Chcieli nazwać syna, jak antycznego boga. Reakcja Rady Języka Polskiego zaskakuje

Rodzicom chłopca, który przyszedł na świat, bardzo zależało na tym, aby jego imię było wyjątkowe i powiązane z Rzymem. Bo to właśnie tam przyszły tata, poprosił o rękę swoją wybrankę. Dla nich to miejsce ma szczególne znaczenie i chcieliby powiązać je z wyborem imienia dla syna. Co na to Rada Języka Polskiego?

Maximus Optimus w rzymskiej mitologii oznacza największego i najwspanialszego boga - Jowisza. Jest on odpowiednikiem greckiego Zeusa i ojcem wszystkich bogów. Pewna para, która doczekała się przyjścia na świat swojego syna, chciałaby, aby imię, które będzie nosić, było nie tylko wyjątkowe i oryginalne, ale przede wszystkim kojarzone z Rzymem, wiecznym miastem, które szczególnie bliskie jest tej rodzinie. Nieco "spolszczając" tę wersję, postanowili nazwać dziecko Maksymilian Optimus. Jednak pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego mieli pewne wątpliwości.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Optimus jako imię dla dziecka. Co na to Rada Języka Polskiego?

Pewien mężczyzna, ojciec dziecka, chciał nazwać swojego nowo narodzonego syna Maksymilian Optimus. O ile co do pierwszego imienia urzędnicy nie mieli żadnych zastrzeżeń, to pewne wątpliwości budził fakt tego drugiego. Wstrzymano się z decyzją rejestracji i skierowano sprawę do Rady Języka Polskiego, aby specjaliści wydali opinię.

W dniu dzisiejszym, przy próbie zarejestrowania syna w Urzędzie Stanu Cywilnego, napotkaliśmy pewne trudności. Otóż nikt w tej dzielnicy nie nadał jeszcze takiego imienia, dlatego nie wyrażono zgody na rejestrację naszego syna do czasu uzyskania opinii od Rady Języka Polskiego, w zakresie tego, czy:
1. imię to można nadać obywatelowi płci męskiej,
2. imię to nie jest obelżywe, ani ośmieszające

- napisał w swoim zapytaniu ojciec dziecka.

Mężczyzna nie ukrywał również faktu, że wybór tego imienia nie jest przypadkowy.

Wraz z żoną chcielibyśmy, aby nosił dwa imiona: Maksymilian Optimus. W mitologii rzymskiej Jowisz, ojciec wszystkich bogów, nazywany był właśnie Maximus Optimus (największy, najwspanialszy), a to właśnie w Rzymie oświadczyłem się mojej obecnej małżonce

- dodał tata chłopca.

Co na to Rada Języka Polskiego? Okazuje się, że nie ma żadnych zastrzeżeń, aby nazwać chłopca Optimus.

Optimus to forma stopnia najwyższego łacińskiego przymiotnika bonus ‘dobry’, a zatem jej polskim odpowiednikiem jest najlepszy. Istotnie – jako imię nie występuje ona w polszczyźnie, a zatem gdyby kierownik USC zarejestrował ją jako drugie imię Państwa syna, byłoby to imię szczególne, wyjątkowe. Jak wynika z Państwa listu, na tej wyjątkowości właśnie Państwu zależy. Ponieważ forma ta ma zakończenie spółgłoskowe, typowe dla polskich rzeczowników męskich, nie jest ośmieszająca ani tożsama z nazwą pospolitą czy nazwą geograficzną, uważam, że pod względem językowym nie narusza ona zasad dotyczących nadawania imion  w Polsce

- przekazała sekretarz Rady, dr hab. Katarzyna Kłosińska.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.