Ile jest płatna opieka na dziecko? Od tej reguły ZUS-u nie ma odstępstwa. Stawka jest niezmienna

Ile mogą otrzymać rodzice w ramach opieki na dziecko? Kwota jest wypłacana przez ZUS według jednej, niezmiennej reguły, od której nie ma żadnych odstępstw. Jaka to reguła i ile jest płatna wspomniana opieka na dziecko? Wyjaśniamy finansowe niejasności.

Małe dzieci często chorują i potrzebują wówczas szczególnej opieki od dorosłych, zwłaszcza rodziców. Jednak w przypadku pracujących osób zatroszczenie się o chorego malca bywa kłopotliwe, stąd tacy rodzice mogą skorzystać z urlopu na opiekę nad dzieckiem oraz zasiłku opiekuńczego, który jest wtedy wypłacany. A w jakiej kwocie i kiedy przysługuje? Kto może z niego skorzystać? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Ile może otrzymać rodzic od ZUS? 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy opiekują się samodzielnie:

  • chorym, niepełnoletnim dzieckiem 
  • dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością wymagającą stałej bądź długotrwałej opieki,
  • innym członkiem rodziny, który wymaga stałej opieki bądź długotrwałej opieki.

Przy czym w przypadku dzieci poniżej 2 roku życia nie ma znaczenia, czy w domu jest inna osoba, która może zająć się chorym dzieckiem. Warto pamiętać, że to świadczenie przysługuje tym rodzicom, którzy pracują i posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Wówczas zasiłek opiekuńczy jest przyznawany za każdy dzień sprawowania opieki nad malcem i wynosi zawsze tyle samo (za serwisem ZUS.pl) -  80% podstawy wymiaru zasiłku. Nie ma od tego żadnych odstępstw ani wyjątków z żadnego powodu. 

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Przez ile czasu można go otrzymywać? 

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom na czas zajmowania się chorym dzieckiem, którym nie może się zająć nikt inny. W ciągu roku kalendarzowego rodzicowi przysługuje od 14 do 60 dni urlopu na wspomnianą opiekę nad pociechą, w zależności od jej wieku:

  • 60 dni - gdy chore jest pełnosprawne dziecko w wieku do 14 lat,
  • 14 dni - gdy chore jest pełnosprawne dziecko w wieku powyżej 14 lat lub inny członek rodziny,
  • 30 dni - gdy chore jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności poniżej lat.

Trzeba przy tym pamiętać, że jest to okres urlopu na opiekę przysługujący rodzicowi w ciągu roku kalendarzowego. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.