Okres w ciąży - czy miesiączka w ciąży jest możliwa? Odpowiadamy

Wiele kobiet zastanawia się, czy miesiączka może wystąpić jeszcze w pierwszych miesiącach ciąży. Czy menstruacja aby na pewno stanowi potwierdzenie jej braku? Wyjaśniamy.

Czy ciąża zawsze wyklucza okres? Niektóre kobiety twierdzą, że podczas pierwszych miesięcy wystąpiła u nich menstruacja, dlatego nie wiedziały o tym, że mogą być w ciąży. To jednak, co wiele z nich uważa za miesiączkę, w rzeczywistości jest jednak czymś zupełnie innym. W artykule dokładnie wyjaśniamy czym jest tzw. "okres podczas ciąży". Odpowiadamy także na pytanie, czy krwawienie w trakcie ciąży zawsze jest powodem do niepokoju. 

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Czym właściwie jest okres i jak często występuje?

Menstruacja, zwana również miesiączką czy potocznie okresem, to nic innego, jak w pełni naturalny proces złuszczenia błony śluzowej macicy, który zachodzi w ciele cyklicznie. Cykl u zdrowej osoby występuje regularnie, zazwyczaj co około 27 do 35 dni. Jednym z charakterystycznych elementów towarzyszących menstruacji jest oczywiście wystąpienie krwawienia. Poza krwią z ciała kobiety podczas miesiączki wydalane są także śluz oraz złuszczony nabłonek. W trakcie każdego okresu kobieta traci od 40 do ok. 100 ml tzw. płynu menstruacyjnego. 

Kobieta w ciążyPlamienie w ciąży - co oznacza? Sprawdź, kiedy udać się do lekarza

Czy okres w ciąży jest możliwy?

Na początku ciąży niektóre kobiety mogą zaobserwować u siebie niewielkie krwawienie, któremu nie towarzyszą bóle czy inne dolegliwości związane z wystąpieniem okresu. Niekiedy jednak bywa ono mylnie identyfikowane jako krwawienie miesiączkowe. To jednak najczęściej tzw. plamienie implantacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, ma ono związek z implantacją, czyli zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Podczas tego procesu, czyli na początku ciąży, może rzeczywiście wystąpić krwawienie. Z okresem mylą je najczęściej kobiety, które miesiączkują nieregularnie oraz niezbyt obficie. Wówczas rzeczywiście plamienie może przypominać wyglądem okres - jednak z pewnością nim nie jest.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto również podkreślić, że plamienie implantacyjne nie jest regułą i nie występuje u każdej kobiety. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że każde krwawienie w trakcie ciąży należy skonsultować z lekarzem, ponieważ nic nigdy nie zastąpi wizyty u ginekologa czy profesjonalnej konsultacji medycznej. 

Plamienie w trakcie ciąży. Czy może być groźne?

Krwawienie z dróg rodnych w trakcie ciąży, oprócz plamienia implantacyjnego, może oczywiście być objawem czegoś zupełnie innego. Przyczynami mogą być chociażby:

  • nadżerka, brak progesteronu (hormon), 
  • ciążowa choroba trofoblastyczna (najczęściej w okolicach piątego miesiąca ciąży),
  • łożysko przodujące,
  • ciąża pozamaciczna,
  • poronienie.

W przypadku ciąży pozamacicznej obserwowane są najczęściej również objawy takie jak: silne bóle brzucha (często jednostronne), wymioty oraz omdlenia. Podobne objawy może dawać także poronienie. W tym przypadku z kolei, kobiety odczuwają czasem także mocne skurcze macicy oraz obserwują obfite krwawienie.

Plamienie implantacyjne to wczesny objaw ciąży, którego doświadcza ok. 25 proc. przyszłych mamPlamienie implantacyjne - kiedy, ile trwa, objawy

Bez względu jednak na ilość krwi czy objawy, które podczas plamienia występują, powinno być ono zawsze sygnałem dla przyszłej mamy do podjęcia decyzji o niezwłocznej wizycie czy konsultacji u lekarza. Oczywiście krwawienie w trakcie ciąży nie musi oznaczać niczego niedobrego. Jest to jednak znak, którego nie powinno się lekceważyć, ponieważ tzw. miesiączka w trakcie ciąży nie jest możliwa. 

Więcej o: