Okres w ciąży - czy miesiączka w ciąży jest możliwa? Odpowiadamy

Wiele kobiet zastanawia się, czy miesiączka może wystąpić jeszcze w pierwszych miesiącach ciąży. Czy menstruacja aby na pewno stanowi potwierdzenie jej braku? Wyjaśniamy.

Czy ciąża zawsze wyklucza okres? Niektóre kobiety twierdzą, że podczas pierwszych miesięcy wystąpiła u nich menstruacja, dlatego nie wiedziały o tym, że mogą być w ciąży. To jednak, co wiele z nich uważa za miesiączkę, w rzeczywistości jest jednak czymś zupełnie innym. W artykule dokładnie wyjaśniamy czym jest tzw. "okres podczas ciąży". Odpowiadamy także na pytanie, czy krwawienie w trakcie ciąży zawsze jest powodem do niepokoju. 

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Czym właściwie jest okres i jak często występuje?

Menstruacja, zwana również miesiączką czy potocznie okresem, to nic innego, jak w pełni naturalny proces złuszczenia błony śluzowej macicy, który zachodzi w ciele cyklicznie. Cykl u zdrowej osoby występuje regularnie, zazwyczaj co około 27 do 35 dni. Jednym z charakterystycznych elementów towarzyszących menstruacji jest oczywiście wystąpienie krwawienia. Poza krwią z ciała kobiety podczas miesiączki wydalane są także śluz oraz złuszczony nabłonek. W trakcie każdego okresu kobieta traci od 40 do ok. 100 ml tzw. płynu menstruacyjnego. 

Czy okres w ciąży jest możliwy?

Na początku ciąży niektóre kobiety mogą zaobserwować u siebie niewielkie krwawienie, któremu nie towarzyszą bóle czy inne dolegliwości związane z wystąpieniem okresu. Niekiedy jednak bywa ono mylnie identyfikowane jako krwawienie miesiączkowe. To jednak najczęściej tzw. plamienie implantacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, ma ono związek z implantacją, czyli zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Podczas tego procesu, czyli na początku ciąży, może rzeczywiście wystąpić krwawienie. Z okresem mylą je najczęściej kobiety, które miesiączkują nieregularnie oraz niezbyt obficie. Wówczas rzeczywiście plamienie może przypominać wyglądem okres - jednak z pewnością nim nie jest.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto również podkreślić, że plamienie implantacyjne nie jest regułą i nie występuje u każdej kobiety. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że każde krwawienie w trakcie ciąży należy skonsultować z lekarzem, ponieważ nic nigdy nie zastąpi wizyty u ginekologa czy profesjonalnej konsultacji medycznej. 

Plamienie w trakcie ciąży. Czy może być groźne?

Krwawienie z dróg rodnych w trakcie ciąży, oprócz plamienia implantacyjnego, może oczywiście być objawem czegoś zupełnie innego. Przyczynami mogą być chociażby:

  • nadżerka, brak progesteronu (hormon), 
  • ciążowa choroba trofoblastyczna (najczęściej w okolicach piątego miesiąca ciąży),
  • łożysko przodujące,
  • ciąża pozamaciczna,
  • poronienie.

W przypadku ciąży pozamacicznej obserwowane są najczęściej również objawy takie jak: silne bóle brzucha (często jednostronne), wymioty oraz omdlenia. Podobne objawy może dawać także poronienie. W tym przypadku z kolei, kobiety odczuwają czasem także mocne skurcze macicy oraz obserwują obfite krwawienie.

Bez względu jednak na ilość krwi czy objawy, które podczas plamienia występują, powinno być ono zawsze sygnałem dla przyszłej mamy do podjęcia decyzji o niezwłocznej wizycie czy konsultacji u lekarza. Oczywiście krwawienie w trakcie ciąży nie musi oznaczać niczego niedobrego. Jest to jednak znak, którego nie powinno się lekceważyć, ponieważ tzw. miesiączka w trakcie ciąży nie jest możliwa. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA