówno ze sfery psychicznej, jak i fizycznej, to organizm każdej kobiety może reagować w odmienny sposób. Objawy mogą się różnić nawet w poszczególnych cyklach miesiączkowych. 

PMS: ile przed okresem występują dolegliwości związane z PMS?

Kiedy można się spodziewać dolegliwości związanych z PMS? Ile przed okresem występują? Choć u każdej kobiety mogą występować różne objawy fizyczne i psychiczne PMS, to czas ich pojawienia się w organizmie, jest raczej zbliżony. Najczęściej objawy PMS ujawniają się u kobiet na ok. tydzień przed spodziewaną datą miesiączki. Ich intensywność oraz rodzaj mogą się bardzo zmieniać w każdym cyklu miesiączkowym, ale nasilenie następuje z reguły na 2-3 dni przed okresem. Objawy PMS mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza jeżeli zbiegną się w czasie z innymi czynnikami powodującymi obniżenie nastroju, jak np. problemy w pracy lub problemy osobiste. Objawy PMS dokuczają przez kilka dni i ustępują wraz z rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego. 

PMS objawy — czy można je łagodzić? 

Czy istnieją sposoby na łagodzenie dolegliwości związanych z PMS? Objawy towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego potrafią być bardzo uporczywe, dlatego warto wiedzieć, że można sobie z nimi w pewnym stopniu poradzić. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zadbać o swój komfort psychiczny. Warto w tym czasie poświęcić czas na ulubione hobby i czynności, które sprawiają nam radość. Pozwoli to na rozładowanie napięcia i relaks. Przy łagodzeniu dolegliwości wynikających z PMS niezwykle ważny jest również dobrej jakości sen. Warto zadbać, by nocny odpoczynek trwał co najmniej 8 godzin, a na pół godziny przed snem najlepiej zrezygnować z bezpośredniego kontaktu z ekranami (telewizor, telefon). Kolejna kwestia, o którą należy zadbać, to odpowiednia dieta. Najlepiej zrezygnować z picia alkoholu i mocnej kawy, a także z posiłków zawierających składniki o działaniu wzdymającym (kapusta, brokuły) oraz z dużą ilością soli. Do codziennej diety warto wprowadzić produkty o działaniu moczopędnym np. herbatka z pokrzywy, skrzypu lub mniszka lekarskiego, a także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.  

Zobacz też: Olej z wiesiołka łagodzi PMS i objawy miesiączki. Jakie jeszcze ma właściwości?

Więcej o: