PMS (ang. premenstrual syndrome) to syndrom napięcia przedmiesiączkowego. Objawy z nim związane dotyczą kobiet od 20. roku życia do menopauzy, z wykluczeniem okresów ciąż. Występują w cyklach owulacyjnych i dotyczą większości, bo aż 80 procent kobiet.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje ogromnie wiele, bo prawie 300 symptomów, zarówno psychicznych, jak i somatycznych. Co ciekawe, każdą kobietę czas przed miesiączką doświadcza inaczej. Wiele przeżywa piekło, inne odczuwają PMS, ale towarzyszące mu dolegliwości nie są dla nich specjalnie dotkliwe. Jeszcze inne o istnieniu zespołu napięcia miesiączkowego wiedzą tyle, że podobno istnieje. Dlaczego tak jest - nikt nie wie.
Choć nie ustalono jednej, uniwersalnej przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zdaniem specjalistów odpowiadają za niego zaburzenia hormonalne związane z cyklem płciowym kobiety.
Ponieważ PMS występuje w cyklach owulacyjnych, lekarze doszli do wniosku, że jego pojawienie się ma związek ze zmiennym stężeniem hormonów produkowanych przez jajniki w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, zwanej fazą lutealną. Odpowiadają więc za niego estrogeny, progesteron, prolaktyna - ich działanie, stężenie i wzajemne zależności, także te wywołujące brak równowagi hormonalnej. Według najnowszych doniesień za PMS mogą też odpowiadać:
Aby mieć pewność, że dolegliwości, jakie przed okresem odczuwa kobieta, to faktycznie PMS, trzeba wykonać badanie hormonów. Może być konieczne określenie poziomu hormonów płciowych i prolaktyny z surowicy krwi lub cytologia hormonalna (konieczne jest pobranie wymazu z pochwy w trzech następujących po sobie fazach cyklu miesiączkowego).
Zespół napięcia przedmiesiączkowego potrafi uprzykrzyć życie. Jak go przetrwać? Jak próbować mu zapobiegać?
Naukowcy opisali blisko 300 objawów fizycznych i psychicznych towarzyszących PMS. Każda kobieta przeżywa je na swój sposób, każda ma inny wachlarz doświadczeń. Co więcej objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego co miesiąc mogą być inne. Nie wszystkie pojawiają się w zawsze, w każdym cyklu i z takim samym nasileniem. Zwykle jednak PMS towarzyszą takie dolegliwości jak:
Kiedyś z PMS wyłącznie kpiono i bagatelizowano objawy. Dziś wiadomo, że to nie kobieca nadwrażliwość i histeria, a poważny problem natury medycznej. Czy wiesz, że co piąta kobieta zespół napięcia miesiączkowego przeżywa tak silnie, że konieczne jest leczenie? Z PMS można sobie radzić na wiele sposobów. Co robić?
To także może cię zainteresować: