Czy można szczepić dziecko z katarem? Stanowisko specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka jest jasne

Czy można szczepić dziecko z katarem? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy mając dziecko z infekcją, nie do końca wiedzą, co mają w tej sytuacji zrobić. Czy może to spowodować, że podana szczepionka nie zadziała, albo jej działanie będzie mniej skuteczne? W tej kwestii warto znać stanowisko specjalistów, którzy nie widzą przeciwwskazań dla niewielkiego kataru, jednak pod kilkoma warunkami.

Czy można szczepić dziecko z katarem? Czy maluch, który przechodzi lekką infekcję, może przyjąć szczepionkę? Te i podobne pytania pojawiają się ostatnimi czasy dość często wśród zapytań internetowych. Nic dziwnego, bo w sezonie jesiennym tych infekcji przybywa, a z góry ustalony harmonogram szczepień nie zawsze może być poddany modyfikacjom. Pamiętajmy jednak, że udając się z dzieckiem na szczepienie, zostaje ono poddane badaniom. To lekarz ostatecznie oceni, czy maluch może przyjąć szczepionkę, czy też lepiej będzie, aby termin jej podania został przełożony. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Maciej Berek: Stan chaosu prawnego zaczął się, gdy Prezydent nie odebrał przysięgi od sędziów TK

Czy można szczepić dziecko z katarem? Kiedy lepiej przełożyć podanie szczepionki?

Czy można szczepić dziecko z katarem? To odwieczne pytanie wielu rodziców, którzy stoją przed trudną do podjęcia dla nich decyzją. W tej kwestii jednak sprawa jest prosta, bo z podpowiedzią przychodzą lekarze specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka. "Katar czy łagodna infekcja z gorączką poniżej 38 st. C nie są przeciwwskazaniem do szczepienia" - czytamy na portalu epozytywnaopinia.pl.

Jednak zgłaszając się na szczepienie z dzieckiem, który naszym zdaniem przechodzi lekką i niegroźną infekcję, warto porozmawiać o tym z lekarzem. Specjalista za każdym razem prowadzi nie tylko wywiad, ale bada dziecko i sprawdza jego ogólny stan. To on podejmuje ostateczną decyzję o tym, czy można podać szczepionkę, a jeśli nie jest to możliwe - na kiedy przesunąć szczepienie. Oczywiście nie wolno podawać szczepionek zawierających żywe drobnoustroje pacjentom z poważnymi zaburzeniami odporności, toteż każdorazowo decyzję powinien podjąć specjalista.

"Nie chodzi o to, że podanie szczepionki dziecku, u którego może rozwijać się infekcja, spowoduje jej cięższy przebieg albo sprawi, że szczepienie nie zadziała. Po prostu, w razie wystąpienia gorączki lub innych objawów, nie będzie można jednoznacznie stwierdzić, czy są następstwem szczepienia, czy też wynikiem rozwijającej się choroby" - zaznacza Jolanta Wacławek, lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka.

Pamiętajmy, że zgłaszając się z dzieckiem na szczepienie, nawet jeśli naszym zdaniem ma "tylko katar", każdorazowo lekarz musi upewnić się, czy maluch jest w pełni sił, ponieważ szczepienie chorego dziecka może grozić różnymi powikłaniami. Podanie każdej szczepionki jest rozpatrywane indywidualnie i często przy katarze dziecko dostaje zielone światło, jednak taką decyzję należy pozostawić pediatrze.

Więcej o: