W PRL rodzice musieli zrobić dzieciom coś z niczego. Niektóre stroje na bal karnawałowy dziś by nie przeszły

Bale przebierańców z PRL-u nie przypominały tych organizowanych obecnie. Nie było dwóch identycznych strojów, ponieważ zamiast iść do wypożyczalni, rodzice wykonywali je własnoręcznie.

Karnawał to okres zimowych maskarad, balów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która stanowi początek wielkiego postu. W tym czasie organizowane są przyjęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Bale przebierańców z PRL-u nie przypominają dzisiejszych

Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Bal przebierańcówBal przebierańców Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dziewczynka w strojuDziewczynka w stroju Narodowe Archiwum Cyfrowe

TańceTańce Narodowe Archiwum Cyfrowe

Indianie i kowbojeIndianie i kowboje Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tańczące dzieciTańczące dzieci Narodowe Archiwum Cyfrowe

W szkołach, przedszkolach i domach kultury odbywają się przebierane zabawy dla dzieci. Maluchy mogą na nich tańczyć, bawić się i spróbować słodkich przekąsek. Nieodzownym elementem takich zabaw są kostiumy. W dobie globalizacji oczekiwania dzieci są duże i często chcą wcielić się w ulubionych bohaterów z filmów, bajek i komiksów. Rodzice bez problemu znajdą w sieci stroje Elsy, Batmana czy Wednesday. Ci, którzy nie chcą kupić kostiumów na własność, mogą również pójść do wypożyczalni. Kiedyś rodzice nie mieli jednak takich udogodnień.

Dzieci w strojach zwierzątekDzieci w strojach zwierzątek Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kowboje i indianieKowboje i indianie Narodowe Archiwum Cyfrowe

DzieciDzieci Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego opublikowano zdjęcia z balu karnawałowego oficerów Głównego Zarządu Politycznego w przedszkolu. Uroczystość ta odbywała się w 1959 roku. Wówczas nie było możliwości, aby na przyjęciu pojawiły się dzieci w identycznych kostiumach. Rodzice musieli wykazać się kreatywnością i wykonać stroje z tego, co było pod ręką. Wówczas umiejętność szycia na maszynie była bardziej powszechna. Chętnie przerabiano stare ubrania, wykonywano maski z papieru i miecze z drewna. Na zdjęciach możemy zobaczyć m.in. grzybki, Indian, kowbojów, księżniczki oraz marynarzy.

W zasobach archiwum znajdują się również zdjęcia z balu maskowego zorganizowanego w przedszkolu nr 141 w Warszawie. Przyjęcie dla dzieci odbywało się w 1970 roku. Wśród strojów dominowały wówczas zwierzątka.

DzieciDzieci Narodowe Archiwum Cyfrowe

ChłopcyChłopcy Narodowe Archiwum Cyfrowe

Strój ptaszkaStrój ptaszka Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dziewczynka w rozkloszowanej sukienceDziewczynka w rozkloszowanej sukience Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dzieci jako zwierzątkaDzieci jako zwierzątka Narodowe Archiwum Cyfrowe

BalBal Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zobacz wideo Byłe uczestniczki Top Model chcą mieć razem dziecko w Polsce, a znany TikToker zdradza, czemu już nie zostanie inżynierem
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.