Objawy astmy u dzieci to najczęściej świszczący oddech, kaszel zarówno w nocy, jak i w środku dnia, a także uczucie ugniatania klatki piersiowej. Jednak tak naprawdę objawów jest znacznie więcej i nie zawsze jednoznacznie wskazują na chorobę. Jeśli jednak dziecko skarży się na kłopoty z oddychaniem, zawsze warto udać się do specjalisty. W przypadku astmy zbyt długie czekanie, aż uporczywy kaszel sam minie, może przynieść opłakane skutki. Zatem na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Po czym poznać, że dziecko ma astmę? Postawienie diagnozy jest sprawą lekarza specjalisty, toteż jeśli stan malucha jest niepokojący, a długotrwały i nawracający kaszel może faktycznie sygnalizować o poważnej chorobie, to nie zawsze tak musi być. Dziecko może być uczulone, lub zmagać się z inną infekcją wirusową. Co istotne, pierwsze objawy astmy u dzieci można rozpoznać, ale trzeba być świadomym tego, na co zwrócić uwagę.
W przypadku astmy jest kilka wyróżniających się objawów, które jednoznacznie mogą wskazywać na tę chorobę. Są to:
Czasem w przypadku pojawienia się astmy mogą również pojawiać się inne objawy, które nie zawsze jednoznacznie wskazują chorobę płuc. Są to np. utrata apetytu, nawracające przeziębienia i infekcje, zmęczenie, ale także np. bóle brzucha.
Pamiętajmy jednak, że te wszystkie pięć poważnych objawów nie zawsze muszą występować razem. W przypadku niektórych dzieci o zachorowaniu na astmę może świadczyć tylko jeden z nich. Toteż jeśli widzimy, że maluch ma trudności z oddychaniem, lub dość często zmaga się z nawracającym zapaleniem oskrzeli, czym prędzej powinniśmy udać się do lekarza. Jeżeli pediatra uzna, że przyczyną może być tu astma, dziecko otrzyma skierowanie do specjalisty alergologa lub pulmonologa. Ustalenie rozpoznania astmy opiera się przede wszystkim na wywiadzie, zbadaniu dziecka oraz ocenie czynności płuc. Lekarza najbardziej będą wtedy zawsze interesowały odpowiedzi na pytania, czy u dziecka pojawiały się jedne z ważniejszych objawów wskazujących na astmę, jak np. kaszel, trudności w oddychaniu, ciężki oddech, szybki oddech, uczucie ściskania w klatce piersiowej, powtarzający się świst przy wydechu, ale także jak często się one pojawiają.
Co istotne, im szybciej dziecko trafi pod opiekę specjalisty i zostanie wdrożone leczenie, tym wcześniej dziecko ulgę i będzie mogło normalnie funkcjonować.